LEZZET DURAKLARI...ÇANAKKALE'DE BALIĞIN EN GÜZEL HALİ, ''YALOVA RESTAURANT'' TA

Restauranta geldiğinizde istediğinizi balığı seçiyorsunuz.Bu arada balıkların taze taze getirildiğini de masanızda otururken görebilirsiniz.
 
1940’dan bu yana markalaşan isim “ Yalova Restaurant”

Yalova Resaurant’ı Ertuğrul Sürgit ve eşi Didem Sürgit işletiyor. Dürgit ailesi bizi çok ilgili bir şekilde karşılıyor.  Restaurant 2 kat ve boğaza hakim bir yerde. Oturduğunuz masadan boğazı izlerken nefis bir anlar yaşayacaksınız. Restaurantın geçmişi 1940’lı yıllara kadar dayanıyor. Restaurantın geçmişi ve bu günlere gelişini Ertuğrul Sürgit şöyle anlatıyor. “Dedem Ziya Sürgit 1940 yılında bir restaurant kurarken daha sonra adının "Yalova" olacağını bilmiyormuş. Çevrenin de ısrarlı deyişleri ile "tek tekçi" olarak kurulan bu yer "Ziya'nın Yeri" olarak anılıyormuş. Ama yine aynı çevre hatta yakın arkadaşlarının baskısıyla "Ziya'nın Yeri"'ni "Yalova"'ya terk etti. Bu dedemin en yakın arkadaşının köyünün ismiydi. Yakın arkadaş bu "Tek Tekçi" başlayıp zamanla sabahları çorba, öğle yemekleri derken lokanta haline dönüşen yere kendi köyünün ismini uygun görmüş. Dedem vefat edince, babam Şeref ve amcam Mehmet tarihi Yalı Hanı'nın çarşıya bakan tarafında Yalova'yı bir süre daha işlettikten sonra, şimdiki yeri olan tarihi balık halinin üst katına turistik restaurant olarak taşıdı. Önce amcamın, 1984 yılında da babamın vefatından sonra bu görevi ben devraldım ve eşim ile birlikte turizme hizmet ediyoruz”
 
Deniz ürünleri muhteşem

Yalova aslında geleneksel bir meyhane. Osmanlı döneminde "gedikli" diye anılan türden. Şimdi her ne kadar turistik Restaurant olarak işlemekteyse de Yalova'nın hala çok sayıda müdavimleri var. Haftanın her akşamı ya da mutlaka bir günü gelenler gibi. Yalova'da yemek için yolunu değiştirenlerin de olduğu bilinir. Bu arada kente gelen çok sayıda yerli ve yabancı turist ise buraya uğramadan Çanakkale’den ayrılmıyor. Yalova Restaurant özellikle deniz ürünleri ile dikkat çekiyor. Deniz ürünlerinin yanında, yüzlerce meze ve  Ege mutfağının eşsiz lezzetleri sizlere sunuluyor. Spesilai soruyoruz ama, her yemek onlar için birer sipesial. Ancak buraya geldiğinizde, deniz kokoreç, yerli ada kalamarı, deniz mücveri, doğadan toplanan ege otları, zeytinyağlılar, deniz kabuklular, akuvadis, kidonya, tellina, istiridye, tarak’tan mutlaka tadınız.  Her gün taze balık özel olarak burası için geliyor. 12 de öğle servisi ile başlayan mesai gece 24.00’e kadar sürüyor. Bu arada Pazar günleri haricinde haftanın altı günü de öğle arası sıcak ev yemeklerini burada bulmanız mümkün.
 
Yalova Resaurant’ı Ertuğrul Sürgit ve eşi Didem Sürgit işletiyor. Dürgit ailesi bizi çok ilgili bir şekilde karşılıyor. Kendinizi evinizde gibi hisssediyorsunuz.
 
Buraya geldiğinizde, deniz kokoreç, yerli ada kalamarı, deniz mücveri, doğadan toplanan ege otları, zeytinyağlılar, deniz kabuklular, akuvadis, kidonya, tellina, istiridye, tarak’tan mutlaka tadınız.
 
Yıllardır Yalova Restaurant olarak Çanakkale turizmine hizmet ettiklerine dikkat çeken Ertuğrul Sürgit, Çanakkale’nin turizmden tam olarak yararlanamadığını söylüyor;  “ Çanakkale destinasyon olarak inanılmaz bir kültür ve tarihe sahip. Gelibolu Yarımadası muhteşem.  Her yerden adeta tarih fışkırıyor. Son dönem bölgemize yoğun bir turist girişi olduğunu görüyoruz. Bu destinasyonda 2 tane muhteşem adamız var. Oksijen deposu kaz dağlarımız var. Truva medeniyetin ilk kurulduğu yer. Daha sayamadığım birçok özelliği var Çanakkale’nin. Çanakkale’nin yeterince tanıtıldığına inanmıyorum. Burada tanıtım eksikliğimiz ortaya çıkıyor. Çanakkale bence Turizmden yeterince payını alamıyor. Çok daha fazla tanıtım yapılmalı ve özellikle bölgemizde otel yatırımları artmalı diye düşünüyorum. Denizden daha çok yararlanılmalı ve dalış turizmi geliştirmeli ve en önemlisi de şehirde aktivitelerin artması gerekiyor. “
 
Kabuklu Deniz ürünlerinin bol çeşidi bulunuyor.
 
Yalova aslında geleneksel bir meyhane. Osmanlı döneminde "gedikli" diye anılan türden. Şimdi her ne kadar turistik Restaurant olarak işlemekteyse de Yalova'nın hala çok sayıda müdavimleri var.
 
Sardalyamı dediniz. Bence Boğazın sardalyesi muhteşem…

Sardalye Çanakkale boğazının en önemli balıklarından birisi. Ve bu konuda da Yalova Restaurant’ta nefis sardalye yemekleri çıkıyor. İşte bunlardan birisi de “Yağlı Kağıtta Sardalye kebabı” Ertuğrul Sürgit bize Yağlı Kağıtta Sardalye kebabının yapılışını şöyle tarif ediyor.
Domateslerin kabukları özenle soyulur, sulu kısımları alıp, rendeden geçirilir. Yeşil biberlerin tohumları çıkarılır, ince ince doğrandıktan sonra rendelenmiş kırmızı soğanla karıştırılır. Tane karabiberleri dövüp, tuz ilave edilerek harç yapılır. Yağlı kağıtların üzerine zeytinyağı sürülür,ince dilinmiş maydanozlar serpilir. Temizlenmiş ve kılçıkları çıkarılmış sardalyeler maydanozların üzerine yatırılır. Hazırlanan harç sardalyelerin üzerine koyulur. Üzerine defne yaprakları ve kabukları soyulmuş limon dilimleri ile süslenip, fırına verilir. Fırında çıkarılınca afiyetle yenir.
 

Yalova Liman Restaurant
Yalı Caddesi Gümrük Sokak No:7 Merkez,Çanakkale Türkiye
Telefon : +090 286 217 10 45 pbx   Fax: +090 286 217 63 60
Web: http://www.yalovarestaurant.com