'NİSAN, MAYIS AYINDA TALEPLERDE ÇOK CİDDİ BİR AZALMA VAR !'

TimeServices Global Genel Müdürü Sezgin ÖZER, Rusya pazarındaki son gelişmeleri turizm yazarı Halil Öncü'ye değerlendirdi.

'NİSAN, MAYIS AYINDA TALEPLERDE ÇOK CİDDİ BİR AZALMA VAR !'

Sezgin ÖZER şu açıklamalarda bulundu:

“Rusya pazarını değerlendirirken, kurlardaki büyük oynamayı dikkate alarak başlamak gerekiyor. Sezon sonu 58’lerde kapatan euro şu anda 91’lerde. Tabi bu büyük bir etken. Aynı zamanda otel fiyatlarımız da artmış durumda. Maliyetlere göre % 30-40 oranında bir artış oldu. Dolayısı ile Rusya’da şu anda konuşulan konu, şu anda Antalya’nın Maldivler ve Dubai ile fiyatsal anlamda çekişmesi ve fiyatlarımızın çok pahalı olduğudur. Bunun yanında Rusya’da bir operasyonla ile ilgili dedikodu var. Rusya Ukrayna savaşının biraz daha alevleneceği konuşuluyor. Tabi bu şu anda dedikodudan öte bir şey değil .Eğer bu durum olursa ilave askere alım olacağından bahsediliyor.Zaten kamuda çalışanlar arasında belirli bir kısıtlamalar vardı, bu kısıtlamanın da artacağı söyleniyor. 

6 Şubat’tan bu yana zaten bizim yaklaşık 50 günlük bir kaybımız var. Maalesef deprem de negatif yönde büyük bir etki gösterdi. Bu arada yakıt fiyatlarındaki artıştan dolayı da özellikle Rusya ve Beyaz Rusya’da uçağın geliş yörüngesi de değişti. Dolayısı ile artık Minsk’ten yol 5 buçuk altı saatler sürüyor. Moskova’dan da uçuş bir saat uzadı. Bu da uçak yönünden maliyeti artırdı. Bunlarda sektörü negatif olarak etkileyen konular. Bu nedenlerden dolayıdır ki, özellikle Nisan, Mayıs ayında taleplerde çok ciddi bir azalma var. Sadece geçen hafta 25 uçuş, Rusya’dan direkt olarak iptal oldu.”