UNWTO AÇIKLADI: TÜRKİYE EN İYİ 10 TURİZM ÜLKESİ LİSTESİNDE 6.SIRADA

Dünya genelindeki turistlerin yüzde 51'i tatil amaçlı, yüzde 15'i iş amaçlı, yüzde 27'si sağlık ve dini yerleri ziyaret amaçlı başka ülkelere seyahat ediyor. Yüzde 7'lik bir kısım üzerinde ise bir sonuca varılamıyor.

1980'den bu yanana 24 kat artış

Türkiye'nin ayrı bir başlıkla incelendiği rapora göre, dünyanın en iyi 10 turizm ülkesi sıralamasında bu yıl sadece bir ülkenin yeri değişti. 2010'da 7. sırada bulunan Türkiye, 29,3 milyon turist sayısıyla 6. sarıya yerleşti. Böylece Türkiye sıralamada İngiltere'yi geride bırakmış oldu.

Raporda Türkiye'nin 1980 yılından bu yana turist sayısını yaklaşık 24 kat artırdığı kaydedildi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ise raporla ilgili olarak;  uzun zamandır bir ülkenin başlık olarak raporda ayrıca ele alınmadığını, bunun Türkiye için çok sevindirici bir durum olduğunu açıkladı:

''Turizm Örgütü'nün bir arada bulunma, sektörü bir kuruma dönüştürme ve ortak strateji belirleme azmini pekiştiren bir haber oldu. 2000'li yıllarla dünyanın en önde gelen ülkeleri arasına girmeyi başardık.

Belirlediğimiz hedeflere ulaşma yolunda çalışmalarımıza gece gündüz demeden aralıksız devam ediyoruz. Türkiye'ye gelen turist sayısında geçmiş yıllarda yakaladığımız artış oranlarını göz önüne alarak, 2023 turizm stratejisi ile bu alandaki hedefimizi belirlemiştik. Çalışmalarımız hız kesmeden devam edecek.''