TÜRK HAVA YOLLARI’NA İLK SHARKLET KANAT-UCU UYARLAMA İŞLEMİ TAMAMLANDI

Bu aerodinamik iyileştirme sayesinde, Türk Hava Yolları’nın bu uçaklarının yakıt maliyetinde %4 azalma; karbon salınımında yılda 900t azalma ve görev kabiliyetinde de 100 deniz miline varan artış sağlayacak.

Airbus, Aralık 2012 tarihinden bu yana “Sharklet” kanat uçlarını yeni nesil A320 Ailesi uçaklarında opsiyonlu olarak sunuyor. “Sharklet” "üretim-uyarlama" seçeneği, herhangi bir ek yapısal takviye gerektirmeden, en son kanat üretim standartları ile üretilen yeni nesil uçaklarda sunuluyor.

Airbus, üretim-uyarlama çözümüne ek olarak, “Sharklet” kanat uçlarının şu an kullanımda olan bir önceki kanat tasarımına sahip A320 uçakları ile uyumlu olmasını sağlayan "hizmet uyarlama" programını başlattı. Eski versiyon A320 ailesi uçakları kullanan operatörler, kanat takviyesini içeren 'hizmet uyarlama' çözümünden 2015 yılı itibariyle yararlanabilecek.

1984 yılından bu yana A320 Ailesi, en son teknolojilerle geliştirilen A320neo ve Sharklet verimli kanat ucu donanımları ile pazarın getirdiği talepler doğrultusunda geliştirilmeye devam ediyor.

A320 Ailesi dünyanın en çok satan ve en modern tek koridorlu uçaklarıdır. Bugüne kadar 10.000'den fazla A320 Ailesi uçağı sipariş edilmiş ve dünya çapında 390’ın üzerinde müşteri ve işletmeye 5800’ün üzerinde uçak teslim edilmiştir.