36. ÇANAKKALE BOĞAZI WİLUSA ROTARY YÜZME YARIŞLARI 30 AĞUSTOS’TA GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Wilusa Turizm ,36. Çanakkale Boğazı Wilusa Rotary Yüzme Yarışları Çanakkale Boğazı’nda, yaklaşık 1000 yüzücü Avrupa’yı Asya’ya kulaçları ile bağlayacak!

36. ÇANAKKALE BOĞAZI WİLUSA ROTARY YÜZME YARIŞLARI 30 AĞUSTOS’TA GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Dünya’nın en eski yüzme yarışı olan 36. Çanakkale Boğazı Wilusa Rotary Yüzme Yarışları, bu yıl da 30 Ağustos Çarşamba günü gerçekleştiriliyor.

Spora, turizme ve Çanakkale’ye her platformda destek vermeyi sürdüren Çanakkale Rotary Kulübü ve Wilusa Turizm 36. Çanakkale Boğazı Wilusa Rotary Yüzme Yarışlarını gerçekleştiriyor.36. Çanakkale Boğazı Wilusa Rotary Yüzme Yarışları ile ilgili basın toplantısı yerel basın temsilcilerinin katılımları ile Limani Otel ’de gerçekleştirildi.

Avrupa ve Asya kıtalarının arasından süzülen ve bu özel konumu ve güzelliği ile sadece Çanakkale’nin değil dünyanın incisi olan Çanakkale Boğazı, bu yüzme yarışını toplum sporu olarak düzenlemek için her anlamda elverişli ve cazip bir doğal ortam sağlamaktadır. Bu bağlamda Çanakkale Boğazı’nda Dünya’nın en eski yüzme yarışı tekrar yapılacak.

Wilusa Turizm'in sahibi Ahmet Çelik yaptığı açıklamada, "Bu eşsiz su yolunda Avrupa’dan Asya’ya yüzmek katılımcılara ayrı bir heyecan vermektedir. Her yıl dünyanın farklı ülkelerinden, her yaş grubundan erkek ve kadın, yüzlerce amatör ve profesyonel yüzücü yarışa katılabilmek için başvuruda bulunmakta, katılabilenlerse daha yarışı tamamlar tamamlamaz bir sonraki yıl yapılacak yarışın heyecanını yaşamaya başladıklarını ifade etmektedirler.Bu yıl gerçekleştireceğimiz yarışmamız için ayrı bir heyecan ve mutluluk içerisindeyiz. Çünkü tüm kulaçlar, Cumhuriyetimizin 100. yılı şerefine atılacaktır. Ayrıca 30 Ağustos Zafer Bayramımızın da 101. yılını kutlayacağımız bu anlamlı günde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu Cumhuriyeti ve Zaferi bize armağan eden İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anacağız. Ruhları şad olsun.Yüzücü güvenliğinin ön planda tutulması nedeni ile, her yıl Yürütme Kurulu tarafından belirlenen kısıtlı katılımcı sayısı kayıtları bu yıl Cumhuriyetimizin 100. Yılında, 40 dakika gibi rekor bir sürede dolmuştur, bu süre tüm zamanların rekorudur. Bu da yarışlara ilginin her geçen yıl arttığının en önemli göstergesi olmaktadır. 36. Çanakkale Boğazı Wilusa Rotary Yüzme Yarışları 30 Ağustos, Çarşamba günü saat 08:30’da Eceabat Sahili’nden start alacak ve Çanakkale Deniz Müzesi Sahili’nde son bulacak. Yarışlar, Deniz Müzesi Bahçesi’nde bulunan seyirci alanlarından izlenebilecektir."diye konuştu.

Yarışlara bu yıl 17 ülkeden 1000’e yakın sporcu katılacak. Yarışlar 12 kategoride gerçekleştirilecek..

Etkinlik Programı:

05:30-06:30 Toplanma

08:30 Eceabat Kumsalı’ndan Yarışmanın Başlaması

10:15 Çanakkale Deniz Müzesi Komutanlığı Bahçesi’nde Yarış Bitimi

10:15-11:30 Sonuçların Değerlendirilmesi - Ara

11:30-12:30 Ödül Töreni ve Kapanış