2024’TE ANA SORUN NE?

Türkiye turizmi, İspanya gibi, 2024 yılında yeniden bir “patlama” beklerken büyümenin önünde çok büyük bir sorun var: Artan maliyetler. 2024’te 60 milyon turist ama para kazanamayan dünya 3’ünsüsü bir destinasyon olma mucizesi sürecek mi?

2024’TE ANA SORUN NE?

Türkiye’nin açmazı ne?

Türkiye turizmi, İspanya gibi, 2024 yılında yeniden bir “patlama” beklerken büyümenin önünde çok büyük bir sorun var: (İşletme sermayesi vb dışında) Artan enflasyon ve maliyetler. Ana pazarlarımızda göstergeler düşerken, Türkiye’de yükseliş hala sürüyor.

2023 yılında Türkiye turizminin ana pazarlarında artan enflasyon ve maliyetler önemli bir sorun idi. Özellikle seyahat fiyatlarının pandami ile başlayan yükseliş trandi 2024 yılında duracak gibi görünüyor.

Turizm Databank’ın ülkelerin verilerinden derlediği bilgilere göre, 2023 yılına ortalama % 10-11 enlasyonla başlayan ana pazarlarımız, Aralık ayında enlasyonu yarıya indirerek % 5’in altına çekti.

Bu dönemde Türkiye ise % 58 enflasyon ile ile başladığı yılı yükselerek % 65 ile tamamladı.

Ana pazarlarda, Rusya dışında, süren fiyat düşüşü 2024’te de sürerse ve Türkiye’de maliyet artışları durmazsa, turizm satışlarında fiyatlara baskılar yükselecektir. Bu da özellikle Rusya pazarında kısmen sağlansa da fiyat artışlarını olanaksız bırakacaktır.

Fiyatlara baskı gelecek mi?

Bu yüzden, fiyatları indirme yönünde 2024 içinde baskılar güçlenecektir. Özellikle intikam turizminin bittiği 2023’ün ardından, bu yeni dönem; hem turist sayısı hem de gelirlerde duraklama yaşatacaktır.

2023 yılında tesis geceleme ve doluluklarını düşüşü karşısında, ev gecelemelerinin gösterdiği ciddi artış bunun ilk göstergesidir.

Diğer yandan ev kiralamaları, tesis konaklamalarına göre % 50’lere varan fiyat avantajına sahip iken, Türkiye’de kiralamalara gelen yasal zorunluluklar, belki bu etkiyi sınırlı oranda zayıflatabilir.

Ancak bu kez de % 100’leri aşan otel maliyetleri artışı, gecelemelere yansımaya devam edecek, özellikle iç pazarda % 30’ları aşan daralan hacmi daha da zorlayacaktır.

Bu yüzden maliyet yönetimi 2024 yılında daha zor olacaktır.

Esas sorun da budur.

2024’te 60 milyon turist ama para kazanamayan dünya 3’ünsüsü bir destinasyon olma mucizesi süreceğe benzer. “Peşin satan, veresiye satan” yakıştırması umarız gerçekleşmez.

Tabi, yeni bir revizyon gelmezse!

Türkiye’nin ana pazarlarında enflasyonu seyri, %