YUSUF ÜRAS, '' EL ELE VERME ZAMANI ''

GATAB, KEMER’DE NASIL BİRLİKTİR? TURİZME OLAN KATKISINDAN BAHSEDERMİSİNİZ?

GATAB, Güney Antalya Turizm bölgesinin bir devamıdır. Özellikle turizmde gereken hizmetlerin tek elden yapılması gerektiğine inanıyoruz. Bölgemizde dar alanda 4-5 belediyenin bulunması, hizmetlerin ayrı ayrı yapılması nedeniyle hizmetleri zorlaştırıyordu. Nedir bu hizmetler diye soracak olursanız? Bunları altyapı, ilaçlama, su, tanıtım, çevre diye sırlayabiliriz. İşte bu tip hizmetleri GATAB tek elden yapıyor. Özellikle turizmimizin, olmazsa olmazlarından biri olan Altyapı hizmetlerini GATAB’ın yapmış olması, buradaki kaliteyi sunması, turizmcilerimizin hiçbir sıkıntısının olmadığını göstermektedir. 
 

BÖLGEDEKİ ÇALIŞMALARINIZ HAKKINDA NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?

Güney Antalya 80 km. den oluşan ve 125 bin yatağa sahip bir alanda bulunuyor. Aslında bizim isteğimiz bu bölgenin  tek elden, tek belediye ile yönetilmesi. Bunu defalarca tekrarladım. Parçalara bölünmüş idari şeklinin bir çatı altına, tek belediye ile yönetilmesinde çok büyük faydalar olacağını düşünüyoruz. Turizme verilen hizmetlerin tek elden yürütülmesinde de fayda var. Örneğin bunlar arasında güvenlik kamara sistemi olan Mobese’yi söyleyebilirim. Kemer’deki bu sitemi GATAB olarak biz yapıyoruz. Neden GATAB yapıyor b derseniz?  Cevabı çok açık. Çünkü adı üzerinde GATAB açılımında da görüldüğü gibi, Güney Antalya Turizmini Geliştirme ve Alt yapı İşletme birliği. Turizmi nasıl geliştireceğiz? İşte örnek verdiğimiz gibi Güvenliği ön planda tutarak. Biz burada GATAB olarak Mobesinin alt yapısını tamamlayıp, emniyete teslim edeceğiz. Şimdi bunu her belediyenin ayrı ayrı yaptığını düşünürsek, öncelikle sistemin entegre olma şansı çok zor. Biz Kemer’de başlayan bu sitemin devamında Beldibi’nden başlayıp, Tekirova’ya kadar bu sitemi kurup emniyet teslim edeceğiz. Yine tanıtım tek elden yapılması gereken bir hizmet. Eğer kaynakları tasarruflu kullanmazsanız, verimli kullanmazsanız amacınıza ulaşamazsınız. Örneğin tanıtımda her bölgenin ortak kullanacağı alanlar var. Burası sadece Tekirova’nın değil, dünyanın. Biz Kemer’i tanıtırken Pahselis’i de en iyi şekilde kullanacağız. Yine buna ek olarak, Teleferiğimiz var, su altı dalış noktalarımız var.Her bölgenin kendine özgü değerleri var.İşte eğer biz bu bölgesel değerleri birleştirerek bir tanıtım yaparsak, tanıtımda daha etkili oluruz. İşte bunları biz GATAB olarak üstleniyoruz. Biz bugüne kadar turizmcilerimize, sivil toplum örgütlerimize finansal destekler sağladık. Davul başkasında, tokmak başkasında olunca burada da  bir takım aksaklıklar oluşmaya başladı.  Şimdi GATAB da bir turizm-tanıtım birimi oluşturuyoruz. Bu birimiz vasıtasıyla, otelcilerimizin ve turizmcilerimizin önerileri ile tek elden tanıtım çalışmalarımıza başladık. Buradaki amacımızda turizmdeki, otelcilerimiz ve belediyelerimiz arasında, diğer kurumlar arasında birliği sağlamak. Bu arada bölgemizde Derin deşarjları bitirdik. Mesela burada Beldibi ve Göynük arıtmalarımızı ortak yaptık ve bakanlığımızdan destek aldık. GATAB olarak tek elden hizmet yapıp, hayata geçiriyoruz. Zaten GATAB yönetimiz de de turizmcilerimiz var,  belediyelerimiz var, muhtarlarımız var, özel idaremiz var valiliğimiz var. Bu hizmetlerin tek elden yapılması, hem kalite açısından hem de kaynakların verimli kullanılması açısında doğru olduğunu düşünüyoruz.

2010 SEZONU KEMER İÇİN NASIL GEÇTİ?

Bu yıl fena bir sezon olmadı. Biz bunu nereden anlıyoruz derseniz? Topladığımız çöplere baktığımızda, verdiğimiz suya baktığımıza baktığımız zaman bunu görebiliyoruz. GATAB’ın verdiği hizmetlerin sonucunda oluşan istatistikler bize iyi bir sezon geçtiğini gösteriyor. Önümüzdeki sezonun uzaması için çalışmalarımızı ve tanıtımlarımızı bu yönde yapıyoruz. 2012 Doğa olimpiyatlarını Kemer ve Antalya’da yapılması için çalışmalar yapıyoruz. Bu konuda alt yapı ve tanıtım çalışmalarımız devam ediyor. Burada yaz sezonunun çok iyi geçtiği ancak sezonun kısa olduğunu görüyoruz. Sezonu uzatabilecek bir takım aktivitelerin yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Nisan-Mayıs ayları ve eylül-ekim aylarında doğa sporlarının organizasyonlarının Kemer’de yapılmasının etkili olacağını düşünüyorum. GATAB olarak sualtı sporları ve dalışlar ile ilgili bir takım çalışmalarımız var. Üç adalarda bir gemi batırdık ve şimdide bir uçak batıracağız ve bu bölgeyi daha çok ilgi çekilecek bir alan haline getireceğiz. Yaz aylarında olduğu kadar kışın da Kemer’de dalışlar yapılabilir. GATAB olarak amacımız bundan sonra sezonu uzatacak çalışmalara imza atmak olacak. Mesela kışın açık otellerimize % 50 ye varan suda indirim tarifesi uygulayarak, onların açık kalmasını sağlamak ve destek vermek istiyoruz. GATAB işte alt yapı dışında turizmin gelişmesi içinde nu konulara destek vermektedir. Şu anda otellerimizin % 50’sinden fazlası kış dönemine girdiği için kapatıyor. Aslında havalarda müsaade ediyor ve güneş hep yüzünü gösteriyor ve çok sayıda kişi denize giriyor. Bu seneden gelecek yıl bugünler için tanıtım çalışmaları yapmalı ve bunu kullanmalıyız. Sezonu uzatmak için nelere yapabiliriz hep birlikte fikir birliği içinde çalışmalıyız. Bu tarihlerde Kültür ve doğa turizmine yönelmeliyiz. Çünkü bizim bölgemizde tarih ve doğa var.
 

FUTBOL TURİZMİ, KONGRE TURİZMİ, GOLF TURİZMİ… SİZCE KEMER BU ALTERNATİF TURİZM BAŞLIKLARINDAN NE KADAR YARARLANIYOR?

Burada turizm yatırımcıları ve yerel idareciler olarak, sezonu uzatmak anlamında neler yapabiliriz onu düşünmeliyiz. Örneğin şunu açıkça söyleyebilirim ki, Golf sahası Kemer’de olmaz. Burada Golf sürekli gündeme geliyor ama bu maalesef burada olacak iş değil. Bu konuda da gerçekçi olmak lazım. Çünkü golf alanı ciddi bir alan sahip olma gerekiyor. Kemer’de de bu yok. Türkiye’ye golf oynamaya Belek’e geliyorlarsa, biz de golf alanı yapmak zorunda değiliz. Buradaki coğrafi yapımız ve tarihimiz çok farklı. Burada tünellerin de açılması ile birlikte, hava alanı yolunu çok kısaltmıştır. Demek ki, biz burada ciddi kongre turizmini, sağlık turizmini geliştirebiliriz. Futbol turizmi de kısmen olabilir. Ancak spor turizmini sadece futbol turizmi olarak görmemek gerekiyor. Örneğin Rusya’da iki bini aşkın buz hokeyi kulübü varmış. Ve bu da çok küçük alanlarda yapılacak yatırımlar ile gerçekleşebilir. Yani dar alanlarda gerçekleşecek bir takım alternatifler üretmemiz gerekiyor. Önümüzdeki sezon Tekirova’da Yamaç paraşütü başlıyor. Bunu daha da geliştirebiliriz. Tarihimiz var. Tarihimiz için bir takım çalışmalar yapmamız gerekiyor. Bu konudaki tanıtımlarımızı, sadece Rusya ve Avrupa üzerinde değil, tarih ve kültür meraklısı tüm dünyanın her yerine yaymalıyız. Bu arada Kemer bölgesinin etkinlikler kenti olacağını düşünüyorum. Hepinizin bildiği gibi WRC Dünya Ralli Şampiyonası ilgisizlikten Kemer’den gitti. Off-Shore yine Kemer’den gitti. Yine belediyelerimizin ve çeşitli kurumların yaptığı etkinliklerin tek bir elden yapılmasında fayda var. Tarihleri çok önceden belirlenerek kitapçık haline getirilerek dağıtılmasında çok büyük faydası olacaktır. Hep birlikte el ele verirsek, Kemer tanıtımını tek bir elden yürütürsek tanıtımda yüksek bir başarı sağlayacağımızı söyleyebilirim.( Halil Öncü'nün Tourexpi.com için yaptığı özel röportajdır. )