SHELL AĞIR VASITA SÜRÜCÜLERİ İLE ANTALYA'DA BULUŞTU


Shell'in, emniyet bilincinin yaygınlaşması için Türkiye'nin 10 değişik noktasında düzenlediği ''Emniyet Günü'' etkinliklerinin Akdeniz ayağı,  Ekstra Mola konsepti taşıyan Antalya Shell Hilmi Beken tesislerinde gerçekleştirilirken, renkli ve eğitici aktivitelere sahne oldu.İZLEYİN!...

Emniyet kemeri kullanımını uygulamalı bir şekilde teşvik eden çarpışma-devrilme simülatörlerine binerek test eden sürücüler, özellikle 8 km. hızla giden kamyonun devrilmesi sonrasında emniyet kemeri takmanın ne kadar önemli olduğunu test ederek gördüler. Ayrıca Hilmi Beken Shel Extra Mola istasyonunu ziyaret eden ağır vasıta sürücüleri etkinlik kapsamında tansiyon, göz, şeker gibi kontrollerden geçirildi. Etkinliğe katılan ve bilinçlenen başta ağır vasıta sürücüleri ve diğer sürücüler yapılan testler sonrasında çeşitli hediyeler ile ödüllendirildiler. Babaları ile etkinliğe katılan çocuklar da aldıkları hediyeler ile renkli görüntüler oluşturdular. Sağlık otobüsünde kontrol edilen bazı sürücülerin yüksek tansiyonlarının olduğu ve  dört ve dört buçuk numara miyop olan ve gözünün bozuk olduğundan haberi olmayan sürücülere rastlandığı açıklandı.

Eğitime katılan sürücüler, eğitim sayesinde emniyet kemeri kullanmanın önemini daha iyi algıladıklarını belirttiler. Sürücüler; emniyet kemeri kullanımına bundan sonra daha da özen göstereceklerini, çevrelerindeki insanları da konu hakkında bilgilendireceklerini ifade etti.

Beken, “Bu etkinliğimizdeki tek hedefimiz sıfır kaza!”

Konu ile ilgili olarak görüşlerini aldığımız Shell Hilmi Beken tesisleri Yönetim Kurulu Başkanı Semih Beken yaptığı açıklamasında etkinlik hakkında bilgiler verdi. Beken, “Burada yaptığımız etkinlikteki asıl amacımız şoförlerimizi bilinçlendirmekti. Biz sadece araçlara değer vermeyip asıl olan içerisindeki sürücülerimize değer veriyoruz. Asıl önemli olan insandır. Bu etkinliğimizdeki tek hedefimiz sıfır kaza. Bu amaçla yola çıktık.Kazaları en az indirmek ve şoförleri bilinçlendirmek için, değişen trafik kurallarını hatırlatmak için,emniyet kuralları ile ilgili olarak şoförlerimizi burada bilgilendirdik. Bu etkinlikte hem şoför dostlarımızın bir araya gelmelerini sağladık, bir arada kaynaşarak yollarına devam etmelerini hedefledik.  Türkiye trafik kazları konusunda her zaman ön planda.  Birçok sebepten meydana gelen bu kazalardan dolayı çok acılar çekiyoruz. Bunları indirgemek istiyoruz. Şoförlerimiz her gün yollardalar. Bu etkinliğimizde devrilme simülasyonu, emniyet kemerini bize hayata nasıl bağladığını anlatan bir simülatör, yine trafik kurallarını anlatan farklı simülatörler var. Ayrıca göz,tansiyon,şeker ve kalp ölçümlerinin yapıldığı özel bir otobüs de doktor arkadaşımız da bu etkinlikte şoförlerimizin sağlık durumlarını kontrol etti. Bu etkinliliği hediyelerle pekiştirdik. Tekrar ediyorum buradaki asıl amacımız insandır. Bu etkinliği her sene tekrarlayacağız. Şoförlerimizin katılımı bu konuda çok yüksek”diye konuştu.Proje Müdürü Bora Uysal, “ Sürücülerimizin sadece araçlarına değil , aynı zamanda sağlıkları ile de ilgileniyoruz”

Shell&Turcas Petrol A.Ş Ekstra Mola Operasyon ve Proje Müdürü Bora Uysal ise Türkiye’nin 10 noktasından birisi olan ve Akdeniz’de, Antalya’da Hilmi Beken Petrol  İstasyonunda bu etkinliği düzeldiklerini belirtirken  iki günde yaklaşık 2700 ağır vasıta şoförüne eğitimler verdiklerini ve simülasyonlar ile özellikle eminey kemerinin önemini sürücülere sunduklarını belirtti. Uysal, “ Bu hafta sonu Hilmi Beken Petol İstasyonunda bir etkinlik gerçekleştirdik. Türkiye’nin belirlenen 10 istasyonunda ağır vasıtası şoförlerine yol emniyeti, emniyet kemerini kullanma, sürme alışkanları ile ilgili doğru bildikleri yanlışları kendilerine gösterip daha emniyetli bir ortamda araç sürmelerini sağlıyoruz. Akdeniz’deki etkinlik durağımız Antalya ve Hilmi Beken tesisleri oldu. Bu organizasyonunu İnsan sağlık Çevre departmanımız organize etti. Gelecek senelerde de bunun devamını sağlayacağız. Bu organizasyonunu dünya sağlık örgütü de yakından takip etmektedir. Bütün amacımız burada Türkiye’de kazaların çok yüksek olması ve bu kazların yüksek oranlarda can kaybı ile bitmesinden dolayı ağır vasıta şoförlerimizin yanlış bildikleri kuralları düzletip doğrularını öğretmeye çalışıyoruz. Aktivitelerimiz arasında eğitimler var. Bunun dışında çeşitli simülatörlerimiz var. Özellikle bu simülatörlerde emniyet kemerinin önemini anlatıyoruz. Ayrıca gelen tır ve kamyon şoförlerimize de göz,kulak,kalp,nabız gibi sağlık kontrolleri yapıyoruz. Sonuç olarak bu etkinliklerde şoför dostlarımıza şunu anlatıyoruz.  Hedefimiz sıfır kaza,emniyet kemerini kullanın hayata bağlanın,sadece aracınız bakmıyoruz, aynı zamanda sağlığınız ile de ilgileniyoruz mesajlarıdır” diye konuştu.Dr.Günel, “Dört ve dört buçuk numara miyop olan ve gözünün bozuk olduğundan haberi olmayan sürücülere rastladık”

Projede görev alan Dr. Okan Günel ise ağır vastıa sürücülerinin bir kısmında tespit ettikleri ilginçlikleri şöyle sıraladı : “ Yaptığımız tetkikler sonucunda çok önemli bulgulara ulaştık. Örneğin dört ve dört buçuk numara miyop olan ve gözünün bozuk olduğundan haberi olmayan sürücülere rastladık. Bu sürücülere gözlük önerdik. Bunlar trafik için ve diğer sürücüler için büyük bir tehdit oluşturduğu için çok yerinde olan tespitler oldu. Önerilerde bulunduğumuz hastalardan anjiyo olanlar oldu. 18-12 ve 20-11 tansiyonlar yakalayıp, tansiyon ilacı önerdiklerimiz oldu. Bunlar tabi ciddi beyin kanaması riski olan, ani ölüm riski olan hastalar. Bunları tespit ederek çok olumlu sonuçlar aldık. Bu hizmetin çok yerinde bir hizmet olduğunu düşünüyoruz. Burada 2700 sürücüyü Antalya’da sağlık testinden geçirdik. Bu tespitlerde bize yaptığımız işin doğruluğu konusunda daha da inancımızı arttırıyor. Bugüne kadar 40-45 yaşına kadar hiç doktora gitmemiş, hiç hastaneye gitmemiş, hiç muayene olmamış hastalar gördük. Onlara her türlü öneriyi yaptık. “

Ağır vasıta sürücülerine “extra” hizmet istasyonu

Shell & Turcas, 2008 yılında ağır vasıta sürücülerine ayrıcalıklı hizmetler sunmak üzere ‘Shell Extra Mola’ konseptini oluşturdu. Bu kapsamda, 2009 yılında önemli kavşak noktalarında bulunan 30 Shell istasyonu, ağır vasıta sürücüleri için özel olarak yenilenerek ‘Shell Extra Mola’ isimli istasyonlara dönüştürüldü.“Extra Mola” istasyonlarında; lokanta, duş, berber, mescit, araç bakım, özel güvenlik kameralı kamyon parkları gibi hizmetler bulunuyor. Sürücüler, özel eğitimli ön saha personeli tarafından karşılanarak misafir ediliyor. İstasyonlardaki lokantaların menüleri de incelenerek, besin değeri ve lezzet açısından yeni düzenlemelere gidildi. Lokantalardaki güvenlik kameraları sayesinde sürücüler yemek yerken de araçlarını görme şansına sahip oluyorlar.Ayrıca, sürücüler dinlenme alanlarında uyurken araçları ve aracın taşıdığı yükler de güvenli şekilde korunuyor. ‘Shell Extra Mola’ istasyonlarına kurulmuş olan daha hızlı yakıt ikmali yapan pompalar sayesinde depoları büyük olan araçların yakıt ikmalleri de daha hızlı gerçekleştirilebiliyor.