AKTOB BAŞKANI KAVALOĞLU: '12 AY SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZMİN TÜM BİLEŞENLERİNİ TAŞIYORUZ!'

Türkiye ve Antalya’nın çok zengin turistik kaynak ve ürünlere sahip olduğunu belirten Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kavaloğlu, turizm çeşitliliği turizmin direncini artıran en önemli rekabet aracıdır dedi.

AKTOB BAŞKANI KAVALOĞLU: '12 AY SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZMİN TÜM BİLEŞENLERİNİ TAŞIYORUZ!'

Kaan Kavaloğlu konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Türkiye turizmi ve Antalya destinasyon olarak turizm arzındaki rekabet üstünlüğünü geçtiğimiz yıl ortaya koydu ve şu anda dünya sıralamasında 4. sırada, pandemi sonrasında da en hızlı toparlanan ülkeler arasında en başlarda yerini aldı.

Dünyanın en önemli jeopolitik konuma sahip ülkelerinden biri olan Türkiye, turizm çeşitleri bakımından da birçok alternatifi barındırıyor.

Turizm arzımız; doğal, kültürel ve sosyal kaynakların zengin bir bileşkesi. Ülkemiz doğu ve batının muhteşem bir arakesiti. Bu kaynak zenginliği içinde sektörümüzün hem gelişerek sürdürülebilir olması hem de rekabet üstünlüğü elde edebilmesi için temel turistik ürünler ile birlikte spesifik ürünlere yönelmelerini gerektirmektedir.

Bölgemizde yer alan pek çok işletme, dünya standartlarında yapılan spor, sağlık, kongre tesisleri ile turizmde ürün gamının genişlemesine önemli katkılar sağladı. Türkiye’de yer alan golf tesisleri ile özellikle kış döneminde golf oyucularını bölgeye çekebilmektedir. Futbol klüpleri kış döneminde uzun süreli konaklamalar sağlamakta aynı zamanda klüplerin ait oldukları ülkelerde destinasyon tanıtımına katkıda bulunmaktadır. Sağlık işletmeleri turizm hareketlerini 12 ay boyunca sürdürmektedir. Fuar ve kongre turizmi yine tüm yıla yayılan turizm hareketlerinin devamını sağlamaktadır.

Antalya bir destinasyon olarak gelişen altyapısı ve üst yapısı ile 12 ay sürdürülebilir turizmin tüm bileşenlerini taşımaktadır.

Üzerimize düşen; ürün çeşitliliği oluşturulurken doğal kaynakları koruyarak kaliteli bir çevre oluşturmayı kültürel değerlere ve bunların korunarak kullanılmasına uygun hareket etmek olacaktır.”