'GÖZ AÇTIRMIYORUZ, MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK!'

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Akdeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanlığı, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü Havalimanı Şubesi ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bölge Müdürlüğü ekipleri ile birlikte Antalya Havalimanında seyahat acentelerine yönelik denetim gerçekleştiriyor.

'GÖZ AÇTIRMIYORUZ, MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK!'

Sıklaştırılan ve adeta göz açtırılmayan denetimlerde amaç, kaçak taşımacılığının önüne geçmek.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Akdeniz BTK Başkanı Rıza Perçin konu ile ilgili turizm yazarı Halil ÖNCÜ’ye açıklamalarda bulundu. Son dönem artan denetimler ile yasanın uygulanması adına hizmet verdiklerini belirten Başkan Perçin, amaçlarının kaçak faaliyetlerin önüne geçmek olduğunu söyledi:

Sürdürülebilir, güvenli turizm nasıl yapılır, bu amaçla yola çıktık!

“Şu anda havalimanında nizamiyeden itibaren TÜRSAB Seyahat Acenta belgesi olmayan hiçbir faaliyet,ne bir ziyaretçi karşılayabiliyor,ne de turizm hareketi yapabiliyor. Biz zaten göreve geldikten sonra bu konu üzerine çok yoğunlaştık. Bizim bir yasamız var. Yasamız da diyo rki; turizm faaliyetini sadece,seyahat acentesi belgesi sahibi olan kişiler yapabilir. Bizde yasamızı bütün kurumlara hatırlatarak bu konu üzerinde yoğunlaştık. Şimdi de , Devlet Havalimanı yetkilileri olsun, Turizm Müdürlüğü çalışanları arkadaşlarımız olsun, emniyet müdürlüğümüz ve havalimanındaki tüm yetkililer şu anda seferber olmuş durumda. Sürdürülebilir, güvenli turizm nasıl yapılır, bu amaçla yola çıktık. Bu anlamda faaliyetler yürütüyoruz. Önceden belgesi olmayan kişilerde ziyaretçiyi karşılayabiliyordu.Bu da zamanla kontrolsüz bir turizm faaliyeti yürütmeye neden oldu. Bu konuda şansız olaylar yaşanabiliyordu. Şu anda yasa çerçevesinde bu turizm faaliyetini devletimiz ve yetkili mercilerimiz ile TÜRSAB olarak gerçekleştiriyoruz. Diğer bölgelerden de denetim yapan arkadaşları bölgemize çekerek hem havalimanında hem de yol çıkışlarında emniyet müdürlüğümüz ve İl Kültür turizm müdürlüğümüz yetkileri ile eş zamanlı faaliyetler yapıyoruz. Amacımız kaçak faaliyetlerin önüne geçmek. Şu anda da bunun etkilerini bölgemiz başta olmak üzere tüm Türkiye’de görüyoruz.”