ORHAN NADAR:'KEMER OLARAK MİSAFİR YELPAZEMİZ GENİŞLEDİ'

Kemer Kiriş bölgesinde yer alan Queens Park Le Jardin Genel Müdürü Orhan Nadar, Kemer turizmindeki gelişmeleri doluluk oranlarını turizm yazarı Halil Öncü’ye değerlendirdi.

ORHAN NADAR:'KEMER OLARAK MİSAFİR YELPAZEMİZ GENİŞLEDİ'

Turizmde bu sezon sorunlar yaşadıklarını belirten Nadar, çalıştıracak eleman sıkıntısı yaşadıklarını ve Kemer olarak misafir yelpazesinin de genişlediğini söyledi.

İnsanların bütçelerinden kısacakları ilk şey de tatil oluyor!

Genel müdür Orhan Nadar, yaptığı açıklamada "2023 yılı beklentilerimizin yüksek olduğu bir yıldı. Fakat artan maliyetler,vergiler, biz otelcilerin maliyetlerini aşırı derecede artırdı. İstihdam sorunumuz mevcut. Çalıştıracak personel bulamıyoruz. Kemer olarak misafir yelpazemiz çok genişledi. Orta doğudan, Avrupa’dan,Balkanlar’dan,Rusya'dan misafirler ağırlıyoruz. Rusya-Ukrayna savaşından dolayı ve Rusya da rublenin değer kaybetmesinden dolayı Ruslar tatil için zorluk çekiyor.Hava yolu,ulaşım maliyetleri çok arttı. Şu anda neredeyse bir otel paket turu kadar ulaşım fiyatı ödüyor.İnsanların bununla beraber bütçelerinden kısacakları ilk şey de tatil oluyor. Otelleri doldurmak çok zor. Oteller şu anda zor durumda. Şu yüksek sezonda Kemer de muhtemelen tam dolu otel yoktur.  Günbegün gidiyoruz. Maalesef kısa süreli planlar yapıyoruz." dedi.

Ulaşım çok önemli!

Ulaşımın önemine de dikkat çeken Nadar "Ne yapılması gerekir dersek Mısır'ın uyguladığı sistem uygulanabilir. Uçaklara destek verilebilir, bunu 2016 yılında bir dönem biz de denemiştik. Ulaşım olursa bir şekilde insanlar gelir. Rekor kırılıyor diye havalimanından raporlar sunuluyor. Bu insanların hepsi otellere gelmiyor. İnsanlar bir şekilde artık evlerde veya günlük kiralık yerlerde arkadaşının eşinin dostunun yanında tatillerini yapıp geri dönüyorlar." diye konuştu.