ŞİNASİ GÜROCAK "CİDDİ ŞEKİLDE MALİYET ARTIŞLARIMIZ VAR!"

ŞİNASİ GÜROCAK "CİDDİ ŞEKİLDE MALİYET ARTIŞLARIMIZ VAR!"


Ciddi şekilde maliyet artışları yaşadıklarını dile getiren Gürocak, “Ciddi şekilde maliyet artışlarımız var. Bu nedenle hedeflediğimiz fiyatlara şu anda gelemiyoruz.  Fiyatlar istenilen noktalara nasıl gelir, hep birlikte oturup düşüneceğiz” dedi.

Şu anda tesisimizde 1600 kişi var. Temmuz doluluk beklentimizi de ortalama %95!

Krizin bitmesi ile Rus pazarının geliştiğine dikkat çeken Şinasi Gürocak, sezonu değerlendirip, doluluk oranlarını değerlendirdi ve Temmuz doluluk beklentilerinin ortalama %95 olacağını söyledi. Gürocak“Bildiğiniz gibi bu sene geçen seneki malum olaylardan sonra Mayıs ayında Rusya’dan Charter’ler açılmaya başladı. Bizim bölgemiz de daha çok Rus ağırlıklı olduğu için, biz geçen seneki yaşadığımız doluluk düşüklüğünü bu sene Kemer ve özellikle Tekirova Bölgesi olarak daha şanslıyız ve doluyuz. 23 Nisan’da tesisimizin kapılarını açtık ve hizmet vermeye devam ediyoruz. Mayıs ayını % 90 dolulukla kapattık. Haziran ayını %95 dolulukla kapattık. Şu anda tesisimizde 1600 kişi var. Temmuz doluluk beklentimizi de ortalama %95. Ağustos Eylül ayında da Tekirova’da doluluklar ile ilgili herhangi bir düşüş olacağını sanmıyorum” dedi.

Rus misafirlerimiz birinci sırada!

Şinasi Gürocak, Ukrayna pazarında yaptıkları tanıtım çalışmalarının meyvelerini almaya başladıklarını ve Rusya’nın pazarda birinci sırada olduğunu söyledi. Gürocak, “ Geçen yıl daha önceki yıllara göre Ukrayna pazarında bayağı bir emek verdik. Geçen yıl Ukrayna pazarından aldığımız karşılığı bu yıl da devam ettiriyoruz. Özellikle Rus pazarı bizim birinci pazarımız. İkinci sırada Ukrayna var. Okulların kapanması ile de Türk misafirlerimiz tesisimize büyük ilgi gösteriyorlar” dedi.


Şinasi Gürocak&Halil Öncü

Fiyatlar istenilen noktada değil!

Fiyatlar konusunda da açıklamalarda bulunan Phaselis Rose Otelin genel müdürü Antalya'nın deneyimli turizmcilerinden Şinasi Gürocak, “ Fiyatlara bakınca 2014 yılında Rublenin dolar karşısında değer kaybetmesinden sonra malum fiyatlar aşağıya geldi. Bununla birlikte istenilmeyen bir 2015 ve kabul edilemeyen bir 2016 yılı yaşadık. 2017 yılına geldiğimiz bu dönemde 2014’ün eylülüne kadar olan rakamlar hiçbir yerde yok. Piyasada böyle bir şey yok. Bunun yanında bizim maliyetlerimizle satış fiyatımız birbirine orantılı bir şekilde gitmiyor.  Ciddi şekilde maliyet artışlarımız var. Bu nedenle hedeflediğimiz fiyatlara şu anda gelemiyoruz.  Fiyatlar istenilen noktalata nasıl gelir, hep birlikte oturup düşüneceğiz. TEFE ve TÜFE oranlarına baktığınız aman maliyetlerimiz her geçen yıl artıyor. Bir sürü malzemeyi dövizle alıyoruz. Aldığımız ürünlerin maliyetleri sürekli artıyor. Ben tabi ki fiyatlarımın aşağıya düşmesini arzu etmem ama bu sadece benim fiyatı düşmemle bu olmuyor. Ben düşmesem bile yandaki komşu düşüyor, diğer bölgelerdekiler düşüyor. Paket duruma baktığınızda benim yüksek fiyatım sırıtıp kalıyor. Otelimizde 450 personelimiz çalışıyor. Ciddi bir sayı bu. Ben de yaşamak için bir şekilde fiyatım kırmak zorundayım ama maliyetimin altında da fiyat vermiyorum. Bunu da vermek istemiyorum. Kimsenin de bunu yapmasını arzu etmiyorum. Düşmenin sonu yok. Peki gelmesi gereken rakama biz kaç yılda geleceğiz. Biz yatırımcılarımıza, patronlarımıza bu konuyu nasıl bir şekilde anlatacağız” diye konuştu.