TURİZMCİLER İSYANDA

TURİZMCİLER İSYANDA
Avrupa-Türkiye Turizm İş Konseyi Başkanı Hüseyin Baraner, ANKA’ya yaptığı açıklamada, üç yıldız ve üzerindeki otellerin restoranları ile 1. sınıf restoranlarda uygulanan KDV oranını yüzde 8’den yüzde 18’e çıkarılmasını, hükümetin turizm sektörünü yeterince "anlayamamasından" kaynaklandığını söyledi. Sektörde kaynak arayan Türkiye’nin gerçek kaynaklarının da "vergi baskısı" ile kurutulduğunu ifade eden Baraner şunları dedi:
"Vizyonun bittiği yerde vergi başlıyor, verimliliğin bittiği noktada "veryansın’lar başlıyor. Oysa Avrupa’nın ve diğer rakip ülkelerinde bu kadar zayıf düştüğü bir küresel kriz döneminde bir "milli vizyon hareketi’ ile koordineli bir şekilde Türkiye’nin turizm destinasyonlarının altyapısını, yolunu-suyunu, arıtmasını, eko sistemlere, tüm canlılara, doğaya ve tarihe saygılı olarak, yani gerekli olan her şeyini bu yüzyılın insanına ve müşteri taleplerine uygun olarak yeniden elden geçirerek ve düzenleyerek dünyada yüz binlerce insanımıza yeni iş sahası yaratıp, çok daha yol kat edebilirdik. Türk ekonomisinin gerçek lokomotifi olabilirdik."

-"GÜNAY BİZİ YANINDA HİSSEDECEK"

Baraner, sektörün geleceği için sadece Kültür ve Turizm Bakanı’nın çabalarının yetmediğini vurgulayarak, "Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay iyi çalıştı ama Bakanlar Kurulu turizmin Türkiye’ye katkılarını daha tam olarak anlayamadı. Turizm bakanımız Günay, bundan sonra Bakanlar Kurulunda milyonlarca turizm çalışanını gücünü daha etkin bir şekilde artık yanında hissedecektir. Kendisine her türlü desteği vereceğiz ve hep yanında olacağız. Ancak Bakanlar Kurulunun geri kalanı sektörün önemini anlamakta güçlük çekiyor. Biz siyasetin için çekilmek istemiyoruz. Dar alada maç yapmak değil, dünyaya açılmak istiyoruz. Hükümetin bunu görmesi lazım" diye konuştu.