ZAFER ALKAYA''BELEK TÜRK TURİZMİNİN KARVİZİTİDİR''

ZAFER ALKAYA''BELEK TÜRK TURİZMİNİN KARVİZİTİDİR''
Toplantı öncesi basın mensuplarına otel ve Cornelia Golf alanı gezdirilirken tesisler daha yakından tanıtıldı.

Toplantıda, erken rezervasyon'un Türkiye ve yurt dışı olarak değerlendirilmesinin yanı sıra Cornelia Otels olarak 2013 yılında ki golf, kongre, SPA ve futbol turizmi çalışmaları ile Cornelia Otels olarak imza atılan önemli organizasyonlar ve etkinlikler de geniş bir şekilde sunuldu. Genel bir Antalya ve Belek turizmi değerlendirmesinin yapıldığı basın toplantısında Cornelia Diamond Golf Resort & Spa Oteli Genel Müdürü Zafer Alkaya ve Cornelia De Luxe Resort Oteli Genel Müdürü Ali Şahin, 2012 yılında Rus turizminin ne kadar kırılgan olduğu görüşünü de örnekler ile sundular.


 Cornelia Diamond Golf Resort & Spa Oteli Genel Müdürü Zafer Alkaya


Cornelia De Luxe Resort Oteli Genel Müdürü Ali Şahin

Basın toplantısında yaz turizmi öncesi Cornelia Otels olarak yaz sezonunda ki çalışmalar, doluluk oranları ve bu yaz misafir edilecek misafir portföyü hakkında bilgiler verilirken, önümüzdeki sezon için katılınılması beklenen fuarlar ve yapılan tanıtımlar neticesinde yaşanılan olumlu gelişmeler ve sıkıntılar anlatıldı. Toplantının ana düşüncesini özetleyen ve ''Belek Türk turizminin karvizitidir'' diyen Zafer Alkaya, Belek'in muhteşen tesisleri ve muhteşem golf sahalarıyla Türk turizminin kartviziti olmayı hak ettiğini, ancak çevre için aynı şeylerin söylenemeyeceğini, çevrenin otellerle bütünleşmesi gerektiğini vurguladı.


Zafer Alkaya “Rus pazarındaki pozitif tablo turizmciyi ümitlendiriyor”İZLEYİN!...

2012 yılında ülke olarak turizmde istenilen sonuçları alınmadığına dikkat çeken Genel Müdür Zafer Alkaya, 2012 yılında daha parlak bir turizm sezonu beklediklerini ama ulaşamadıklarını, 2013 yılında da 2011 yılının aynısını beklediklerini ifade etti. Alkaya yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “Şu ana kadar otellere ulaşan rezervasyonlara bakıldığında 2013 yılının hiç de kötü bir yıl olmayacağı şeklinde bir resim ortaya çıkmaya başlamıştır. Özellikle geçen yıl kayıp görülen Rus pazarındaki rezervasyonlarda görülen pozitif tablo 2013 yılı için turizmciyi ümitlendirmiştir. Burada asıl önemli olan rezervasyonlarda ne olursa olsun Türkiye’nin etkili tanıtım ataklarının asla geri kalmamasıdır. 2012 yılında Rus turistin ne kadar kırılgan olduğunu gördük. Rus turistin gelmesi beklendi ama istenilen sayı gelmedi. Rus turistler artık dünyanın her yerine seyahat ediyorlar. Bu nedenle Türkiye'nin Rus turist üzerindeki etkisini kaybetmemeli. İspanyollar, Yunanlılar ve Portekizler, Rus turisti çekmek için büyük vize kolaylıkları, büyük fiyat indirimleri ve alış veriş imkânları sunuyorlar.Buna çok dikkat etmeliyiz''dedi.

Zafer Alkaya, Yunanistan'ın 2012 yılında 800 bin Rus turist ağırladığını, 2013 yılında hedeflerinin 1 milyon olduğunu, buna karşı İspanyolların 2013 yılında Rus turistte en az yüzde 25 artış beklediğini, bu nedenle Türk turizmcisinin artık daha uyanık davranması gerektiğini, çok iyi tanıtım yapmasını ve tanıtımdan asla vazgeçmemesi gerektiğini ifade etti.


Yaz turizmi başlarken, Antalya Belek’de bulunan Cornelia Otels’de düzenlenen bir basın toplantısı ile turizmdeki gelişmeler değerlendirildi.

“Belek bölgesinde artış bekliyoruz!”

Belek bölgesini de değerlendiren Cornelia Diamond Golf Resort & Spa Oteli Genel Müdürü Zafer Alkaya “ Şu andaki tablo 2013 yılında Belek bölgesinde bir artış olacağının sinyalini vermektedir. Ancak sezonun tümünü düşünerek hareket etmek zorunda olduğumuzu unutmamalıyız. Genel olarak Türkiye’nin ve Antalya’nın tanıtımı beklenen artışın en önemli unsurudur. Motivasyonu tam olarak sektörümüz; Yunanistan, İspanya ve Mısır gibi tanıtım sıkıntısı olmayan lokasyonlarla başarılı şekilde rekabet etmektedir. Belek bölgesinde turistin otel dışına çıkmasını sağlayacak çevresel, sanatsal, tarihsel düzenlemelerin yapılması ve tanıtılması halinde Belek bölgesi tüm dünyanın konuştuğu bir destinasyon haline gelecektir” diye konuştu.

“2013 yılı için Cornelia grubu olarak % 40 ön rezervasyon aldık.”

Cornelia Diamond Golf Resort & Spa’nın 2012 Pazar payı hakkında da bilgi veren Genel Müdür Zafer Alkaya, “ 2012’de golf, futbol başta olmak üzere spor turizmine ağırlık verdik. Avrupa’dan % 37,BDT ülkelerinden % 17,iç pazardan % 10 misafir ağırladık. Golf % 24, MICE % 10,spor turizmi % 2 olarak gerçekleşti. 2013 yılı için Cornelia grubu olarak % 40 ön rezervasyon aldık. Önümüzdeki sezonda özellikle golf ve spor turizminde Cornelia otellerinin çok daha iddialı olacağını söyleyebiliriz” dedi.

“Antalya’da sezonu uzatmalıyız”

Antalya'da 700 binin üzerinde yatak bulunduğuna dikkati çeken Alkaya, Antalya'da en büyük sorunun turizmin 4 aya sıkıştırılması olduğunu söyledi. Alkaya, ''Antalya 11 milyona yakın turist ağırlıyor. Antalya Türk turizminin başkentidir. Fiyat anlamında olmasa da en önemli turizm şehridir.  Antalya'da en büyük sorun turizmin 4 aya sıkıştırılmasıdır. Antalya, alternatif turizm olanaklarını sonuna kadar zorlayarak turizmi 12 aya yaymak zorundadır. Antalya, şehirleşme anlamında da istenilen noktada değil. Turist daha üst düzeyde bir çevreyi hak ediyor.''


Antalya Belek’de bulunan Cornelia Otels’de düzenlenen bir basın toplantısı ile turizmdeki gelişmeler değerlendirildi.

“Belek turizmin gözbebeği “

Cornelia Diamond Golf Resort & Spa Oteli Genel Müdürü Zafer Alkaya konuşmasını şöyle sürdürdü: “ Dünyanın en prestijli golf organizasyonlarından biri olarak nitelendirilen Dünya Amatör Golf Şampiyonası 2012 yılında Belek’de yapıldı. ABTA Konferansı da 2012 yılında Belek’te gerçekleştirildi. İngiliz tatilcilerin 2010/11 sezonlarında Türkiye’ye büyük talep göstermesi sonucu, cirolarının büyük oranını Türkiye’den elde ettikleri kayda alan ABTA, 2012 yılı olağan genel kurulu Cornelia otellerinde düzenlemeye karar verdi. 2014 yılı ICCA kongresi de otelimizde ev sahipleri arasındadır. Almanya’nın Frankfurt kentinde toplanan ICCA Yönetim Kurulunun yaptığı değerlendirme sonucu, dünya çapında 95 ülkeden kongre düzenleyicisi ve dünya kongre sektörüne yön veren 3 bin 500 profesyonelin katılacağı 2014 genel Kurulunun Antalya’da yapılmasına karar verildi. Dünya kurumsal Golf turnuvasının Türkiye ayağı, 5-7 Nisan 2013 tarihlerinde Belek’teki Cornelia Golf Kulübünde düzenlenecek. Şirketlerin ikişer kişilik takımlarla temsil edileceği organizasyonun galibi İskoçya’nın ünlü Loch Lomond Carrick sahasında yapılacak dünyafinalinde Türkiye’yi temsil edecek” dedi.


Ali Şahin " Belek'teki golf sahalarının dünyada benzerleri yok" İZLEYİN!...

Zafer Alkaya sonrası görüşlerini açıklayan Cornelia De Luxe Resort Oteli Genel Müdürü Ali Şahin ise yaptığı açıklamalarında Belek bölgesinin sadece yaz turizmi gözüyle bakılmaması gerektiğini ifade ederek golf, kongre ve SPA turizmin gözde bölgesi haline geldiğini söyledi. Ali Şahin Türkiye'de golf turizminin 1994 yılında başladığına işaret ederek, şunları söyledi: ''Bölgemiz Belek'te şu anda 15 golf sahası bulunuyor. Belek'teki golf sahalarının dünyada benzerleri yok. Belek'teki golf sahalarının birbirlerine olan uzaklığı 10 dakikayı geçmiyor. Avrupa'da bunu bulmak mümkün değil. Belek, golf için iklim şartları olarak da çok uygun. Hizmet kalitesinin yüksekliği, sahaların iyi olması ve fiyatların uygunluğu nedeniyle Avrupalı golf turisti Belek'i tercih ediyor” dedi.

Ali Şahin bu yıl Belek’de 125 bin turist ağırladıklarını ve yaklaşık 150 milyon avro gelir elde edildiğini de sözlerine kekren, “  Golf kış aylarında oynanıyor. Kış destinasyonunda hem sahalar hem de oteller doluyor. Belek, Avrupa'nın en iyi golf destinasyonu ödülünü aldı. Golf oynamaya gelen tekrar müşteri sayısı çok artı. Golf sezonu da uzadı.''diye konuştu.