TURİZM KENTİ KEMER'DE ASAYİŞ BERKEMAL!

Kemer Emniyetinde son dönem oldukça hareketli günler yaşanıyor demiştik. Yaklaşık 1.5 ay önce yeni görevine atanan eski Antalya Asayiş Şube Müdürümüz Mustafa Açıkgöz Kemer Emniyet Müdürlüğüne atanır atanmaz Kemer’de adeta işin rengini değiştirdi. Kemer’de ilçe emniyet binasının çehresi değişti, trafik de işler değişti ve vatandaş polis işbirliği konusunda üretilen projeler ile vatandaşın polise bakışı ve yardımı hat safhaya çıktı.


İşte bizde bu değişi yerinde görmek, ve yetkilisinin ağzından çalışmaları öğrnemk amacıyla yolumuzu İlçe Emniyet binasına çevirdik. Mustafa Açıkgöz Müdürüm her zamanki gibi sıcakkanlı tavırları gülümseyen yüzü ile bizi kapıda karşıladı. Odasına çıktık sohbetimize başladık.
Önce kendisini tanıyarak başlıyoruz sohbetimize. Mustafa Açıkgöz, Nevşehirli. Doğma büyüme Anakara’lı. İktisat Fakültesi mezunuyum. Üniversiteyi bitirdikten son rada Polis Akademisini bitirmiş. 2006 yılı temmuz ayında Antalya Asayiş Şube Müdürü olarak göreve başladığını bize ileten Mustafa Açıkgöz müdürümüz, 2007 yılının eylül ayında Antalya Emniyet Müdürü Feyzullah Aslan’ın da takdiri ile Kemer’e atandığını bize anlatıyor.
Güleç yüzlü müdürümüze Kemer’deki çalışmalarını anlatmasını istiyoruz öncelikle.
“ Temel mantığı hizmet üretmek olan ve hizmet binamızın daha sağlıklı ve daha aktif bir hizmet vermesi amacıyla hizmet binamızı baştan aşağı yeniledik. Bide uluslar arası toplantılara gittiğimizde daha çok konuşulan konuların başında ziyaret edilen alanların durumu ile sohbetlere tanık olduğum için, buraya da çok sayıda yabancı misafir geldiği için onlara da iyi bir hizmet verebilmek için öncelikle bu binamızı bu hale getirdik. Yeniledik. “
Hemen Kemer’de asayişi soruyoruz kendisine.
“Halil Bey Asayiş Berkamel “ diyerek anlatmaya başlıyor bize.
“ Geçtiğimiz yıllara göre suçlarda bir düşüş olduğunu söyleyebilirim. Tabi bu burada uyguladığımız politikalarla doğru orantılı. İşte turizmin bitmiş olması, yerlşik nüfusun sayı olarajk az olmasından da kaynaklandığını söyleyebilirim. Etkili tedbirlerimizin de buna katkısı var. “
Evet işte şimdi can alıcı soruya geliyorum. Asayiş berkamal dedik ama bu berkamellikte emniyetin rolü ne? İşte müdürümüzün bu sorumuza cevabı da şöyle oluyor.
“ Malum toplumda büyük oranda suç korkusu var. Bizimde suçtan çok suç korkusu adına çalışmalarımız var. Toplumu bilgilendirme çalışmaları yaptık ve yapıyoruz. Toplum destekli polislik faaliyetleri içerisinde hizmeti alana yayma şeklinde arkadaşlarımızı görevlendirdik. Örneğin 3 tane arkadaşımızı motorize tim olarak görevlendirdik. Onlar şu anda çalışmalarını büyük bir hızla sürdürüyorlar.Onlar alanda birinci ağızdan mahalle muhtarları ile, idarecilerle, kamu yöneticileri ile, okul idarecileri ile birebir görüşmek sureti ile tespit ettikleri eksikleri ya da herhangi bir olumsuzluğu direkt olarak bize iletiyorlar. Bizde burada hzılı bir şekilde çözüm bulmaya çalışıyoruz.”Antalya’nın da Toplum Destekli Polis Projesi kapsamında pilot bölge olmasının ardından Konularında temel eğitim almış 3 personelin görevlendirilmesi ile Kemer’ de de proje hayata geçirilmişti.. “Polis-Vatandaş Elele Kemer’de Daha Huzurlu Günlere” sloganı ile hareket eden başarılı Kemer Emniyeti yaptığı  bu barılı  çalışmayı düzenlediği tören ile hizmete sokmuştu. Toplum Destekli Polislik, güvenlik hizmetlerinin, halkın katılım ve desteğini sağlamak suretiyle etkin ve hıslı bir şekilde yürütülmesi hedeflediklerini belirten Kemer Kaymakamı Seddar Yavuz aynı gün yaptığı açıklamasında“ Polislik hizmetlerinin yürütülmesinde çağdaş uygulamaların yaşama geçirerek, vatandaş-polis ilişkilerinin geliştirilmesi, suçla mücadelenin güçlendirilmesini sağlamaktır. Bu konuda vatandaşlarımıza yardımcı olabilmemiz için ortak çalışma yapmalıyız. Polis-Vatandaş Elele Kemer’de Daha Huzurlu Günlere” Demişti.

Vatandaşın emniyete bakış açısını değerlendirmesini istiyorum.
Mustafa Açıkgöz müdürüm vatandaş polis ilişkisini mükemmel olarak değerlendiriyor ve ekliyor.
“ Tabi insanlar sizi gözlemliyorlar. Ne yaptığınıza bakıyorlar, nasıl durduğunuza bakıyorlar. Kişiliğinize bakıyorlar. Bunlarla sizde üst idareci olarak ekibiniz ile güven verirseniz, onlarda sizin güven duygularını tazeliyorlar. Bu da karşılıklı güven sonrası bizlere de onlara da olumlu yansıyor. Daha önce birçok bilgiyi ispiyon olarak gören , ya da bilgi verdiğinde kendisin de zarar görebileceğini düşünen insanlar bu güvenle size bir takım bilgileri daha rahatlıkla aktarabiliyorlar. İşte bizim burada uyguladığımız sistemin temeli, uygulanan suçlunun yakalanmasını arttıran sistemdir. Nasıl olacak bu?diye soracak olursanız,  İnsanlar herhangi bir suç işlediğinde, yakalanma olasılığının yüksek olduğunu kafalarına yerleştirirseniz bir kere suç işleme oranını % 20 oranında azaltmış olursunuz. Bu da otomatik olarak kapkaça, gaspa, hızarsızlığa karşı yayılır. “
Kemer’deki yapılan bu projelerin kapsamını öğrenmek istiyorum. Özdellikle son dönem artan motosiklet kullanıcılarının kask takma oranındaki artışı nasıl bir çalışma ile bu kadar yüksek seviyelere çıkardıklarını soruyoruz.


“ Evet haklısınız. Uluslar arası arenada Türkiye’nin insan ticareti konusunda toplantılarına katıldım. Bu çalışmalara katıldığımda oradaki toplantılardaki ortak kanı, bulunan alanın medeniyetin ölçüsünün trafik olduğuydu. Herkes şunu söylüyordu. Gittiğiniz bir yere, vardığınızda orasının trafik düzenine bakın ordaki medeniyet durumu hakkında bilgi sahibi olursunuz diye. Bende bu bağlamda, Kemer’in bir marka olduğunu düşünürsek, medeniyetin yüksek olduğu bir yer olan Kemer’de dışardan gelen insanlara bu hissi verebilmek amacıyla trafik düzeninde geliştirmeye yönelik bir takım çalışmalar yapmaya başladık. Bunların başında motorlu sürücülerin kask takma olayıydı. Bugün bir turist trafik kazasına rastladığında, bir motosikletten düşen şahıs varsa “ Neden kaza yaptın?” diye sormuyor. Neden kaskı yoktu diye soruyor. Bu nedenle kask takma oranını yükseltmek amacıyla çalışma yaptık. Şu anda da bu projemiz ile kask takma oranını % 90’lara çıkardık. Bu rakam geldiğimde % 10 civarındaydı. Önümüzdeki hafta da Kemer’lilerin bize verdikleri bu destekten dolayı bilbordlarda kendilerineKemer’lilere teşekkürlerimizi sunacağız. Kemer’li kask taktı, teşekkür ediyoruz diyerek. Bunları hazırlarken Ketob, Ketav gibi turizm orjinli kuruluşlarla ve Belediyemiz ile ortaklaşa hareket ettik. Kaymakam beyin gayretleri ve destekleri ile de bu kampanyada hayli başarılı olduk.”
Kemer emniyeti başarılı müdürümüz Mustafa Açıkgöz’ün düşünceleri ile ve Kaymakam beyin fikri ve ortaya attığı bir fikir ile ortak akıl toplantıları düzelmeye de başlıyor. Bunun nedenini ise Açıkgöz şöyle açıklıyor:
“  Bunun temeli de güvenlik hizmetleri, belediyemiz, idare hizmetler ve turizm kuruluşlarının bir araya gelip 2008 yılı yaz döneminde turizmin daha iyi işler hale getirilmesi, gelir oran artması yönelik ne yapabiliriz tartışıp bir ortak akılda birleşip  bunu uygulamaya geçirmek istiyoruz. Kaymakam beyin söylediği sertifikalandırma da bunun bir ayağı. Diğer bir hizmette güvenlik hizmetlerinin alan yayılması ya da, yabancıların çok fazla çarşıda polis görmemesi gibi konuları hep birlikte paylaşacağız ve tartışacağız. Ney nasıl yapabileceğimize orada karar vereceğiz. Yine bunların haricinde beş altı projemiz daha var. Bu projelerimizde isim aşamasında. Bu projeler asayiş hizmetleri olacak, uyuşturma kullanımın önüne geçmek için yapılacak olan proje olacak. Bunun gibi birçok projemiz var. Arkadaşlarımız bu konulardaki alt yapıları hazırlıyorlar. Bu arada bir proje takımımız var. Başlarında da bir komiserimiz var. Bizlere müracaat ettiklerinde biz kendi fikrimizi söylüyoruz. Bu projeler uygulanan diğer projelerden farklı olacak. Farkı da şu; siz kurum olarak güçlü yanlarınızı zayıf yanlarınız bilir ve çevreninde size olan şüphelerini, bakış açısını bilirseniz ve bunun üzerine proje inşa ederseniz daha başarılı olursunuz.Bu da literatürlerde olan bir sistem. Analizler doğrultusunda  yapılan projeler bunlar.Şu anada alt analiz çalışmaları yapıyoruz.”
Evet daha bir çok konuda görüş alışverişinde bulunacak ve Kemer Emniyetinin çalışmalarını dinleyeceğim. Ancak bunları yazacak kadar sayfamız yok. Yine bu kadar dolu dolu projeyi Kemer’e sığdıran başarılı müdürümü kutluyorum ve beraberindeki emniyet personelini bu başarılı çalışmalarından dolayı kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum. ( HALİL ÖNCÜ )