AVRUPA’YA GİRİŞTE YENİ PROSEDÜR

2024 başından itibaren, AB Schengen bölgesi içinde vizesiz seyahat edebilen 60’tan fazla ülkeden gelen yolcular, seyahate çıkmadan önce izin alacak.

AVRUPA’YA GİRİŞTE YENİ PROSEDÜR

Avrupa’ya giriş için yeni prosedür

2024 başından itibaren, AB Schengen bölgesi içinde vizesiz seyahat edebilen 60’tan fazla ülkeden gelen yolcular, seyahate çıkmadan önce, AB Seyahat Bilgileri ve Yetkilendirme Sisteminden (ETIAS) seyahat izni alacaklar.

ABD ve Birleşik Krallık da dahil olmak üzere bazı ülkelerden seyahat edenler, AB’ye girmeden önce 7 avroluk bir ücret ödeyecek.

ETIAS yeni vergi mi?

2019 yılında uygulanmasına karar verilen ancak üç kez ertelenen yeni uygulamaya göre, turistlerin belirli Avrupa şehirlerini ziyaret etmek için zaten ödediği yerel vergilere eklenecek. 18 yaşından büyükler için 7 avroya mal olacak vergi reşit olmayanlara ve 70 yaşından büyüklere uygulanmayacak.

Hangi ülkeler ödeyecek?

Uygulama, Avrupa’da İspanya gibi ülkelerin ana kaynak pazarlarında maliyeti artıracak. Kanada, İsrail, Japonya, Yeni Zelanda, Güney Kore, Singapur İngiltere ve ABD gibi pazarların negatif etkilenmesi bekleniyor.

ETIAS nedir?

ETIAS seyahat izni, bu 30 Avrupa ülkesinden herhangi birine seyahat eden vizeden muaf vatandaşlar için bir giriş şartıdır. Bir gezginin pasaportuyla bağlantılıdır. Hangisinin önce gerçekleştiğine bağlı olarak, üç yıla kadar veya pasaportun süresi dolana kadar geçerlidir. Yeni bir pasaport alırsanız, yeni bir ETIAS seyahat izni almanız gerekir.

Geçerli bir ETIAS seyahat izniyle, kısa süreli kalışlar için bu Avrupa ülkelerinin topraklarına istediğiniz sıklıkta girebilirsiniz – normalde herhangi bir 180 günlük süre içinde 90 güne kadar. Ancak girişi garanti etmez. Vardığınızda, bir sınır muhafızı pasaportunuzu ve diğer belgelerinizi görmek ve giriş koşullarını karşıladığınızı doğrulamak isteyecektir. (Kayank:turizmdatabank)