'İSTANBUL'DA TURİST OLMAZ İSE, TÜRKİYE'DE DE OLMAZ!'

İstanbul Turizm Derneği (ISTTA) Başkanı Murtaza Kalender, İstanbul Turizmi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

'İSTANBUL'DA TURİST OLMAZ İSE, TÜRKİYE'DE DE OLMAZ!'

Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’deki turizm tesisleri doluluk oranlarının beklenenin altında olduğunu ifade eden Kalender, bu durumun nedenlerini açıklayarak, çözüm önerilerini sıraladı.

Ülkemizde olağanüstü bir durum olmamasına rağmen gelen turist sayısının geçen senelere oranla bu denli düşük seyretmesinin birden fazla sebebi olduğunu vurgulayan Kalender, “Birinci neden olarak, Covid19 döneminden sonra uluslararası arenada rakip turizm destinasyonu sayısının oldukça fazlalaştığını görmekteyiz. Bunların başında yer alan Vietnam, Mısır, Azerbaycan, Balkan ve Kafkas ülkelerinin turist sayılarını bir önceki yıllara göre ortalama %50’ye yakın arttırdığı görülmektedir.

Bu destinasyonların turist sayılarını arttırmasının nedeni, ülkelere giriş vizelerinin kaldırılması veya kolaylaştırılması, vize ücretlerinin 35 USD civarlarında bulunması, uçuş kolaylığı ve fiyatların daha uygun olmasıdır. Ayrıca konaklama, yiyecek – içecek, müze ve ören yerleri giriş ücretlerinin Türkiye’ye göre daha makul fiyatlarda olması, bu destinasyonları daha cazip hale getirmektedir.

Şunu unutmamak gerekir ki Mısır, Vietnam gibi ülkeler de deniz, kum, güneş turizminde gerek sundukları her şey dahil sistem konaklamaları, gerekse de plaj ve sahil zenginliği açısından ülkemiz kadar iddialı durumdalar. Peki turist sayılarının düşüşte olması sadece bunlarla mı ilgili? Tabii ki hayır. Bunlar sebeplerden sadece birkaçı. Bu sebeplerin çoğu bizden kaynaklı oluşan nedenler ve gerekli önlemleri almamamızdan kaynaklı.

Bu nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Dünya üzerindeki 5 milyar nüfusa vize uyguluyoruz. Bu 5 milyar nüfusun %10’u gelir düzeyi yüksek milyoner insanlar yani potansiyel yarım milyar turisti uyguladığımız vize işlemleri ile yok sayıyoruz.

Vize fiyatları rakiplerimizde en fazla 50 Dolar iken, bizde ise 300 Dolara kadar ulaşıyor. Ayrıca vizelerin 1 hafta ile 4 hafta arası sürmesi, potansiyel turisti başka destinasyonlara yönlendiriyor. Ulaşım açısından İstanbul’a uçuş fiyatlarının oldukça yüksek olması nedeni ile turistler, başka destinasyonları değerlendirebiliyor.

Milli gururumuz Türk Hava Yolları’nın direk uçuş avantajını turizm sektörü olarak yeteri kadar kullanamıyoruz. Çünkü THY’miz aktarmalı uçuşlara haklı olarak daha uygun fiyat veriyor. Ancak, Türkiye’de daha uzun süre konaklama yapacak turistlere farklı çözümler üretilebilir.

Pazar ve ürün çeşitliliğini çoğaltarak turizmi 12 aya yayabiliriz

Kongre, MICE ve düğün organizasyonları gibi etkinliklere yurt dışında olduğu gibi teşvikler verilebilir. Bu saydıklarıma ek olarak, daha birçok etken sıralayabilirim. İstanbul’daki tüm turizm sivil toplum kuruluşları, devlet kurum ve kuruluşları ile bir araya gelmeli. Sorunlara çözüm odaklı yaklaşılarak, konunun çözüme kavuşturulması gerektiği düşüncesindeyim.

İstanbul’da turizm iyi olmazsa, Türkiye’de de turizm iyi olmaz.

İstanbul’da turist olmaz ise, Türkiye’de de turist olmaz.

İstanbul’a gelen turist sayıları organik olarak, Kapadokya, Kuşadası, Pamukkale ve tüm Anadolu‘daki otel doluluk oranlarına yansıyor.

Kısacası İstanbul turizmi demek, Türkiye turizmi demektir” dedi.