ULUSLARARASI ADANA LEZZET FESTİVALİ İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

Bu yıl hedef bir milyon ziyaretçi ağırlamak. Adana'da şu anda oteller dolarken, THY ek seferler koydu ve hazırlıklar da tamamlandı.

ULUSLARARASI ADANA LEZZET FESTİVALİ İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

Adana Valiliği’nin ev sahipliğinde 6-8 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek olan 7. Uluslararası Adana Lezzet Festivali’ne sayılı günler kaldı. Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin en büyük gastronomi etkinliği olarak nitelendirilen, bu yıl cumhuriyetimizin 100. yılında “erken cumhuriyet dönemindeki menüler” ana odağında düzenlenen festivali 1 milyon kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Asırlar öncesine uzanan köklü geçmişinin damıttığı eşsiz lezzetleriyle bu yıl 7’ncisi düzenlenecek olan Uluslararası Adana Lezzet Festivali geçtiğimiz yıl 200 firmanın katılımı ile gerçekleşmişti. Festival geçtiğimiz yıl şehre çok ciddi bir canlılık getirmiş, 200’ün üzerinde konuk, şef, kanaat önderi ve basın mensubu katılım göstermiş,  660 bin kişi de festivali ziyaret etmişti. Geçtiğimiz yıl üç gün boyunca 261 bin 500 kilo et ve 196 bin 800 litre şalgamın tüketildiği etkinlikte 233.67 metre ile şişte et pişirme rekoru da kırılmış, 150 milyon Türk Liralık bir ekonomik gelir elde edilmişti.1 MİLYON ZİYARETÇİ BEKLENİYORBu yıl da festivale gösterilen ilgi daha şimdiden çok büyük bir boyut kazandı. Adana ve çevre illerdeki tüm oteller dolmuş durumda.6-8 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek olan 7. Uluslararası Adana Lezzet Festivali ülkemizde düzenlenen en büyük gastronomi etkinliği olma yolunda ilerlemeye devam ediyor. Sadece Türkiye’de değil dünya ölçeğinde dikkatleri çeken festival için Türk Hava Yolları sefer sayılarını artırıyor. Bu yıl 1 milyon kişinin ziyaret edeceği tahmin edilen festival için Seyhan Nehri kenarında yer alan Adana Merkez Park’ta 180 dönümlük geniş bir alan üzerinde alt yapı hazırlıklarını tamamladı.

RAKAMLAR BÜYÜYOR FESTİVAL DÜNYA ÇAPINDA NAM SALIYOR

Festivalin bu yıl ki destekçileri, sponsorları ve partnerleri ise şöyle:

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Adana Valiliği, Adana Büyük Şehir Belediyesi, Seyhan Belediyesi, Yüreğir Belediyesi, Sarıçam Belediyesi, Çukurova Belediyesi, Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Odası, Adana Ticaret Borsası, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi, Adana Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Çukurova Kalkınma Ajansı, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı.

Coca Cola, Öztiryakiler, Avec Rent a Car, Hypo. Cihangir Kebapçısı, Tostçu Mahmut, Katmerci Dayı, Levent Börek, Anavarza Bal, Doğanay, Madenci, Unilever Food Solutions, Lipton, Kent Boringer Professionel, Metro İşin Mutfağı, Kütahya Porselen, Pirge.

Turizm Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmecileri Derneği, Çukurova Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği, Türkiye Otelciler Federasyonu, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti, Adana Kebapçılar ve Lokantacılar Esnaf Odası, Adana Aşçılar ve Pastacılar Derneği, Çukurova Aşçılar Derneği.