FİRUZ BAĞLIKAYA:' VİZESIZ DESTİNASYONLARA 2 MİLYON TURİST GÖNDERDİK'

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, turizm gündemini Turizm Dosyası'na değerlendirdi.

FİRUZ BAĞLIKAYA:' VİZESIZ DESTİNASYONLARA 2 MİLYON TURİST GÖNDERDİK'

Türkiye'nin uluslararası pazarda bir satar fiyatı olduğunun altını çizen Bağlıkaya, “Tatilin türüne ve sezonuna göre, otelin yıldızına göre bir maksimum-minimum fiyat var. Ben bu fiyatların üzerine çıkarak, turisti başka ülkelere yönlendirecek bir uygulama yapılmasını doğru bulmuyorum. Ani ve yüksek zamlar piyasanın kaldırabileceği şeyler değil. Fiyat artışları tabii ki olacak fakat bu kademeli olmak zorunda. Çok yavaş, yayılarak yapılması gerekiyor. Bir anda döviz bazında yüzde 20-25-30 zamları piyasa kaldırmaz ne yazık ki. Bu durum bazı pazarlarda kan kaybına yol açabilir. Akdeniz çanağında Türkiye gerçekten parlayan bir yıldız ama fiyat dengesini çok iyi yapmak zorunda. Bunun bir de iç turizm ayağı var baktığımız zaman. Fiyatlar bu şekilde arttıkça kendi vatandaşlarımız seyahat edemez hale geliyor. Bu durumda yakın ve vizesiz destinasyonlarda yoğunluk oluşturuyor. Biz bu sene, vizesiz destinasyonlara 2 milyonun üzerinde turist göndermişiz” dedi.

Hepimizin de bildiği gibi bu sorun siyasi bir sorun!

Vize konusundaki sıkıntıların devam ettiğini de belirten Bağlıkaya, “Girişimler oldukça, ses yükseldikçe biraz toparlanıyor durum. Daha ılımlı davranıyorlar. Fakat üzerinden birkaç hafta geçince yine muameleler ve sıkıntılar devam ediyor. Hepimizin de bildiği gibi bu sorun siyasi bir sorun. Çözümü de doğal olarak siyasi olacak. Yani bizi çok aşan bir konu bu. Biz kendi çabalarımızla, seyahat acentelerimize özel birtakım uygulamalar yaptırmak için elimizden geleni yapıyoruz ama sonuç itibariyle siyasi bir karar var belli ki ortada. Hem Turizm Bakanlığımız hem Cumhurbaşkanlığımız bu konuya vakıf. Dolayısıyla çözüm beklemek durumundayız” şeklinde konuştu.

Tavsiyede bulundu!

Bağlıkaya, gelecek 2024 sezonu ile ilgili olarak ise turizmcilere şu tavsiyede bulundu: “Gerçekten rekabet edebilecek fiyatın en üstünde bir fiyatlama yapalım. Rekabet edemeyeceğimiz fiyatlarla piyasaya çıkmamalıyız. Rakiplerimiz gerçekten güçlü. İspanya, Yunanistan, İtalya çok güçlü ülkeler. Kendi aralarındaki birlikteliklerden de kaynaklanan kolaylıklara da sahipler. Turistleri bu ülkelerden alıp Türkiye’ye getirebilmek gerçekten zor. Bunun bilincinde olarak hareket etmemiz gerekiyor hep beraber.”