UKRAYNA PAZARININ ANTALYA İÇİN ELZEM BİR ÖNEMİ VAR!

Paloma Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Ece Tonbul koronavirüsün turizme etkisini değerlendirdi.

UKRAYNA PAZARININ ANTALYA İÇİN ELZEM BİR ÖNEMİ VAR!

Tourism Today Talks Live’in konuğu olan Tonbul, ” Bizim olmazsa olmaz üç ana pazarımız var: Almanya, Rusya ve İngiltere. Almanya’da ciddi bir alt yapımız var. Türkiye’nin henüz adı geçmiyor olmasa da aldığımız önlemler, doğru anlatacağımız politikalarla Almanya’nın da birkaç ay içinde sınırlı olsa da turizm hareketi oluşturmaya başlayacağını umut ediyorum. Ama yapmamız gereken çok ciddi çalışmalar var. Temmuz, Ağustos ayları içinde kısıtlı olsa da bir trafiğin başlamasını sağlayabiliriz” şeklinde konuştu.

“Rusya’da ilk açılan destinasyon Türkiye ve Antalya olacak”

Tonbul, Ukrayna pazarının, Türkiye için, Antalya için elzem bir önemi var. Rusya tarafındaki gelişimler ve salgının hızı endişe verici. Gördüğümüz kadarıyla burada da bir plan çerçevesinde takvim oluşturulmuş durumda. Derin ilişkiler ve oradaki köklü tur operatörleri yapımız ile Rusya’da ilk açılan destinasyon Türkiye ve Antalya olacak. Ama bunun zaman alacağını düşünüyorum ve Ağustos’tan önce olacağını da düşünmüyorum. Ukrayna’nın Rusya’dan daha önce devreye gireceği sinyallerini alıyoruz. Temmuz ayı içinde kısıtlı ve limitli kapasiteler içinde başlatmış oluruz. İngiltere tarafı ise biraz daha problemli görünüyor. İngiltere’nin 2020 sezonu içinde çok kolay devreye gireceğini düşünmüyorum” dedi.

“Kadrolarını geliştirmiş en önde olan ülkelerden biriyiz”

Son olarak Tonbul şunları söyledi:  “Otellere sertifikasyon getiren 130 maddelik genelge içinde şu anda uygulanması ile ilgili teknik olarak imkansızlıklar yaratan maddeler yok. Türkiye’deki tesisler hijyen anlamında büyük deneyimler kazandı. Akdeniz çanağı içinde bu konuya en hakim, en sağlıklı şekilde uygulamalarını yapan ve kadrolarını geliştirmiş en önde olan ülkelerden biriyiz. Bizim yapımız çok dinamiktir ve çok kolay yeni uygulamalar öğrenir ve uygularız. Türkiye’nin tüm prosedürleri uygulayan ilk ülkelerden biri olacağını düşünüyorum. Ancak bu uygulamalar otelcilerin omzuna çok ciddi maliyetler yüklüyor. Bu noktada ben tüm otelci arkadaşlarıma indirim yarışına girmemelerini özellikle rica ediyorum. Omzumuzdaki yükler artıyor. Dolayısı ile yarışı fiyatlarımız üzerinden yapmayalım.”