'CORONAVİRÜS SONRASI KEMER AYRI BİR YERE SAHİP OLACAK''

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Turizm Dosyası İnstagram Canlı Yayınına katılarak gündemi değerlendirdi.

'CORONAVİRÜS SONRASI KEMER AYRI BİR YERE SAHİP OLACAK''

Başkan Topaloğlu, Coronavirüs krizinin tüm dünyayı etkilediğini söyledi. Turizm kenti Kemer’de sezonun ne zaman açılabileceği sorsuna da cevap veren Başkan Topaloğlu, bu konuda kimsenin net bir bilgisinin olmadığını ifade ederek, bu süreçte Kemerli vatandaşlara ve turizmde çalışıp şu anda işsiz kalan vatandaşlara gıda yardımında bulunduklarını söyledi.

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu bir saat süren programında gündemi değerlendirirken kısaca şu açıklamalarda bulundu:

Şu anda Kemer’de vaka yok!

“Bu kriz tüm dünyayı etkiledi. Turizmde şu anda gelecek ile ilgili kimse bir şey bilmiyor. Hükümetimiz elinden geleni yapıyor. Kemer Belediyemiz bu süreçte elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor. Tur Operatörleri ile görüşmelerimiz oluyor. Hiçbirisi tam bir tarih veremiyor. Kimisi bu sene sezon bitti diyor. Kimisi Temmuz ayında açılır diyor. Bir bölümü 20 Mayıs’ta yerli turist ile açacağız diyor. Tüm bunların oluşabilmesi için sonuçta dünyada havayollarının uçuşa açılması gerekiyor. Sonuçta turist uçacak ve gelecek. Dünya bu Coronavirüs etkisinden ne zaman çabuk çıkarsa önümüzü o kadar fazla göreceğiz. Şu an bizde de bir vaka yok”

Olağan dışı bir durum yaşıyoruz!

“Olağan dışı bir durum yaşıyoruz. Diğer krizlerde Körfez krizi ve uçak krizi dahil dahi bu tarz bir kriz yaşamadık. Şu anda hiçbir otelimiz açık değil. Hepsi kapalı. Hepsi personellerini ücretsiz izne ya da çıkış vererek gönderdi. Belediyemiz Ramazan Ayında bin 700 ile 2 bin paket arasında Ramazan Paketi yardımı yapıyordu. Beldibi’nden Çıralı’ya uzanan bölgede dağıtımlar yapılıyordu. Bu arada birçok kişi işsiz kaldı. Bunun içine kuaförlerimiz, Pastanelerimiz, Restaurantlarımız, Kafelerimiz ve otellerimizin çalışanları da dahil oldu. Bu sayı dolayısı ile arttı. Tabii ki bu insanlarımızı da yalnız bırakamazdık. Arkadaşlar ile birlikte çalıştık ve turizmcilerin destekleri ile ilk etapta 3 bin aileye bir gıda yardımı yaptık. Tekrar hazırlıklarımızı yaptık. Siparişlerimizi geçtik. Pazartesiden itibaren dağıtımlarımız tekrar başlayacak. Bu destekler sonunda eğer önümüzü göremezsek yine bu vatandaşlarımızın yanında yer almaya ve desteklemeye devam edeceğiz”

İşletme sahipleri çalışanların yanında yer alır!

“Turizmde çalışan personeli de çalıştıkları kurumların yalnız bırakacağını sanmıyoruz. Onlar bugüne kadar onlar için çok çalıştılar. Bu zor günde İşletme sahiplerinin onların yalnız bırakacaklarına inanmıyorum”
“Bu sabah güçlü bir turizm grubunun yetkili bir ismi ile görüştüm. Başkanım inşallah biz 20 Mayıs gibi açalım diyoruz dedi. En azından Ramazan Bayramı ile başlayalım diyoruz dedi. Bakalım bu öngörü nasıl tutacak?”

Yatırımlarda sosyal yardımlar da devam edecek!

“Yatırımlarımız da devam edecek sosyal yarımlarımız da devam edecek. Kemer Belediyesi büyük ve güçlü bir Belediye. Yatırımlarımız da sosyal yardımlarımız da devam edecek”

Çok güzel bir Turizm Haftası kutlamayı planlıyorduk ama….

“ Maalesef Turizm Haftasını kutlayamıyoruz. Daha önce Antalya Valimizin öncülüğünde bir toplantı yapıp, Turizm Haftası ile birlikte 19 Nisan’da Çamyuva’dan başlayıp yaklaşık bin kişilik bir yürüyüş yapılacaktı. Hatta bu organizasyonun içinde birde Bisiklet Etkinliği olacaktı. Maalesef Coronavirüs engeline takıldık.  İnşallah tün Dümnyadan bu Coronavirüs gititkten sonra bu işlere kaldığı yerden devam edeceğiz ”

Zincir Oteller Kemer’de yerini almaya başladı

“Kemer gerçekten de son bir yılda hareketlenmeye başladı. Son dönem marka oteller Kemer’den yer almaya başladı. Kemer’e geri dönüş başladı. Ancak bu Coronavirüs olayı bizi biraz sekteye uğrattı. Ama bu da geçecek. Kemer artık zincir otellerin yeri olacak. Biz artık yedi ay sekiz ay değil 12 ay turizm olsun diye uğraşacağız. Coronavirüs sonrası Kemer ayrı bir yere sahip olacak”

Bölgemizdeki oteller de maske yapımı desteği veriyor!

“Şu anda maske konusunda bölgemizde yer alan oteller bizlere destek veriyorlar. Sungate, Tekirova Rixos, Göynük Quinspark, Fame Hotel gibi oteller destek veriyorlar. Hep beraber bu işin içinden çıkacağız. Umudumuzu kaybetmeyeceğiz”