OLAYLARIN TURİZME ETKİSİ

Geçtiğimiz hafta sonu İstanbul’da başlayarak dalga dalga Türkiye’nin dört bir yanına yayılan “Taksim Gezi Parkı” eylemleri ilk günlere oranla biraz da olsun azalmış görünse de devam ediyor. Özellikle Taksim Meydanı ve çevresinde ve sonrasında ülkemizin birçok noktasında yaşanan istenmeyen olaylar devam ettikçe turizmcilerimizin de tedirginliği yukarılara tırmandı. Turizmcilerimizin yanı sıra olaylar nedeniyle son günlerde büyük sıkıntı yaşayan ve olaylara maruz kalan esnaflarımız da bu konuda oldukça mağdur olduklarını ifade ediyorlar.

Hak arayışı olarak duyarlı çevreciler tarafından başlatılan eylemlerin daha sonra provokatörlerin de farklı yaklaşımları sonrasında işin rengi değişirken, istenmeyen çok sayıda olay gerek yurt içi gerekse de yurt dışında çeşitli medya kuruluşlarında haber olunca, başta Amerika olmak üzere birçok yabancı ülke Türkiye’ye gitmeyin uyarısında bulundu. Halen turizmde sessizlik devam ediyor.  Henüz tam belli olmasa da başta İstanbul olmak üzere rezervasyonlarda azalma olduğu görülüyor.
Türkiye Otelciler Federasyonu konu ile ilgili açıklama yaparken, olayların devam etmesi durumunda, turizm sektörünün etkilenebileceğini ifade ediyor. TÜROFED ( Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı ) Osman Ayık bakın bu konuda neler söylüyor “ Gezi Parkı protestosuna destek nedeniyle Antalya ve diğer şehirlerde yaşanan olayların turizme nasıl etki edeceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz. Olaylardan İstanbul turizmi etkilendi. Son olaylar İstanbul’daki turizm hareketini kıyılara göre daha çok etkileyebilir. Olaylar devam ederse, turizm sektörü etkilenir”

İstanbul’da bugün aldığımız haberlere göre özellikle Taksim Bölgesindeki iptallerin % 35’leri bulduğu söyleniyor. TUROB tarafından yapılan basın açıklamasına göre iptallerin anlık olduğu ve ileriki dönemi kapsamadığı, ancak olayların devam etmesi durumunda ileriye dönük iptallerin de yaşanabileceği  doğrultusunda…

Antalya’da henüz rakamsal olarak rezervasyon düşüşleri tam olarak bilinemiyor olsa da azalışların olduğu bir gerçektir. Geçtiğimiz gün olayların dördüncü günü telefonla aradığım alternatif turizmin en önemli noktalarından birisi olan Kadirin Ağaç Evlerinin sahibi Kadir Kaya ile görüştüm. Moralinin oldukça bozuk olduğunu hissettiğim Kaya, internet üzerinden rezervasyonlarda ciddi bir düşüş yaşadığını ve Avrupalı turistin bir anda rezervasyonu kestiğini iletti. Evet bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Daha düne kadar çok iyi bir sezon bekleyen ve yatırımlarını ona göre yapan Turizmcilerimiz şu anda kara kara düşünmektedir.

Bu saatten sonra artık “ Sen haklısın, o haklı, ben haklıyım!” ı bir kenara bırakmalıdır. Olayları büyütmeden çevreci olarak, çevreye zarar vermeden karşılıklı hak arayışı çerçevesinde bu konu artık sonlandırılmalıdır. İçinde bulunduğumuz sektör olan “ Turizm” pamuk ipliğine bağlı bir yapı içinde. Umarım bu kaosu da en kısa sürede atlatır ve çok iyi beklediğimiz o güzel sezonu hep birlikte yaşarız.