YELİZ GÜL EGE, ''RUSLAR ARTIK FİYATLAR NEDENİYLE EYLÜL-EKİM AYINI TERCİH EDİYOR''

- 2010 SEZONU NASIL GEÇTİ, 2011 BEKLENTİLERİNİZ NEDİR?


2010 sezonu tesisimiz açısından iyi geçti. Genel turizm gelirleri açısından da, krizin ardından gayet tatmin edici bir yıl oldu. Kemer açısından değerlendirirsek de, gelen turist ve çeşitliliği ve bu çeşitliliğin artması bakımından güzel bir yıl oldu. 2009 yılında ister istemez krizler nedeniyle düşüşler yaşandı. Paketlerimizin fiyatlarında düşüşler, yani aksiyonlar yaşadık. Bu arada geçen yıl tesisimize yıl boyunca devamlı olarak gelen, yani beş defa gelen bir misafirimizin bir defa geldiğini gözlemledik. 2009 da bu gibi azalımlar yaşadık. Bu yıl ise 2009 yılında gördüğümüz bu manzaraları görmediğimiz bir yıl oldu. Sadece Ağustos ayında hiç beklemediğimiz iç pazarda Ramazan ayı olması nedeniyle boşluklar yaşadık. O dönem zaten bütün Kemer’de doluluklar % 50’lere ve 60’lara geriledi. Bu dönemde dahi % 80’leri korumayı başardık. Ramazan ayının 2011 yılında biraz daha geri gelmesi ile sanırım bu sıkıntıyı,  önümüzdeki yıl daha çok hissedeceğiz. Bunun için buna göre bir takım stratejiler geliştirmemiz gerekiyor. Pazarlarımızı çeşitlendirmemiz gerekiyor. Fiyatlar da,  daha farklı hazırlanırsa, daha iyi olacağını düşünüyorum. Aynı zamanda Rus pazarı ile önemli bir noktayı belirtmek istiyorum. Aynen bir Avrupalı gibi onlarda artık Ağustos ayında yüksek sezon diye tabi r ettiğimiz zamandaki fiyatların, eylül –ekim ayında düştüğünü görmeye başladılar. Bu nedenle baktığımızda Ağustos ayının küresel ısınmadan dolayı artık daha fazla sıcak olması, onların da eylül ve ekim ayını tercih etmeleri, yavaş yavaş sezonun uzamasına sebep olacak.  Ama burada da handikap, karşımıza Mısır çıkıyor. Bu bakımdan bizim daha farklı politikalar üretmemiz gerekiyor. Artık öyle 2009, 2010 sezonun politikalarının yürütüleceği bir 2011 sezonu olmayacak.
 

- OTELİNİZDE MİSAFİR PORTFÖYÜ HAKKINDA BİLGİLER VERİR MİSİNİZ?
 

% 50’nin üzerinde Rus misafirlerimiz var. Bunun sonrasında bu pazarımızı Avrupa ve yükselen pazarımız Orta Doğu ve Baltık pazarı ile destekliyoruz. Bunun yanı sıra iç pazarımız da oldukça iyi. İç pazarımız kış aylarında 20-30 oda gibi olsa da bu pazarımız özellikle Haziran sonu itibariyle başlayan bir pazarımız. Ve maalesef Ramazan ayının gelmesi ile de biten bir Pazar. İç pazarı gayet verimli ve derinliği olan bir Pazar olarak yorumlayabilirim. İleriki yıllarda Antalya, Kapadokya gibi tarihi ve doğal güzellikleri olan yerleri üst seviyelere taşıyacak Pazar, iç pazardır. İnşallah Türk halkının gelir seviyesinin yükselmesi ile bunu gelecek yıllarda hep birlikte göreceğiz.
 

- AVRUPA PAZARINI SORSAM…
 

Almanya ve Belçika’dan gelen misafirlerimiz var. Ama bu artıştan tesisimiz için söz edemeyeceğim. Çünkü onlar ekonomik krizden daha fazla etkilendiler. Ve onlar genelde ön ve arka sezonları tercih ediyorlar. Bunların yanı sıra Avrupalı acentelerin tur operatörlerinden alacaklarının biraz geç tahsili de  sıkıntılar yaratırken, bu bize de yansıyor. Bizler de bir bütçe ve kara göre odaklanmış tesisleriz. Herhangi bir gönüllük esasına göre çalışmıyoruz. Bu da planlarımızı tabii ki etkiliyor. Biz yinede bunu ikinci planda değerlendirerek, birinci planda ne olursa olsun Avrupalıyı almalıyız diye hareket ediyoruz. Ancak ne dersek diyelim, Avrupalı misafir artık eskisi gibi tatil için sezon içini pek tercih etmiyor.
 
 

- KIŞIN AÇIK BİR OTEL OLARAK NE GİBİ HİZMETLERİNİZ VAR?
 

363 odalı bir tesisiz. Kışın beş yıldızlı olan Rose Residence Beach Oteli açık tutuyoruz. Bu otelimizde de Wellnes ve Spa hizmeti veriyoruz. Masajları ve cilt bakımı anlamında çok güzel ve başarılı bir Spa’mız var. Yine aynı şekilde futbol gruplarını ağırlıyoruz. Birisi UEFA Standartlarında 2 adet çim sahamız var. Sosyal tesisleri mevcut olan bir adat de sentetik sahamız var. Futbolcuların kullanmaları için fitness salonumuz, kapalı havuzumuz, şok havuzumuz ile olabilecek bütün hizmetler onlara sunuyoruz. Bu arada toplantı turizmi Kemer’de yavaş yavaş hayat bulmaya başladı. Kemer artık bu konuda tercih edilen bir yer oldu. Geçtiğimiz yıl hizmete açtığımız yeni toplantı salonumuzda tiyatro dizilişinde 850-900 kişiyi ağırlayabilecek bir salonumuz var. Yine bir başka salonumuzda da 250 kişiyi ağırlayabiliyoruz. Tüm bunların dışında da büyüklü küçüklü 3 tane daha salonumuz var. İncentive misafirlerimiz beklentisi yüksek misafirler. Bu bakımdan da tesisinizde onların beklentisini giderecek hizmeti vermeniz gerekiyor.  Bu arada bölgede bulunan tüm tesisler ve yerel yönetimlerin bu konudaki yatırımları ile Kemer daha da rantabl olacaktır. Bölgemizde herhangi bir yerde toplantının yapılması, bir başka tesisin de bu konuda faydalanmasına neden olabiliyor. Bu bakımdan Kemer destinasyonu olarak topyekun güçlenmemiz gerekiyor. Bireysel olarak yapılan çalışmaların sonuç vermesi çok zor. Örneğin burada kamp yapan bir takımın zaman zaman hazırlık maçı yapacağı bir takımı bulamaması sanırım anlattıklarımızı özetler.Bu arada yine misafirlerimizin faydalanabilmesi için Game Room ve İnternet hizmeti veren İnternet Cafe’miz de misafirlere hizmet vermektedir.
 

 GELELİM GASTRONOMİYE.
 

Bu yıl yeme içme konseptimizi bir hayli değiştirdik. Özellikle ana mutfağımızda Uluslararası bir mutfak hizmet veriyor.  Restauranımıza gelen misafirlerimiz her gün değişik bir ülkenin damak tadını deniyor. Bunların dışında Ala Cart Restaurantlarımız var. Bu restauranlarımızdan bir tanesi Ocak Başı A la Card Restauranrımız.  Burada Türk kebap ve mezelerini geleneksel standartlarda misafirlerimize sunuyoruz. A la Cart Restaurantlarımızdan diğer bir tanesi de  Labrise Balık A la Cart’ımız. Burada özellikle balık gecelerimiz çok büyük bir beğeni kazanıyor. Burada Akdeniz’in balık ürünlerini sergilemeye çalışıyoruz. Burada misafirimizin isteği doğrultusunda balık ürünlerini onlara sunuyoruz. Sürekli değişen menülerle hizmet veriyoruz. Tüm bunların dışında ayrıca, 2011 de A ala Cart olarak Uzakdoğu mutfağımızı hizmete sokacağız. Ayrıca tesisimizde konaklayan tüm misafirlerimiz kaldıkları zaman zarfında , İzmir’in Kumrusundan tutunda, kumpirden , gözlemesine kadar her şeyi yiyebiliyorlar. ( Halil ÖNCÜ- Tourexpi )