TV'DE ALANYA TANITIMI OLACAK

TV'DE ALANYA TANITIMI OLACAK
Estonya’nın başkenti Tallinn’de düzenlenen Turizm Fuarı Tourest’te Alanya tanıtımı yapıldı. Alanya Tanıtma Vakfı’nın (ALTAV) stant açtığı fuarda pazarın nabzını tutan ve yaptığı görüşmelerden edindiği izlenimleri aktaran ALTAV yetkilisi Gürol Birgen, şu bilgileri verdi:

“TÜRK DİZİLERİNİ SEVİYORLAR”

Türk TV dizileri Estonya’da büyük ilgi görüyor. Bu bağlamda ve görsel medya yoluyla tanıtımı her fuarda önemsediğimiz için reytingi yüksek olan TV3 kanalına röportaj verdik. Ülkemizi ve Alanya’yı kapsamlı bir şekilde anlattık. Kendilerine, programda kullanılması için Alanya görselleri verdik. Öte yandan sorumluluk alanında Baltık Devletleri olan Helsinki Kültür ve Tanıtma Müşaviri Arzu Emel Yıldız da Alanya standında yaptığımız tanıtım çalışmalarında bizlere büyük destek verdi.

“AMBARGO EKONOMİYİ ZORA SOKTU”

Yetkililerden, Estonya’dan geçen sene 56 bin turistin Türkiye’ye giriş yaptığı, bu rakamın da yüzde 70’inin Antalya’yı tercih ettiği bilgisini aldım. Mısır’a giden Estonyalı turist sayısı ise Türkiye’ye gelen Estonyalı turist sayısı ile aynı seviyede. Ülke genelinde ekonomik durgunluk ciddi şekilde hissediliyor. Bunun sebebi ise Avrupa Birliği (AB) ambargosu ve ruble artışı. Estonya ekonomisi AB’ye köprü olan bavul ticareti ve et, süt ticareti ile ayakta duruyor.

“GENEL ARTIŞ BEKLENTİSİ YÜZDE 10”

Tur operatörlerinden Go Adventure (Prince Group), Nova Tours (Akay), Tez Tour bölgenin en büyük pazar paylarına sahip firmalar. Prince Group, kendi  uçakları olan Metrojet ile 180 bin yolcuyu Rusya’dan Antalya’ya taşıyor. Ayrıca Letonya ve Estonya’dan Onur Air ile 20 bin yolcuyu direkt uçuşlarla yine Antalya’ya taşıyorlar. Akay Travel ise çoğunluğunu Alanya’ya taşıdığı yolcu sayısında yüzde 20’lik artış bekliyor. Genel anlamda bu pazardan beklenti yüzde 10’luk artış şeklinde.