KASTAMONU VE DADAY TURİZMDE YENİ BİR ÇEKİM NOKTASI OLMAYA HAZIRLANIYOR

Kastamonu havalimanı  açılış için gün sayarken, Kastamonu’nun Daday ilçesi bölgenin turizmde yeni bir çekim noktası olmaya  hazırlanıyor.

Daday’ın en önemli turizm yatırımlarından olan İksir Resort Town’ın Yönetim Kurulu Başkanı İksir Aydın, Kastamonu’nun özelde de Daday’ın turizmde büyük bir potansiyel taşıdığını belirterek “Turizm yatırımcılarını, Kastamonu’ya yatırıma bekliyoruz” çağrısı yaptı.

İksir Resort Town tesisini bir aile şirketi olarak 10 milyon dolar yatırımla gerçekleştirdiklerini kaydeden İksir Aydın, “100 dönüm arazi üzerine kurulu tesisimizde 2009 yılı Kasım ayından bu yana  60 oda ve 154 yatak kapasitesiyle hizmet veriyoruz. İksir Resort Town’da atlı sporlar merkezinde biniş eğitimlerinden trekkinge, Jeep safariden olta balıkçılığına kadar 50’nin üzerinde aktivite bulunuyor. Daday’ın turizme kazandırılmasında öncü bir rol üstlendiğimizi düşünüyoruz. Daday’da turizme kazandırılmaya uygun konaklar var. Havasıyla, suyuyla, dağlarıyla,ovasıyla gerçek bir cennet olan Daday’ın doğal dokusunun kesinlikle bozulmaması  gerekir. Bu anlayışla yeni yatırımcılar gelirse Daday’ın ve Kastamonu’nun Türkiye ve dünya turizmindeki önemi daha da artacak” dedi.

 
“İKİNCİ İSVİÇRE OLMAYA ADAY”
 
Kastamonu Havalimanının yakın bir zaman içinde  açılacak olması ve Ilgaz Dağı tünel çalışması gibi ulaşım altyapı çalışmalarının tamamlanmasıyla, Türkiye ve dünya turizminin yeni gözbebeğinin Kastamonu olacağını kaydeden İksir Resort Town Yönetim Kurulu Başkanı İksir Aydın, “Kastamonu  Havalimanının açılmasıyla, Kastamonu bir bütün olarak önemli bir turizm merkezi  haline gelecek. Doğa harikası Daday’a, havaalanı sayesinde Avrupa’dan Ortadoğu’ya, Uzakdoğu’dan Amerika’ya dünyanın dört bir yanından turist yağacak” dedi. Kastamonu’nun ilçelerinden Daday’ın dünyanın  ikinci  İsviçre’si olmaya aday olduğunu da anlatan İksir Aydın, konuşmasına şöyle devam etti:  “Yıllar önce, ikinci sanatoryum Ballıdağ’a yapıldı. Nitekim Daday’da, zirvesi  bin 800 metreyi bulan Ballıdağ bölgesi, Sarıçam, Karaçam, Kayın, Köknar ağaçlarıyla kaplı binlerce dönüm ormanlık alanı ile dünyanın sayılı ‘oksijen depolarından’ birisidir. Bu özelliği ile, kanınız, zengin oksijenle temizlenir, zindelik ve canlılık kazanır. Aldığınız bol oksijen de, beyin başta olmak üzere tüm organlarınızın toksinlerden arınıp yenilenmesi demektir. Bölgenin oksijen deposu olması, dünya çapında sayılı ve vazgeçilmez bölgelerden birisi olmasını sağlıyor.Yıllar önce, ikinci sanatoryumun Ballıdağ’a yapılması da bu nedendendir” diye konuştu.
 
-TURİZM YATIRIMCILARINI, KASTAMONU’YA YATIRIMA BEKLİYORUZ"
 
Tarihi, kültürel, doğal güzellikleri bulunan Kastamonu’da, 4 mevsim turizmin tüm çeşitlerinin var olduğunu kaydeden İksir Aydın, “Turizm yatırımcılarını, doğayla dost yatırımlar yapmak üzere Kastamonu’ya bekliyoruz. Bölgemiz, insana huzur, mutluluk, sağlık veren bir yerdir. Geceleri kurbağa sesleri ve rüzgarın fısıltısıyla uyurken, sabahları bülbül sesleri ile uyanılır” dedi. Daday’da, turizm bilincini oluşturmak ve ev pansiyonculuğu geliştirmek için İksir Resort Town’un ev sahipliğinde çeşitli toplantılar düzenlediklerini belirten İksir Aydın, “Daday, mimari özelliğini koruyan bir yerdir. Örneğin,ilçemizde 84 adet konağımız mevcut. Bu konaklar, turizme kazandırılabilir. Daday  turizmi, gelecek vadediyor. Kentin tarihi, kültürel ve doğa yapısıyla uyumlu, yeni turizm tesislerine ihtiyaç var” diye konuştu.
 
DEĞİŞİK  ÜLKELERDEN TURİSTLER GELİYOR

Doğa içinde, mutlu ve aktivite dolu bir yaşam kasabası kurduklarını anlatan İksir Aydın, İksir Resort Town’da yerli turistlerin yanı sıra, Almanya’dan Yunanistan’a, Japonya’dan Amerika’ya ve Hollanda’ya kadar çeşitli ülkelerden turist gruplarını ağırladıklarını söyledi.
Doğa ve insana saygı felsefesinden yola çıkarak, ‘Yaşam İksiri’ formülünü hazırladıklarını ifade eden İksir Aydın, “Doğa, tarih, kültür, spor, hobi, yerel yaşam, sanat, doğal beslenme ve konforu yorumlayarak çok alternatifli yeni tatil anlayışını hayata geçirdik. İksir Resort Town Yaşam ve Tatil Kasabası turizmi; içinde yer aldığı doğa gibi çok renkli halde sunarak yeni, farklı bir tatil modeli oluşturmuştur. Ailelerin her bireyi kendi ilgi alanı ile tatilini yapabilmektedir” diye konuştu.


 
50’NİN ÜZERİNDE AKTİVİTE YAPILIYOR
 
‘Her gün yeniden doğmak’ felsefesini yaşatan İksir Resort Town’da, 4 mevsim, 50’nin üzerinde aktivite yapıldığını anlatan İksir Aydın, konuşmasına şöyle devam etti: “Atlı sporlar merkezinde biniş eğitimleri, doğada serbest at binişleri, yayla ve kış sporları, trekking, Atv turu, Jeep safari, Off road, olta balıkçılığı, bisiklet, kuş gözlemciliği, mantar toplama, faytonla şehir turu gibi onlarca aktiviteyi bünyesinde barındıran İksir Resort Town, çiftlikte üretilen ürünlerle ve gezilerle doğayla iç içe olmayı sağlarken, aynı zamanda konforu özleyenlerin ilgi odağı haline geldi. Aynı zamanda, Türkiye Binicilik Federasyonu işbirliğiyle son 2 yıldır endurans, engel atlama, mini derby yarışmalarının düzenlendiği İksir Resort Town Binicilik Tesisleri bünyesinde, verilen eğitimler için 24 tane Avrupa ve Arap atları bulunuyor. Tesislerimizde, At pansiyonculuğu da yapıyoruz. Özetle; 4 mevsimi cennet olan Daday’da, yaşamınızı renklendiren İksir Resort Town, sadece 5 duyuya hitap etmiyor; aynı zamanda bedeninizi ve ruhunuzu da besliyor.”
 
ÇOK ÖZEL BİR YAŞAM KASABASI KURDUK”
 
Yatırıma 2007 yılında başladıklarını ve 2009 yılının son günlerinden itibaren hizmet verdiklerini  ifade eden  İksir Aydın şunları söyledi: “Döneminin tipik mimarisi ile kültür varlığı olan İksir Hanım Konağı’nı, aslına uygun olarak restore ettik.Tesisin diğer binaları da, doğaya ve tarihe saygı çerçevesinde yapıldı. Tesisimizde, kapalı yüzme havuzu, hamam, sauna, jakuzi ve masaj odaları ile spa merkezi, toplantı salonları, modern ahırlar, kapalı, açık manejleri, çim parkur ile binicilik merkezi, ayrıca Ballıdağ’da 6 odası ve restoranı ile Kış Sporları ve Yayla Turizmi Merkezi, üretim yapılan çiftliğimiz, Jeep safari, ATV turları, bisiklet turları ve her türlü doğa aktivitesi için ekipman bulunuyor. İksir Resort Town bünyesindeki marangozhanede, atölye çalışmaları yapılıyor. Açık alan organizasyonlarında bin  kişiye kadar, kapalı alan organizasyonlarında 600 kişiye kadar hizmet veriliyor.Ayrıca,  gece aydınlatmalı futbol sahası ve kapalı spor salonundan, amatör ve profesyonel spor takım ve gruplar yararlanıyor.” İksir Aydın,yeni yatırımlar konusunda da “  2013 yılı içerisinde, ek bölümler yatırımı, tenis ve mini golf aktiviteleri yatırımı yapmayı planlıyoruz. Kısaca, ‘mutlu yaşam kasabamızda’, dün ile bugünü, nostalji ile teknolojiyi harmanladık ve herkesin hayali olan çok özel bir tesisi hizmete geçirerek, hazırladığımız ‘Yaşam İksiri’ni tüm dünyanın paylaşımına sunuyoruz”  şeklinde konuştu.