DTO ANTALYA ŞUBESİ’NİN ÇALIŞMALARI ÖRNEK OLDU

Sualtı heykel sergileri ile önemli dalış noktalarına dalış yaptılar!

DTO ANTALYA ŞUBESİ’NİN ÇALIŞMALARI ÖRNEK OLDU

Balıkesir’e bağlı Burhaniye-Gömeç ilçelerinde dalış turizmini ve sualtı canlılığını geliştirmek amacıyla başlatılan çalışmalar kapsamında,  Antalya’da Uygulanan Sualtı Heykel Sergilerini ve Batık Noktalarını yerinde görmek amacıyla teknik inceleme gezisi düzenleyen, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Gömeç Belediyesi, Burhaniye Belediyesi, Burhaniye Ticaret Odası, Güney Marmara Kalkınma Ajansı ve Bandırma 17 Eylül Üniversitesi yetkilileri Deniz Ticaret Odası Antalya Şubesi’nin misafiri oldular. Heyette Gömeç belediye Başkanı Mehmet İrem Himam’da yer aldı.

12 kişilik heyet Deniz Ticaret Odası Antalya Şubesi tarafından düzenlenen 3 günlük program ile başta Side, Kaş, Demre ve Kemer olmak üzere sualtı heykel sergileri ile önemli dalış noktalarına dalış yaptılar.
Konuklara Deniz Ticaret Odası Antalya Şubesi Başkanı Ahmet Çetin, Şube Müdürü Cüneyt Koşu da eşlik ederken, konuk heyet sualtı turizmi başta olmak üzere, bölgedeki batıklarda dalışlar yapıp bol bol fotoğraf çektiler.

Antalya Valimiz Sayın Ersin Yazıcı’nın ev sahipliğinde geziyi DTO Antalya Şubesi olarak biz organize ettik!

Deniz Ticaret Odası Antalya Şubesi Antalya Şube Başkanı Ahmet Çetin yaptığı açıklamasında “Deniz Ticaret Odası Antalya Şubesi olarak sualtı turizmini canlandırmak ve daha çok ilgi çekmek amacıyla Side, Kemer, Kaş gibi bölgelerde yapığımız çalışmalar, ülkemizin birçok noktasında büyük ilgi çekti. Katıldığımız birçok fuarda bu konuda bilgilendirmelerde bulunurken, özellikle son EMİTT fuarında Balıkesir bölgesinden gelen yetkililerimize ayrıntılı bilgiler vermiştik. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi organizasyonunda Antalya’da Uygulanan Sualtı Heykel Sergilerini ve Batık Noktalarını yerinde görmek amacıyla Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Gömeç Belediyesi, Burhaniye Belediyesi, Burhaniye Ticaret Odası, Güney Marmara Kalkınma Ajansı ve Bandırma 17 Eylül Üniversitesi’nden gelen 12 kişilik ekip teknik inceleme gezisi yaptılar. Antalya Valimiz Sayın Ersin Yazıcı’nın ev sahipliğinde geziyi DTO Antalya Şubesi olarak biz organize ettik. İlk gün Side’de üyemiz Ahmet Gülaydın’ın ev sahipliğinde Side Sualtı Müzesine dalış gerçekleştirdik. Yine aynı gün Side’de Akdeniz Sualtı Kültür Mirası Araştırmaları Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hakan Öniz Temel sualtı arkeolojisi, Sualtı kültür mirasının korunması, Şube Müdürümüz Cüneyt Koşu da Bölgemizde batık noktaları hakkında bir sunum yaptı. Sonraki gün Kaş’a geçerek DTO Meclis Üyemiz Murat Draman’ın teknesi ve bölge sunumları ile Kaş dalış noktalarında ve 15 Temmuz Şehitlerimiz için batırılmış olan Tank Batığında bir dalış yaptılar. Tankı seçme nedenimiz de Gömeç Belediyesi’nin de bu tarz bir batığı bölgesinde kazandırmak istemeydi. Yerinde gördüler ve çok da heyecan duydular. Kaş’ta gerçekleşen dalış sonrasında Demre’ye geçen konuk heyetimize Demre Kekova turu düzenledik. Kemer’deki ziyaretimizde de üyemiz Bülent Genç konuk heyetimizi çok iyi karşıladı. Paris Batığı ile derin dalış, Kiriş’te discovery dalış gerçekleştirildi. Yine diğer gün Antalya’da Bilem Beach’de üyemiz Antalya TSSF İl Temsilcisi İsa Alemdar’ın dalış okulunda misafirlerimizi ağırladık ve Antalya’nın önemli batığı St.Dieder Batığı’na daldık. Güzel bir işbirliği oldu” diye konuştu.