SELÇUK MERAL: ‘BÜYÜK SES GETİRDİK!’

Mısır Sharm El Sheikh Uluslararası Kongre Merkezi’nde, Afrika’nın turizm potansiyelini keşfetmek ve yeni işbirlikleri kurmak amacıyla düzenlenen Afrika Turizm Forumu büyük ilgi gördü.

SELÇUK MERAL: ‘BÜYÜK SES GETİRDİK!’

Rixos Hotels Mısır’ın konaklama sponsorluğunda düzenlenen forum’a Türk yatırımcılar, Türk otelciler,Türk acentaların yanı sıra, Mısır, Gana, Kenya, Madagaskar, Tanzanya ve Uganda gibi birçok Afrika ülkesinin yatırım ve turizm bakanlıklarının yanı sıra, Afrika ülkelerinin büyükelçileri ve 30’u aşkın ülkeden 2 bin turizm profesyoneli katıldı.

Etkinlik sonrası dönüş yolunda Turizm Yazarı Halil Öncü’ye açıklamalarda bulunan GMT Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Meral, büyük ses getirdiklerini beliretrek şu değerlendirmelerde bulundu:

Büyük ses getirdik!

“Çok güzel iki gün geçirdik. Bizleri çok güzel ağırladılar. Afrika’dan da gelen misafirlerle birlikte Türk yatırımcılar, Türk otelciler,Türk acentaları ve yaklaşık 2 bin tane seyahat acentesi profesyoneli ile birlikte Afrika Turizm Forumu’nun ilkini gerçekleştirdik. Büyük ses getirdik. Çok sansasyon yarattı diyebilirim. Bundan dolayı tabii ki gururluyuz. Öncelikle bir Türk şirketi olarak tüm dünyaya  Uluslararası çapta bir iş yapabildiğimizi göstermek  büyük gurur verdi bize. Antalya Turizm Fuarı olarak bu yıl 6.kez turizmcilerimiz ile birlikte olacağız. Bu fuarı da altı senedir yapmaktayız. Bu gücü dünya çapında, farklı bir lokasyonda gösterebilmek bizi daha da gururlandırdı. Bir kez daha kendimize yapabildiklerimizi gösterme şansı oldu. “

Fiyatsal rekabetin önünde yeni bakış açılarının getirmeliyiz!

“Burada çok önemli köprü kurduk. Dünyadaki rekabet şartlarının değişmesi gerektiğine inanıyorum. Turizmdeki rekabet şartlarının da değişmesi gerektiğine inanıyorum. Yani fiyatsal rekabetin önünde yeni bakış açılarının getirmeliyiz ki, hem hizmetleri hem fiyatları, hem hitap ettiğimiz açıları genişletebilelim. Bundan sonraki süreçte de biz, iki ülke ve iki kıta arasındaki köprüyü daha işlek, daha kullanılır bir hale getireceğiz. Yani Türkiye Avrupa’ya ve Asya’ya açılan bir kapı, Mısır ise Afrika’ya açılan bir kapı. Bu iki kapıyı da kullanan turizm profesyonelleri kendilerini Afrika’nın ortasında, bir anlamda Avrupa’nın ortasında ve Orta Doğu’nun ana noktasında bulabilecekler. Buna Antalya Turizm Fuarı ATF Türkiye ve Afrika Turizm Egypt ile başarabileceğiz. Bundan dolayı da yapmak istediğimiz bu. ATF Türkiye , ATF Mısır’da oyunu değiştirdik. Oyunu değiştirdiğimizi, bunun yararlarını bundan sonra herkese çok daha fazla göstermek istiyoruz.“