AKAYDIN,'' BİZ VİZYON PROJELERLE İLGİLENİYORUZ''

AKAYDIN,'' BİZ VİZYON PROJELERLE İLGİLENİYORUZ''

"Bazen bunu anlamayan insanlar dedikodu yapıyor. Diyorlar ki, 'bedava elektrik vaat etmişti' İşte bedava elektrik, bunu anlamıyorsa insanlar daha nasıl anlatalım. Tabii ki teknolojiye yatırım yapacaksınız. Dediler ki, 'Oraya bu binayı diktiler elektrik falan ürettikleri yok'. Hayır, bir aydır karşımızdaki Cam Piramit’e elektrik veriyoruz. Buradaki amacımız şu, vatandaşlarımız gelin tepemizde bu kadar bir zenginlik var bunu kullanalım. Daha iyi kullanabilir miyiz? Kullanırız. Tabii ki hükümetin sübvanse edici yasalarıyla. Hükümet bunu birazcık yaptı. Neyin peşinde koşuyor. Dünyadaki maliyetinin 4 katı pahalısına Rusya'nın nükleer enerji santralini kurmak için yapıyor. Bunlar yanlış şeyler."

 
 
Vizyon projelerinin hayata geçmesiyle birlikte 100 bin insana iş sağlanacağını savunan Akaydın, şunları söyledi: "Bugüne kadar 25 tane proje yaptım. Bunlar yatırım projeleridir. En ucuzu 1 milyon lira en pahalısı 83 milyon liradır. En pahalısı çevreci projeydi, bu da çevreci projedir. Bu teknolojinin batı ülkeleri için hiçbir özel yeri yok. Orada zaten 15-20 yıldır orada onlar. Ama Türkiye için bir ilktir, bir başlangıçtır, bir modeldir. Biz insan odaklı ve teknoloji odaklı projelerle ilgileniyoruz.
 
VİZYON PROJELER
 

Buranın sadece bir güneş ev olmadığını hatırlatan Akaydın, şunları söyledi: "Bu bir ekolojik ev, içinde her şey var. Nasıl bu güneşten hiç para vermeden yararlanabiliriz. Tabii ki bunun maliyeti var. Kuruluş maliyeti dünyada en pahalı enerjidir. Ama 8-10 sene beklerseniz bedavadır. Bunlar vizyon projelerdir. Biz, vizyon üreten bir politikanın takipçileriyiz. Vizyon böyle olur. Ülke ve vatan böyle sevilir. Öyle uçuk kaçık projelerle yok İstanbul Boğazı'nın kenarından kanal geçireceksin, ekolojiye ihanet etmektir proje. Böyle şeylerle çözülmez bunlar. İşte burada çok güzel bir örnek var önümüzde."

 
Tek hedefin şu an Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı olduğunu anlatan Akaydın, sözlerine şöyle devam etti: "Antalya'daki genel seçim stratejisi içinde hepsi bir kompleksin ürünüdür. Geçmişte yapılan teknolojik yanlışların, Antalya'ya verilmiş hasarların, Antalya'ya verilmiş ayıpların ezginliği içinde yapılan suçlamalardır."
 

Temiz Enerji Koordinatörü Yüksek Mimar Erdem Armen ise küresel ısınmadan kurtulmak için güneş enerjisine yönelinmesi gerektiğine vurgu yaparak,"Dünya nüfusu arttıkça, buna bağlı olarak enerji ihtiyacı da artıyor. Fosil yakıtlar tükeniyor. Avrupa'da yenilenebilir enerjiye yöneliyorlar. Türkiye'nin de yönünü bu enerjiye çevirmesi gerekiyor. Antalya bunun için en uygun kenttir" diye konuştu.