12.RESORT TURİZM KONGRESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Turizm sektörü Antalya'da buluştu!

12.RESORT TURİZM KONGRESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

12. Resort Turizm Kongresi, Aska Lara Resort’te Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un da katıldığı törenle gerçekleştirildi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı’nın açılış konuşmasını yaptığı kongreye turizmciler büyük ilgi gösterdi.

Bugün dünyadaki sıkıntılara rağmen Türkiye dünya turizminde ilk 5’te yer almıştır!

Kongre’nin ilk açılış konuşmasını AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı yaptı: “AKTOB, kuruluşundan bugüne sektörün sesi olmuştur. Bugün gerçekleştirdiğimiz Resort Turizm Kongresi de konu ve konuşmacıları ile Türkiye turizminin en önemli sektörel buluşmalarından biri olmuştur. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.Bugün dünyadaki sıkıntılara rağmen Türkiye dünya turizminde ilk 5’te yer almıştır. Dünya son 3 yıldır pandemi ile sonrasında sıcak çatışma ve bölgesel sıkıtılar yaşamaktadır. Birlik ve beraberlik içinde çalışmanın önemini de bu dönemde daha iyi gördük. Bu Cumhurbaşkanımıza, Turizm Bakanımıza, Dışişleri Bakanımıza Valimize ve tüm bürokrat ve üyelerimize destekleri için birliğimiz adına teşekkür ediyoruz. "dedi.

23 milyon yerli ve yabancı turist ağırladık!

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek yaptığı konuşmasında “Kongrede konusunda uzman turizmciler ülke turizmi değil dünya turizmindeki değişimleri ve eğilimleri tartışacak. Ele alınacak konuların geleceğin turizmine katkı sunacağına inancım tamdır. Bu kongrede emeği geçenlere teşekkür ediyorum.Ulu Önder Mustafa Kelam Atatürk, ‘Antalya dünyanın en güzel şehridir’ demiştir. 700 bin nitelikli yatak kapasitesi ve 23 milyon yerli ve yabancı turist ağırlayan Antalya sadece ülkemizin değil dünyanın da çok önemli bir turizm merkezidir. Buna katkı ve emek sunan herkese teşekkür ediyoruz."dedi.

Türkiye turizminin Antalya’da nasıl yükseldiğini sizler sayesinde ortaya koymuş olduk!

Antalya Valisi Ersin Yazıcı ise yaptığı konuşmasında şunları söyledi:  “12. Resort Turizm Kongresi’ne hoş geldiniz. Öncelikle bu kongreyi düzenleyen ve emek sarf eden AKTOB ailesine teşekkür etmek istiyorum. Turizmin başkenti Antalya’da turizmin geleceğinin konuşulması en doğal olanıdır.Turizmin geleceğin noktasında Kültür ve Turizm Bakanımızın ortaya koyduğu vizyon doğrultusunda Antalya en önde koşmaya devam ediyor. Turizmcilere huzurlarınızda dünyada en üst standartta hizmet sundukları için teşekkür etmek istiyorum. Dünyaya örnek olacak şekilde bakanımızın önderliğinde ortaya konan vizyon Türkiye turizminin Antalya’da nasıl yükseldiğini sizler sayesinde ortaya koymuş olduk.”

Artık yeni hedefimiz 50 milyon turist 44 milyar dolar gelirdir!

Daha sonra kürsüye gelen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’da turizmdeki gelişmeleri ve yaptıkları çalışmaları şu satrbaşları ile sıraladı:

- Turizmde pek çok başarıya imza attığımız bir senenin sonuna geldik. Kendimize bir hedef belirlemiştik 2022 yılı için 42 milyon turist 35 milyar dolar gelir hedefi ile yola çıkmıştık. Artık yeni hedefimiz 50 milyon turist 44 milyar dolar gelirdir. Bu rakamları da geçtiğimizi hep birlikte göreceğiz.

- Pandemi dönemini çok iyi yönettiğimizi ve rakiplerimize fark attığımız görüyoruz. İlk yedi aylık dönemde 2019’un gerisinde kaldı. Biz sadece yüzde 7 oranında geride kaldık. Türkiye olarak turizm gelirlerinde ise 2019’a oranla yüzde 14 artış gösterdik.

Artık süper ligdeyiz!

- Biz turizmde Türkiye olarak süper ligdeyiz. Bu işi en iyi yapan ülkeleri rakip olarak görüyoruz. Bildiğiniz üzere radikal strateji değişikliklerine gittik. 2019 yılında sizlerin de desteği ile TGA’yı kurduk. Kuruluşundan bu yana TGA kriz yönetiminden tanıtım çalışmalarına kadar birçok başarıya ulaştı. Tüm dünyada televizyon kanallarında yoğun bir tanıtım yaptık. 200’den fazla ülkede dijital tanıtım yapıyoruz. Dünyanın farklı ülkelerinden basın mensupları tur operatörleri ve kanaat önderleri ağırladık. Dünyanın en çok tanıtım ve PR çalışması yapan ülkeyiz.

- 12 ay turizm ve ürün çeşitliliği ile turizm bağışıklık kazanacaktır. Ürün çeşitliliğinin en önemli başlıklarından biri kültür turizmidir. Kültür Yolu Projemizi hayata geçirdik genişlettik.

- Tüm Türkiye’de yoğun bir arkeolojik kazı çalışmaları yapıyoruz. Side Bölgesi çok ciddi bir restorasyon döneminde. Kazı başkanımızla konuşup sınırsız yetki verdik. Çok ciddi bir çalışma yapacağız. 15-20 yılda yapılan çalışmayı 6 ayda görmüş olacaksınız. Bu kazı ve renovasyon çalışmaları sonrasında kültürel etkinliklerle Side’yi destekleyeceğiz.

Gastronomi turizmi çok önemli!

- Farklı bir konumuz da gastronomi. Şehirlerimizi GastroCity haline getirmek istiyorsak yoğun bir çalışmanın içine girmeliyiz. Michelin Yıldızı biliyorsunuz artık Türkiye’ye geldi. İstanbul’daki Michelin yıldızlı restoranlar açıklandı. Bunun bir başlangıç olacağına ve İstanbul ile sınırlı kalmayacağına inanıyorum. Belki Antalya bile Michelin Yıldızı alabilir.

Güvenli ve Sürdürülebilir Turizm Sertifikasyon programına başlayacağız!

- 2023 yılından itibaren Güvenli ve Sürdürülebilir Turizm Sertifikasyon programına başlayacağız. İmza attığımız protokol ile sürdürülebilir turizm adına anlaşma yapan ilk Türkiye oldu. 2030 yılında tüm tesisler 42 kriteri tamamlamış olacak. 42 kriterin 14’ü zorunlu olacak. Sürdürülebilir turizmin başlangıcı bu tür sertifika programlarıdır. Sürdürülebilir turizm sektörü her anlamda etkileyecektir. Bankadan yüzde 5 ile borçlanırken sertifikanız yoksa yüzde 10 ile borçlanacaksınız. Sürdürülebilir Turizm Sertifikası olanlar öncelikli rezervasyon alacaklar.

- İş gücü sorununu çözmek için çalışmalar yapıyorduk. Bu kapsamda 2022 yılı itibari ile 60 okul ile 41 tesis eşleşti. Otel ve okul sayısının artması gerekiyor. Öğrencilerin bizim gözetimimizde eğitilmesi ve yetiştirilmesi gerekiyor. İstenildiği kadar lisenin dönüştürülmesini sağlayacağız. Ne kadar talep gelirse o kadar lise turizm teknik meslek lisesine dönüşecektir. Öğrenciler okullar ve oteller bu sistemden dolayı mutlu.