CANKUŞ DRONLARLA KEMER SAHİLLERİ ARTIK DAHA GÜVENLİ!

Halil ÖNCÜ ( KEMER ) - Kemer Turistik Otelciler Birliği ( KETOB ) tarafından hayata geçirilen, CANKUŞ isimli Cankurtaran Dronlar, Türkiye’de ilk kez Kemer Kiriş Sahilinde boğulma vakalarına karşı görev alacak.

CANKUŞ DRONLARLA KEMER SAHİLLERİ ARTIK DAHA GÜVENLİ!

İlk olarak, bölgede yer alan 9 otel sahilinde  yer alacak Cankurtaran dronların göreve başlaması nedeniyle, bölgedeki yerel yöneticilerin ve tesis yetkililerinin de katıldığı bir program düzenlendi ve ‘Cankuş Dron Güvenli Sahil Plakaları’ dronla güvenliği sağlayan otel yetkililerine dağıtıldı.

Yapılan programa Kemer Kaymakamı Hüseyin Çam, Kemer Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ramazan Ergel, Kemer Emniyet müdürü Harun Mere, TÜRÇEV Antalya Koordinatörü Mustafa Ergiydiren, Kemer Sahil Güvenlik Komutan Vekili Asb. Alper Aydın, KETOB Üyesi otelciler ve yöneticileri ile otelde konaklayan misafirler katıldı. 

Boğulmalarda ilk 25 ile 50 saniye arası çok önemli!

Dronların boğulma vakalarına karşı güvenlik konusunda çok önemli bir yer tutacağına dikkat çeken KETOB Başkanı Dinçer Sarıkaya, projenin Kemer’de başlıyor olmasının önenme değinerek,” Bugün bizler için önemli ve anlamlı bir gün. Uzun zamandır oluşabilecek boğulma vakalarına nasıl bir çözüm bulacağız diye düşünürken, Erdoğan Budak bey böyle bir teklifle geldi. Boğulma olaylarında kesinlikle zamanla bir yarış var. Bu konuda ilk 25 ile 50 saniye arası çok önemli. Hedef de bu aşamada boğulma vakası yaşayan kişinin canlı olarak kıyıya taşınması çok önemli ve burada zaman da çok önem taşıyor. Buradan misafirlerimize bir önerim olacak. Yüzme bilmeyenler mutlaka refakatçi ile denize girmeli. Hedef getirilen ve dubalar ile sınırı çizilen bölümleri geçmemeli ve denizle ilgili tüm kurallara mutlaka uymalı. Bir girişimci olarak Erdoğan bey’e çok teşekkür ediyorum.”dedi.

Projemizi Kemer Kiriş’de KETOB ile birlikte başlatıyoruz!

CANKUŞ isimli Cankurtaran Dronların Türkiye’de ilk kez Kemer  Kiriş sahillerinde hayata geçtiğini ifade eden Cankuş Dron Yetkilisi Erdoğan Budak, “Cankuş Cankurtaran Drone, suya iniş kalkış yapabilen ve su geçirmez özellikte. Dronlarımız, boğulma vakalarının ilk saniyelerinde bir insan müdahalesinin gerçekleşebileceği süreden daha hızlı bir şekilde hareket eder ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Tarafından ehliyet verilmiş ve uçuş tecrübesi olan profesyonel Dron pilotlarımız vakaya ilk can simidini bırakarak kişiyi kurtarır ve su üzerinde hayatta kalmasını sağlıyor. Bu projemizi Kemer Kiriş’de KETOB ile birlikte başlatıyoruz. KETOB Başkanı Dinçer Sarıkaya’ya ve tüm KETOB üyelerine projemize verdikleri destek için teşekkür ediyorum” dedi.

Emeği geçenlere teşekkürlerimiz sunuyorum!

Kemer Kaymakamı Hüseyin Çam, projenin Türkiye’de ilk defa Kemer’de hayata geçiyor olmasının önemine dikkat çekerek, “ Kemer’de bir ilke imza atıyoruz. Kişiye ulaşabilmek, O’nun hayata tutunmasını sağlamak için teknolojiyi kullanmak çok önemli. Cankurtaran dronlar boğulma tehlikesi geçirenlere daha hızlı ulaşmamızı sağlayacaktır. Hayata geçirilen projeyle ilçemiz örnek oldu, tüm Türkiye'ye yayılmasını ve vakaların azalmasını umuyoruz. Emeği geçenlere teşekkürlerimiz sunuyorum” dedi.

Dronlar ile temsili bir boğulma olayına anında müdahale edildi!

Program sonrası dronlar ile temsili bir boğulma olayı gerçekleştirildi ve dronlar  ile olaya saniyeler içerisinde müdahale edildi. Dronda yer alan can yeleği kısa sürede boğulmakta olan kişiye ulaştırıldı. Programa katılanlar ve sahilde bulunan yerli ve yabancı turistlerin meraklı gözler ile takip ettiği kurtarma alkışlar ile son buldu.