VEDAT ÖZPINAR EKMEKÇİLİK VE PASTACILIK UYGULAMA MUTFAĞI AÇILDITeorik eğitimde olduğu kadar uygulamalı eğitimi ile de bilgili, donanımlı, sektörün işgücü ihtiyacını karşılayacak alanında uzman öğrenciler yetiştiren Akdeniz Üniversitesi, Göynük Mutfak Sanatları Meslek Yüksekokulu’na ‘Vedat Özpınar Ekmekçilik ve Pastacılık Uygulama Mutfağı’ açarak bir uygulama alanını daha öğrencilerin hizmetine sundu.Açılışa Ak Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Fimak Fırın Mak.A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özpınar ile çok sayıda davetli ve okulda eğitim öğretim gören öğrenci ve öğretmenler katıldı.


Büyük bir fakülte olmasa da alanında tek ve tematik özelliği olma özelliği taşıyor!

Akdeniz Üniversitesi, Göynük Mutfak Sanatları Meslek Yüksekokulu’na ‘Vedat Özpınar Ekmekçilik ve Pastacılık Uygulama Mutfağı’nın önemine değinen Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal “ Akdeniz Üniversitesi Türkiye’nin artık en önemli, en büyük ve en önde gelen üniversitelerinden biri haline geldi. Üniversitemizin bazı alanlarda da yol gösterici olduğunu ve önemli pozisyonlarda bulunduğunu da görüyoruz. Bunlardan bir tanesi de bu okulumuz. Her ne kadar Antalya Merkezde olmasa da, he ne kadar büyük bir fakülte olmasa da alanında tek ve tematik özelliği olma özelliği taşıyor. Buradan yetişen öğrencilerimiz özellikle, sektörde çok ihtiyaç duyulan alanlarda kendilerine pozisyon bulabiliyorlar e bundan sonra da bulabilecekler. Bu okulumuzun bir özelliği de genellikle bağışçılardan ve sektördeki buraya destek vermek isteyen insanlardan veya vakıflardan destek alarak güçlenen bir okul. Bugün açılışını yaptığımız Vedat Özpınar Ekmekçilik ve Pastacılık Uygulama Mutfağımıza verdiği destek ve katkılardan dolayı Fimak grubuna ve yetkililerine çok teşekkür ediyoruz” dedi.Burada yemekle birlikte dostluk da pişiriyorlar!

Fimak Fırın Mak.A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özpınar  büyük bir onur ve gurur yaşadıklarını belirterek “Burada olmak gerçekten çok büyük gurur ve onur verici bir durum. Akşam eve gittiğimizde bugün neyin açılışını yaptığımız diye kendime sorduğumda, alanında Türkiye’ye, ülkemiz insanına çok güzel maddi ve manevi değerler katacak bir sistemin oluşumu için açılış yaptığımızı ve bunun gururunu yaşadığımızı cevaplayacağım. Gastronomi aşçılık, ekmekçilik ve pastacılık geleceğimizin sektörü. Ve dünya var oldukça da insanlar ekmek ve yemek yiyecekler. Buraya gönlünü vermiş arkadaşlarımız da bu işin sahibi konumundalar. Hepsini şimdiden tebrik ediyor, başarılar diliyorum. Şunda görüyorum ki; böyle mutfaklara giren çocuklarımız, öğrencilerimiz yemekle birlikte dostluk da pişiriyorlar” dedi.Akdeniz Üniversitesi büyüyor!

Ak Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu ise kendisinin de fırıncı bir aileden geldiğini belirterek, geçmişte Fimak grubu ile iş yaptıklarını belirterek, Göynük Mutfak Sanatları Meslek Yüksekokulu’na merkezi kazandıran Fimak grubuna teşekkürlerini sundu. Uslu “Akdeniz Üniversitesi büyüyor. Üniversiteye gittiğimizde öğrencilerimizden en çok şu soruyu alıyoruz. “Sayın Vekilim biz mezun olduk nerede iş bulacağız?” Sürekli bu sorular ile karşılaşıyoruz. Dünyadaki yeni üniversitelerin trendi şu. Mezunlarına iş bulma, iş kapısı bulma yerine, mezunlarına şunu söylüyor. Siz iş Adamı olun, siz başkalarına iş verin. Bunu ben Akdeniz Üniversitesi’nde görüyorum.  Buraya ismini eren Vedat Özpınar’ı yakından tanıma fırsatı buldum. Vedat abimiz mühendis, üniversiteden mezun olduktan sonra fırın makineleri ile ilgili çalışmaya başlıyor. Zamanla gelişerek ülkemizin en önemli firmalarından birisi haline geliyor. 27 yıl önce kendisini tanımıştım. Kendisini rahmetle anıyorum. Bu merkezde Vedat Özpınar abimizin adının yaşatılması bizleri de çok mutlu etti” dedi.Açılış kurdelesinin kesilmesi ile mutfağı gezen protokol ve konuklara mutfakta yapılan ürünler tattırıldı. Fimak yetkilileri ve üniversite yetkilileri makineler ve buradan imal edilen ürünler hakkında katılımcılara bilgilendirmelerde bulundular.