İSTANBUL'UN TEK YEŞİL YILDIZLI OTELİ, BEST WESTERN THE PRESİDENT HOTEL

The President Hotel 2009 yılında çok büyük bir başarıya imza attı. Turizm Bakanlığının başlattığı ( Yeşil Yıldız) projesine katılarak yeşil yıldızı aldı ve İstanbul’un tek yeşil yıldızlı oteli oldu. Bu başarıda çok büyük payı olan otel’in Genel Müdürü Ersin Durgun’a konuk olduk.


Ersin Durgun kimdir kendinizden bahseder misiniz?  Profesyonel otel yöneticisi veya turizm profesyoneli olarak The President Hotel deki “Yeşil Yıldız” projesindeki başarınız tartışılmaz bunun dışında, Ersin Durgun hangi başarılara imza attı, gelecekte hangi başarıları hedeflemektesiniz?

Kısaca Ersin Durgun kendisi ile barışık ve hep daha iyi olmaya çabalayan sade bir vatandaştan başkası değildir. Başarı olarak görünen çalışmalara gelince, onlar benim kendi başarılarımdan ziyade, çalışma arkadaşlarım ile birlikte yapmış olduğum güzel ekip çalışmalarıdır. BW The President Hotel de, çalışma arkadaşlarım ile birlikte, İstanbul’un ilk Yeşil Yıldız alan oteli olduk. Böyle bir başarıya imza atmış olmak bizleri gerçekten çok onurlandırdı ve bu başarı, bizim çevre ile ilgili başka görevleri de yerine getirmemize vesile oldu. Tek başarı bu değil elbette, yapılan eğitim çalışmaları ve standart çalışmaları neticesinde de otelimizin hizmet kalitesi sürekli gelişerek bir başka ilke imza atmıştır. Bu nedir diye sorarsanız hemen cevap vereyim, Best Western International’ın yapmış olduğu kalite denetimlerinde tam puan alarak, BW The President Hotel olarak, 1000 puan üzerinden, 1000 puan alan ilk otel olduk. Bu başarılı çalışmalarından dolayı tüm arkadaşlarımı tebrik ediyorum. Bir diğer otelimiz olan BW Citadel Otel de, 995 puan ile sıralamada 2. Otel oldu. İki otelimizin ilk iki sırada yer alması bizim için ayrı bir gurur vesilesi olmuştur. Otellerimizin diğer operasyonları, başlı başına farklı başarılara sahne olmaktadır ama onlara burada ayrı ayrı değinmek maalesef mümkün değildir. Gelecek ile ilgili ise hep daha iyiye gitmek gibi bir misyonumuz olduğunu söylemek yanlış olmaz. Yaptığımız işi, hep daha iyi nasıl yapabiliriz diye arayış içerisindeyiz. Sadece iş hayatında değil, özel yaşantımızda da bu böyle.

The President Hotel’in Pazar konsepti nedir, ağırlıkta hangi pazar ile çalışmakta, The President Hotel’in eğitimli personel bulma sıkıntısı var mı, varsa buna çözüm olarak ne gibi bir çalışmanız var?

Best Western The President Hotel, Leisure pazarda hizmet veren ve 5 yıldız ayarında hizmet sunan bir tesistir. Ağırlıklı olarak, sırasıyla İspanya, Almanya, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, İtalya, İskandinav ülkeleri ve diğer Avrupa ülkeleri ile çalışmaktayız. Otelimizde çalışan arkadaşlarımız, burada yıllardır fedakarca emek veren ve işlerinde bana göre 1 numara olan arkadaşlarım. Hepsi ile ayrı ayrı iftihar ediyorum. Eğitim olarak gayet iyi durumda olduğumuzu söyleyebilirim. Personel değişimi yüzdesi her iki otelimizde de çok düşük olduğundan çok fazla eleman arama ihtiyacı hissetmiyoruz ama genel olarak bakıldığında eğitimli personel sıkıntısı olduğunu söyleyebilirim. Örneğin benim liseden tanıdığım arkadaşlarımın çoğu otelcilik yapmıyor. Bana göre bunun sebeplerinden bir tanesi, staj dönemlerinde çalışan gençlerimizin yaşadıkları olumsuz tecrübelerdir. Yaşadıkları bu olumsuz tecrübeler neticesinde otelcilik mesleğini yapmıyorlar. Halbuki bizim görevimiz bu arkadaşlarımızın iyi yetişmesidir. Eğer gelecekte problem yaşamak istemiyorsak, hepimize bu konuda çok önemli görevler düşmekte. Turizm için bu kadar yatırımın yapıldığı bir ortamda, kalifiye eleman bulamazsak sektörü baltalamış oluruz.

BW The President Hotel’in kendisine has önemli bir özelliği var mı? Varsa bu özelliği nedir, bu özellik misafirlerinizin dikkatini çekiyor mu, özellikle The President Hotel’e bu özelliği için gelen misafirler var mı?

En önemli özelliğimiz bana göre güler yüzlü, kişiye özel ve yüksek kalitede hizmet. Bu özellik misafirlerimizin çok dikkatini çekiyor olmalı ki, sürekli gelen misafir oranımız bir hayli yüksek. Otelimize birden fazla gelen tüm misafirlerimizin detaylı kayıtlarını tutmaktayız. Kalışları süresinde istemiş oldukları özel istekleri ve yaşadıkları tüm tecrübeleri kayıt altına alınıyor ve bir sonraki gelişlerinde de bunlara göre karşılanıyorlar.

BW The President Hotel’in hizmet kalite standartları neler? BW The President Hotel’in hizmet ve kalitede misafirlere sunulan kültür nedir, bu standartlar ve kültür yeni işe başlayan her personele öğretiliyor mu?

Hizmet kalite standardımız, memnun misafir’dir. Otelimizde konaklayan misafirlerimiz elimizde olmayan sebeplerden dolayı bir sıkıntı yaşamış ise, misafirlerimizin otelden ayrılmadan, yaşadıkları sıkıntının memnuniyete dönüştürülmesi ana felsefemizdir. Yani her ne yaşamış olursa olsun, otelimizden ayrılırken memnun olarak evine uğurlanmaktadır. Bu felsefemiz, tüm çalışan arkadaşlarımız tarafından desteklenmektedir. Aramıza yeni katılan arkadaşlarımıza da kurum kültürümüz ile ilgili oryantasyon eğitimleri verilmektedir.

2009 yılın da BW The President Hotel yeşil yıldız alarak, Türkiye’nin 2’inci İstanbul’un 1’ci yeşil yıldızlı oteli oldu. Yeşil yıldızın uygulamasın da 122 genel yönetim kriteri ve kollara ayrılan 5 temel kriterleri var siz bu kriterleri uygulama da nasıl bir yol izlediniz.

Bu kriterler çerçevesinde Önce Çevre Komitemizi kurduk ve bir Çevre Politikası oluşturduk. İstenen kriterleri yerine getirmek için bir aksiyon planı oluşturduk ve iş bölümü yaptık. Çevre çalışmalarını tam olarak Mart 2009 tarihinde başlattık ve eksiklerimizi gidererek hazırlamış olduğumuz Çevre Dosyasını, Temmuz 2009 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığına gönderdik. Dosyamızı hazırlarken çok titiz davrandık ve göndermeden evvel bilgi alışverişinde bulunduktan sonra kendilerine ilettik. Dosyamızdaki bilgiler yeterli bulunduktan sonra, Ekim 2009 tarihinde otelimizi denetlemek üzere, Bakanlığımızdan yetkililer ile birlikte bir de sektör temsilcimiz geldi ve otelimizi ve çevre çalışmalarımızı denetlediler.
 
15.12.2009 tarihinde de yapılan denetimler sonucunda almış olduğumuz puan itibariyle 4 yıldızlı şehir otelleri için belirlenmiş olan Çevreye Duyarlı Konaklama Tesisi puan barajını aştığımız ve belgeyi almaya hak kazandığımızı bildirdiler.
Bu başarı sürecin de yaşadığınız olumsuzluklar mutlaka olmuştur, tabiî ki olumlu gelişmeler de olmuştur, bu süreçte neler yaşadınız? Olumlu yönler neler oldu, bu misafirlerinize nasıl yansıdı?
 

Bu çalışma, gerçekten çok planlı ve ileriye dönük bir çalışma olmak durumundaydı. Otelin çevreye duyarlı yeşil bir otel olabilmesi için gerçekten büyük fedakarlıklar ve uzun süreli çalışmalar yapıldı. Fakat bunu yapmamız gerektiğini de biliyorduk. Hem yenileme ve çevre çalışmalarını yapmak, hem de aynı zamanda misafirlerinizin memnuniyetini sağlamak konusunda dengeli bir çalışma yaptığımızı söyleyebiliriz. Yaptığımız çalışmalarda olumlu gelişmeler çok oldu. Dünyada ve Turizmde, şu anda çevrenin önemi gittikçe artmaktadır. Bu atmosfer içerisinde, böyle büyük bir projeyi başarmış olmanın olumlu geri dönüşünü, kelimeler ile ifade etmek pek mümkün değil.
Yeşil yıldız projesini sektördeki diğer otellere tavsiye ediyor musunuz? Otellerin yeşil yıldızı aldığı takdir de, bu projenin otellere ne gibi getirileri olacaktır, ekonomik olarak veya müşteri kitlesin de vb.
Çevre çalışmalarını, tüm otellere tavsiye etmek, artık bizim misyonumuzun bir parçası oldu. Bu çalışmalar için elbette bir yatırım yapılması gerekmekte, ama şunu da unutmamak gerekir, bu çalışmalar aynı zamanda işletmenin kaynaklarında tasarruf ta yapması anlamına gelmektedir. Son yıllarda, çevrenin önemi, gittikçe artırmaktadır. Ülkemiz için yeni bir konu olmasına karşın, dünya genelinde önem verilen konulardan biridir ve artık misafirler seçimlerini yaparken bu kritere göre karar vermektedir. Şu anda, bu sayı elbette radikal önlemler almalarını gerektirmiyor ama yakın gelecekte çevreye saygılı olmayan oteller büyük iş kayıpları ile karşı karşıya kalabilirler.


Röportaj: Recep Arısoy
Fotoğraf: Ayfer Çağlak
Sponsor: www.timeturkey.net