FARKLI BİR MÜZE, ''ADATEPE ZEYTİNYAĞI MÜZESİ''

FARKLI BİR MÜZE, ''ADATEPE ZEYTİNYAĞI MÜZESİ''

Çanakkale ziyaretimin hemen ardından İzmir dönüşünde Ege denizi kıyısında yer alan şirin Küçükuyuya uğradım. Yaz aylarının ortasında olmamızdan dolayı Küçükkuyu’da bir hareketlilik var. Özellikle liman ve deniz kenarları Küçükkuyu’lular ve özellikle de buraya tatile gelen kişiler tarafından hınca hınç doldurulmuş.

 
Çanakkale ziyaretimin hemen ardından İzmir dönüşünde Ege denizi kıyısında yer alan şirin Küçükuyuya uğradım.
 
Müzede eski zeytinyağı presleri, zeytin toplama aletleri, taşıma ve saklama kapları, çeşitli folklorik objeleri görme şansınız var.
 
2001 den beri yerli yabancı onbinlerce ziyaretçiyi ağırlayan bu müze meraklı, zevk sahibi beş insanın girişimleriyle ortaya çıkmış.

Burada ilk durağım ise Küçükkuyu ile özdeşleşen ve Türkiye'de türünün ilk örneği olan Zeytinyağı Müzesi oldu.  2001 den beri yerli yabancı onbinlerce ziyaretçiyi ağırlayan bu müze meraklı, zevk sahibi beş insanın girişimleriyle ortaya çıkmış. Aynı zamanda fabrika olarak da kullanılan müzede üretilen sabun ve zeytinyağları dünyanın her yanında alıcı buluyormuş. Küçükkuyu’da  zeytin ağaçları geniş bir alanda dikkat çekiyor. Dünyanın en güzel, düşük asitli ve kendine özel güzel kokulu zeytinyağı bu yörede yetişen zeytin ağaçlarından elde ediliyormuş.
 
İşte Müzede yer alan Zeytin'in tarihçesi..
 
Dünyanın en güzel, düşük asitli ve kendine özel güzel kokulu zeytinyağı bu yörede yetişen zeytin ağaçlarından elde ediliyormuş.
 
Eski Zeytinyağı teneke ambalalajları hayli dikkat çekiyor.
 
Müze Çanakkale - İzmir yolu üzerinde bulunan müzeyi buradan geçen herkes rahatlıkla gezebiliyor. Bölgede zeytinin önemi ilk sırada olsduğpu için, zeytin kültürü de çok eskilere dayanıyor burada. Zeytin ve zeytinyağının kültürü o kadar derinlere iniyormuş ki, yazılmış tüm kutsal kitaplarda çeşitli şekillerde ifadesini buluyormuş. Ülkemizde bu kadar eski ve köklü bir kültürü olmasına karşın, bu ürüne ilişkin yazılı ve görsel malzemelerin yok denecek kadar az olması, Adatepe Zeytinyağ Müzesi'nin doğuşuna gerekçe olmuş. 2001 yılında açılan Küçükkuyu'daki tarihi sabunhane binası restore edilerek, bir yandan kuru baskı tarzında zeytinyağı üretimine devam edilirken, öte yandan civar köylerden toplanmış zeytin, zeytinyağı ve sabun üretimine ilişkin çeşitli araç -gereç ve aksesuarlar fabrika binasında sergileniyor.
Müzede eski zeytinyağı presleri, zeytin toplama aletleri, taşıma ve saklama kapları, çeşitli folklorik objeleri görme şansınız var. Aynı zamanda Müzede geleneksel usulde zeytinyağı sabun yapım tekniği de açıklamalı olarak sergileniyor.
 
Civar köylerden toplanmış zeytin, zeytinyağı ve sabun üretimine ilişkin çeşitli araç -gereç ve aksesuarlar fabrika binasında sergileniyor.
 
Müzede eski zeytinyağı presleri, zeytin toplama aletleri, taşıma ve saklama kapları, çeşitli folklorik objeleri görme şansınız var.
 
Dünyanın en güzel, düşük asitli ve kendine özel güzel kokulu zeytinyağı bu yörede yetişen zeytin ağaçlarından elde ediliyormuş.

Adatepe Zeytinyağı Müzesi, Türkiye'nin gelişen kültür turizmi için özgün bir örnek teşkil ederken, Müzede sergilenen objeler için Türkçe ve İngilizce açıklama metinleri yer alırken, daha meraklı ziyaretçilere de burada bulunan personel tarafından daha ayrıntılı bilgiler verilmektedir.

Müze haftanın yedi günü açık. Açık olduğu günlerde 08.30-18.30 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz..

 
 

Adatepe Zeytinyağ Müzesi
Adres: Eski Sabunhane Binası, İlkokul yanı. Küçükkuyu-Çanakkale
Tel: (0286) 7521303- 7521330