ANADOLU UYGARLIKLARININ EŞSİZ ESERLERİNİN BİR ARAYA GELDİĞİ YER '' MİNİCİTY''

 
 
 
Anadolu uygarlıkların eşsiz eserlerinin bir araya geldiği Minicity'de gezerken, zaman içinde de yolculuğa çıkacak, Türkiye'nin zengin tarihini yeniden keşfedeceksiniz. Türkiye üzerinde bulunan tarihi yapılarının orijinallerinin 1/25 oranına küçültülerek yapılan bu eserler, uzman maketçilerin sabırlı ve titiz çalışmaları sonucunda şekillenmiş. Anadolu Selçuklu’dan Milattan öncesine uzanan birçok eserin maketini bu alanda bulabileceksiniz.  Günümüze en yakın maket ise Anıtkabir. Türkiye’de böylesine bir konsept içinde 2 tane yer var ki, bunlardan birisi İstanbul’da bulunan Miniatürk diğeri de Antalya’daki  Minicity.

Minicity’de 84 eser bulunuyor…
 
 
 

Minicity’deki tüm minyatürler titiz araştırmalar, rölöve ve fotoğraflama çalışmaları sonucunda yaratılmış. Anadolu uygarlıklarının eşsiz eserlerinin bir araya geldiği Minicity'de gezerken, zaman içinde de yolculuğa çıkacak, Türkiye'nin zengin tarihini yeniden keşfedeceksiniz. Minicity'de 84 eser bulunuyor. Minicity'de gezerken hangi eser hakkında bilgi almak istiyorsanız, o eser hakkında bilgi size yetkillier tarafından verilecek 4 dilde çeviri yapabilen sesli anlatım sistemi ile de daha yakından öğrenebiliyorsunuz. Biletle beraber verilen barkod, önce her eserin yanına yerleştirilen cihaza okutuluyor ve ardından cihaz, kayıtlı olan ve barkoda işlenmiş dilde ziyaretçisine eserle ilgili bilgi veriyor. Yetkililer, ilerleyen günlerde Rusça, İngilizce, Almanca, Fransızca dil desteğine sahip sisteme Arapça ve Farsça'nın da  ekleneceğini söylüyor.
Yazın Ruslar, kışın doğu ve  batı ve Avrupa’lı turistler daha çok ilgi gösteriyor
Minicity'i her gün yüzlerce yerli ve yabancı ziyaret ediyor. Yetkililer, açıldığı günden bu yana Minicity'i yüz binlerce kişinin ziyaret ettiğine dikkat çekiyor. Yabancı ziyaretçiler arasında dönem dönem değişen milliyet sıralamasında ise yaz dönemlerinde Rus turistlerin , Nevruz Döneminde İran’lı turistlerin  ve kış döneminde de batı ve doğu Avrupalı turistlerin ağırlıkta olduğu görülüyor.

Hangi eserler bulunuyor?
 
 

Hidiv Kasrı, Küçüksu Kasrı, Ortaköy Camii, Beybelbeyi Sarayı, Dolmabahçe Saat Kulesi, Dolmabahçe Cami, Kız Kulesi, Galata Kulesi, Haydarpaşa Garı, Aya İrini, Haseki Hürrem Hamamı, 3. Ahmet Çeşmesi, Örmeli Dikili Taş, Yılanlı Sütun, Mısır Dikili Taşı, Alman Çeşmesi, Sultan Ahmet Meydanı, St. Antoine Kilisesi, Kariye, Zeyrek Camii, Kayseri Döner Kümbet, Safranbolu Evleri, İzmit Saat Kulesi, Yeşil Türbe, Bursa Ulu Camii, Etnografya Müzesi, Ziraat Bankası Binası, Ulus Atatürk Heykeli, Hacı Bayram Camii ve Türbesi, Agustus Tapınağı, TBMM., Mevlana Dergahı, Niğde Alaaddin Camii, Çatalhöyük Evleri, Konya Karatay Medresesi, İnce Minareli Medrese, Yalıboyu Evleri, Akdamar Kilisesi, Balıklı Göl, Sivas Gök Medrese, Erzurum Çifte Minareli Medrese, Aksaray Sultan Han, Divriği Ulu Camii, Haci Bektaş Dergahı, Malabadi Köprüsü, Kapadokya Peri Bacaları, Pamukkale, Amintas Kaya Mezarı, Afyon Aslanlı Mezar, Kavunas Kaya Mezarları, Myra Kaya Mezarları, Nemrut Harabeleri, Trabzon Atatürk Köşkü, Sümela Manastırı, Midas Anıt Mezarı, Çanakkale Şehitler Anıtı, Aspendos, Zeus Sunağı, Side Atena Tapınağı, Side Apollon Tapınağı, Alanya Kızıl Kule, Alanya Tersanesi, İzmir Saat Kulesi, St. Nicholas Kilisesi, Celsus Kitaplığı, Antalya Yivli Minare Camii, Efes İsa Bey Camii, Patara Tetrapylon, St. Jean Kilesesi, Hadrian Kapısı, Meryem Ana Evi, Halikarnas Mozalesi, Perge Çeşmesi.
 
 

08.00-19.00 saatleri arası açık

Minicity her gün saat 8:00'dan 19:00'a kadar açık.Kış saatlerinde 19.00 da kapanan Minicity, yaz aylarında kapanma saati ise 20.00. İçeriye giriş 5 TL. 7-12 yaşına kadar 2 TL, 0-6 yaş ise ücretsiz.

MINICITY KENT PARKI
Arapsuyu Mh. 600 Sk. Konyaaltı/ANTALYA
Tel: 0242 229 45 45