CAN KAHVECİOĞLU DİKKAT ÇEKTİ!

‘Airbnb yalnız konaklama sektörünü değil, tüm sahil kentlerinde sosyolojik ve ekonomik hayatı etkiliyor’

CAN KAHVECİOĞLU DİKKAT ÇEKTİ!

Küçük turizm işletmeleri uçurumun kenarına getiren Airbnb ya da türlü kanal ile ‘konutların ticari kiralandırılması uzun yıllardır bu duruma sessiz kılan büyük otelleri de etkiledi.  Kaş’ta yer alan Can Mocamp Sahibi deneyimli turizmci Can Kahvecioğlu konu ile ilgili açıklamalarda bulundu:

Önce ruhsat daha sonra mali denetleme olmalıdır!

“Bu tip kiralandırmaya gelir vergisi kontrolü yapmak yalnızca bunları işletme olarak meşru kılmaya yarar. Aslolan Kültür ve Turüzm Bakanlığı’nın verdiği “basit konaklama” ya da Belediye konaklama (pansiyon,guest house vs) ruhsatına sahip olunup olunmamasıdır. Geçtiğimiz yıllarda borçlar kanununa dayandırılarak meşru kılınan kısa süreli kiralamaya daha sonra açılan dava ile son nokta konmuş;i saatlik, günlük, haftalık olarak kiraya vermek “ticari amaçlı kiralama” olarak kabul edilmiştir.  Bu kararın doğal sonucu olarak bu tip kiralama işletme ruhsatı mecburiyeti doğmuştur.Yapılması gereken ruhsat kontrolü sonrası vergi kendiliğinden kontrol edilebilir.”

Sahil kentlerine sosyo-ekonomik yansıması KAŞ!

“2022 nüfus sayımında Kaş merkez nüfusu 9 bin olarak açıklanmış. Aynı yıl belediye ‘de kayıtlı yatak sayısı çok eski istatistiklere dayandığı için ancak 8-9 bin civarıdır. Yani tüm kentin alt yapısı ‘peak’ sezonda Kaş merkez (Andifli, Çerçiler ve Gökseki’nin bir bölümü)  9+9= 18 bin nüfusa göre yapılandırılmıştır. Merkezdeki  otoyol, otopark’tan tutun merkez trafo’nun kapasitesi, kullanılan temiz su miktarı ve arıtımhane’de  ifrazı çevirecek  sistem dahi bu nüfus üzerinden planlanmaktadır..  Yazın nüfusu 60-70 bine vuran merkezde Airbnb ya da başka kanalla arz verilen yatak sayısını kimse bilmemektedir.Sonuç, kaçınılmaz şekilde kent alt yapısı çöküyor;  elektrik, su kesintileri, arıtım sisteminde bekletmeden dolayı ağır koku, denizde kirlilik…”

Kaş’ta kaçak yatak sayısı her yıl katlanarak artıyor!

“Diğer yandan  ev sahipleri uzun dönem kiracıları evden çıkartıyor, memur ev bulamıyor, Kaş’tan gitmek için torpil arıyor. Turizmci personel evi olmadığı için profesyonel personel bulamıyor, kaliteli hizmet veremiyor.Konaklama işletmeleri ve restoranların uçurumun kenarına geldiği Kaş’ta kaçak yatak sayısı her yıl katlanarak artıyor. Dünya’nın en özel turizm noktası olabilecek bir kent yok oluyor.”