YENİ BİR ÇAĞ AÇMAYA HAZIRLANIYOR

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de 8000 dönüm arazi üzerine kurulan Sea Breeze turizm Kasabası Türk CEO Mehmet Ferman Doğan danışmanlığında, turizm ve eğlence sektöründe yeni bir çağ açmaya hazırlanıyor.

YENİ BİR ÇAĞ AÇMAYA HAZIRLANIYOR

Projenin Bakü'nün turizm potansiyelini artırması ve ülkenin ekonomik büyümesine katkı sağlaması bekleniyor.Sea Breeze, Avrupa'nın en büyük turizm şehri olma niteliğini taşıyor ve  40 Bin kişinin yaşaması planlanıyor. Ferman Doğan, Aynı zamanda Azerbaycan'ın 11-22 Kasım tarihleri arasında ev sahipliği yapacağı COP29 (Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı) zirvesinin komitesinde yer alacak.

Sea Breeze Turzim Kasabası,Bakü’nün turizm potansiyelini artıracak dev proje hayata geçiriliyor. 

Türk CEO Mehmet Ferman Doğan, Belediye Başkanı yetkileriyle donatılmış olarak, uluslararası 7 marka otel, 12.000 rezidans, villalar, okullar, hastaneler, sağlık merkezleri, alışveriş merkezleri, restoranlar, barlar, gece kulüpleri, marina ve daha birçok tesisi içeren bu büyük projeyi yönetecek.

Deneyimli turizmci Mehmet Ferman Doğan, projenin danışman CEO'su olarak atandı ve Bakü'ye Jumeirah'ın sunduğu lüks yaşam tarzını ve benzersiz atmosferini taşımayı hedefliyor. Doğan'ın liderliğindeki bu büyük ölçekli turizm projesi, Azerbaycan’da geniş yankı uyandırdı. Projenin, Bakü'nün turizm potansiyelini artırarak uluslararası arenada daha görünür hale gelmesi ve ülkenin ekonomik büyümesine katkı sağlaması bekleniyor.

Proje tamamlandığında, Sea Breaze Kasabasi 40 bin kişilik bir nüfusa ev sahipliği yapması ve turizm haritasında önemli bir merkez haline gelmesi bekleniyor. Ayrıca, bölgeye yapılacak yatırımların ekonomik kalkınmanın yanı sıra sosyal ve kültürel alanlarda da önemli bir ivme kazandırması öngörülüyor.

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı burada düzenlenecek

Azerbaycan'ın 11-22 Kasım tarihleri arasında ev sahipliği yapacağı COP29 (Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı) zirvesinin komitesinde yer alan Ferman Doğan, organizasyon hakkında şunları söyledi:

"11-22 Kasım tarihleri arasında Bakü'de gerçekleşecek organizasyona yaklaşık 80.000 kişinin katılması bekleniyor. Katılımcılar arasında devlet başkanları, iş insanları, medya temsilcileri, sanatçılar ve sivil toplum kuruluşları yer alacak. Konferans ile Bakü'nün uluslararası arenada daha çok tanınacağına ve bölgesel liderlik konumunun güçleneceğine inanıyorum."

Bölgeyede önemli katkılar sunacak

Doğan, projeye dair yaptığı açıklamada, "Ekibimle beraber bu büyük projede harikalar yaratmak için yola çıktık. Allah yar ve yardımcımız olsun," dedi. Sea Breeze, yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra, bölge halkına da önemli ekonomik fırsatlar sunacak.

Projede yer alacak olan tesisler, bölge ekonomisine önemli bir katkı sağlamanın yanı sıra, binlerce kişiye de istihdam olanağı sunacak. Turizm sektörünün yanı sıra, inşaat, hizmet, perakende ve eğitim alanlarında da yeni iş imkanları yaratacak olan SeaBreeze Resort, Azerbaycan'ın sosyo-ekonomik gelişimine büyük katkı sağlayacak.