AZERBAYCAN'IN MEŞHUR PARKLARI

Tarih boyunca döneminin en önemli merkezlerinden biri olan Azerbaycan, günümüze kadar taşıdığı değerleriyle son yıllarda turistlerin de en çok tercih ettiği gezi rotaları arasında yer alıyor.

AZERBAYCAN'IN MEŞHUR PARKLARI

Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği Azerbaycan, tüm görkemiyle insanları kendine çekmeye devam ederken aynı zamanda kendilerine vakit ayırmalarını sağlayacak parklarıyla da öne çıkıyor. 

Olağanüstü doğal yapısı, zengin kültürel mirası, modern yaşam detaylarıyla son yıllarda turistlerin gözde konumunda yer alan Azerbaycan, yeşil alanlarının harika parklara dönüştüğü alanlarıyla da öne çıkıyor.

İlk duraklardan birisi ise Gence şehrinin artık bir sembolü haline gelen Aliyev Park Kompleksi. Azerbaycan’ın doğal yaşamı şehirlere getiren parklardan biri olan Aliyev Park Kompleksi, yeşillikler arasında keyifli yürüyüşlerden, çok çeşitli eğlencelere kadar birçok aktiviteyi tek bir yerde deneyimleyebileceğiniz eşsiz bir mekân olarak karşımıza çıkıyor.

Haydar Aliyev Parkı

Toplam 450 hektarlık bir alana sahip kocaman bir park düşünün ve bu parkın içerisinde eğlenceden, dinlenmeye kadar en hoş anıları biriktireceğiniz tüm imkânlar mevcut. 

Girişte konukları, 35 metre yükseklikteki bir platformdan iki kilometre boyunca uzanan parkın ve tüm şehrin panoramik manzarasını hayranlıkla izleyebileceğiniz büyük Zafer Takı karşılıyor.

Çınar, köknar, çam ve ıhlamur ağaçlarından oluşan bu parkta gençlik merkezi, bisiklet kiralama noktaları, modern sanat müzesi, amfi tiyatro, çocuk parkı ve yapay bir göl bulunuyor.

Üstelik park içindeki ‘GanjLand’ eğlence ve eğlence merkezindeki atraksiyonlar sadece çocuklara değil yetişkinlere de hitap ediyor. Buradayken amfi tiyatroda düzenlenen etkinlik ve konserlerde izleyicilerin arasına bile katılabilirsiniz. Bisikletle tur atmak isteyenler için ise 7 km uzunluğunda bisiklet yolu da bulunuyor.

Öte yandan park kompleksi içerisinde faaliyet gösteren Haydar Aliyev Merkezi, modern mimarinin güzel bir örneğidir. Binanın cephesine özenle işlenen ulusal mimari unsurlar ziyaretçilerin dikkatini çekerken, üç katlı merkezin içinde camdan yapılmış modern bir güneş saati Azerbaycan haritasını yansıtıyor.

Gezinizde şehrin tam orta yerinde yemyeşil ağaçlarla kaplı; sanata, çocuklara ve gençlere ayrılmış bir alan görmek hayli etkileyici olacaktır ve bu alanlarda çektireceğiniz büyüleyici fotoğraflarınız sosyal medyanızda oldukça beğeni alacaktır.

Gence’nin Akciğerleri: Hanbağı Parkı

Beşinci yüzyıla dayanan kuruluşu ile Kafkasya'nın en eski şehirlerinden biri olan Gence, tarihten bu yana parklarıyla da oldukça ilgi doğasever bir şehir olma özelliğini taşıyor. 

Gence’de, tamamen kendinize ayırdığınız ve dinlendiğiniz bir gün geçirmeye ne dersiniz?  İşte bu noktada Hanbağı Parkı yüzyıllık tarihiyle sizi ağırlamayı bekliyor.

Halk tarafından en çok ziyaret edilen yerlerden olan Hanbağı Park'ının kökleri Kafkasya'nın ilk parklarından biri olarak çok eskilere uzanıyor.

Tarihi kaynaklar, Han Bağı Parkı'nın 1582 yılında kurulduğunu ve Osmanlı Ferhad Paşa'nın oğlu Mehmed Paşa'ya ait olduğunu belirtiyor. Yaygın olarak “Xanbağı”('Han'ın Bahçesi') Parkı olarak anılsa da resmi adı “Serdar Bağı”dir. 

Hanbağı Park'ı yüzlerce farklı bitki ve ağaç türünün yarattığı eşsiz atmosferiyle eşsiz bir ziyaret alanı sunar. Sonbaharın gelişiyle birlikte ise bu güzel bitki örtüsü kırmızı tonlara bürünerek ziyaretçilerine büyüleyici bir manzara çiziyor. “Gence’nin Akciğerleri’ olarak tanımlanan bu parkın çeşitli sakin noktalarında dinlenirken, temiz, berrak havasında tüm yorgunluğunuzu atabilir, dinlenmiş bir enerji ile tatilinizden dönebilirsiniz. 

Parkın diğer özel bir özelliği ise çeşitli kültürel etkinliklerin düzenlendiği açık hava tiyatrosu iken Gence'nin 16. yüzyılda inşa edilen kale surlarının ayakta kalan kulesi olan Şirali Bey Kulesi ise Hanbağı Parkı'nın mutlaka görülmesi gereken ihtişam noktaları arasında yer alıyor.

Genceçay Park & Bulvar Kompleksi

Azerbaycan’ın harika park alanlarından biri deGenceçay Park & Bulvar Kompleksi’dir. Dinlenme ve aktivitelerin şehrin dokusuyla harmanlandığı modern bir site olarak öne çıkan bu alan, Genceçay Nehri boyunca uzanıyor ve turistlerin de gerçek huzuru bulmaları için olanaklar sağlıyor.

Dinlenmek için gerekli tüm koşulları sağlayan kompleksin bulvar boyunca Ali &Nino anıtı, sinema, kütüphane, restoran ve kafeler, çocuklara yönelik eğlence merkezi ve diğer dinlenme alanları yer alıyor. Ayrıca,kompleksi bisikletle rahatça keşfetmenize olanak tanıyan 1,7 kilometre uzunluğunda bir bisiklet yolu da bulunmaktadır.

Abşeron Milli Parkı'nda Kuş Gözlemciliği

Gezilecek çok sayıda yere sahip olan Azerbaycan, farklı doğal güzellikleriyle de ön plana çıkıyor. Bu noktalardan biri de Abşeron Yarımadası’ndaki milli parktır.

783 hektarlık alanıyla Azerbaycan’ın en küçük milli parkı olan Abşeron özellikle bünyesinde barındırdığı kuş türleri ile oldukça dikkat çekici bir ziyaret noktasıdır. Başkent Bakü’ye yakın bir konumda olan Abşeron Milli Parkı’nda çeşitli martı, sumru, ördek ve balıkçı kuşlarının yanı sıra çeşitli yırtıcı kuş türlerine de rastlayabilirsiniz.

Kuşların çoğu Hazar kıyı şeridinde uçan göçmenler olmakla beraber ancak sonbaharda görülebilen kısa kulaklı baykuş gibi yuva yapan bazı türlere de burada rastlayabilirsiniz.

Öte yandan park sadece kuşlara değil aynı zamanda ceylanlara, kurtlara, hazar kaplumbağalarına, levanten engereğine ve diğer ilginç hayvanlara da ev sahipliği yapıyor. Dünyanın en küçük foku olan Hazar foku ise Mayıs-Ağustos ayları arasında bazı ziyaretçilere kendini göstererek sürpriz yapabiliyor.