TÜRKİYE’DE MUTLAKA GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER LİSTESİ

Ülkemizin toprakları bilinen insanlık tarihinin köklerinin olduğu bir coğrafyada bulunuyor.

TÜRKİYE’DE MUTLAKA GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER LİSTESİ

İlk tapınaklar, ilk yerleşik hayata geçiş, ilk tarımın yapılması pek çok medeniyete ev sahipliği yapması ve medeniyetler beşiği konumuna gelmesi, üç ayrı denize kıyışa bulunmasıyla doğal, tarihi ve kültürel olarak dünyanın en zengin ülkelerinden biri olmasını sağlıyor. Türkiye’de gezilecek tarihi yerler ve mutlaka görülmesi gereken doğal güzellikler elbette saymakla bitmez. İşte ülkemizde yaşayan herkesin mutlaka görmesi gereken yerler:

İstanbul: Tarihi yarımada, Ayasofya, Sultanahmet Camii, Topkapı Sarayı, Kapalıçarşı, Galata Kulesi, Boğaz Köprüsü, Taksim Meydanı ve daha birçok turistik yeri bulunmaktadır.

Kapadokya: Peri bacaları, yer altı şehirleri, vadiler, tarihi kiliseler, mağaralar ve sıcak hava balonları ile ünlüdür.

Antalya: Akdeniz sahilinde bulunan Antalya, tarihi kaleleri, güzel plajları ve su parklarıyla ünlüdür. Bölgede birbirinden konforlu oteller mavi bayraklı plajlarıyla yerli ve yabancı turistlerin gözde tatil adreslerindendir.

Efes: Antik kentleri ve tarihi kalıntılarıyla ünlü olan Efes, Meryem Ana Evi ve Artemis Tapınağı'nı da içerir. Türkiye’deki en büyük antik kent olma özelliği de taşımaktadır. 

Pamukkale: Ünlü beyaz traverten terasları, Hierapolis antik kenti ve termal sularıyla ünlüdür.

Bodrum: Bodrum Kalesi, antik tiyatro, plajları ve gece hayatı ile ünlüdür. Türkiye’nin bir diğer tatil cenneti olan bölge, otellikle konforlu ve eğlenceli Bodrum otelleri ile tatil severlerin gözde adreslerindendir.

Nemrut Dağı: Adıyaman’da bulunan ve adına türküler yakılan bu dağ Kommagene Krallığı'nın kalıntıları ve büyük heykelleri ile ünlüdür. Ayrıca sadece gün batımını izlemek için bile bu eşsiz bölgeye gidilebilir.GAP turları ile bu bölgeyi mutlaka keşfetmelisiniz!

Safranbolu: Osmanlı döneminden kalma tarihi evleri, camileri ve sokakları ile ünlüdür.

Trabzon: Ayasofya Müzesi, Sümela Manastırı, Atatürk Köşkü ve Uzungöl gibi turistik yerleri bulunmaktadır.

Şanlıurfa:Balıklıgöl, Göbeklitepe, Urfa Kalesi ve Harran gibi turistik yerleri bulunmaktadır.

İzmir: Ege’nin incisi İzmir Saat Kulesi, antik kentleri, doğal güzellikleri ve Çeşme, Alaçatı gibi tarih ve doğal güzellikleri bir arada bulabileceğiz bölgeleriyle mutlaka görülmesi gereken şehirlerdendir. 

Bursa: Pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış bölgelerden biri olan Bursa Osmanlı döneminden kalma tarihi yapıları, türbeleri, yaz kış tatil olanakları, doğal güzellikleri ile herkesin mutlaka görmesi gereken bölgelerdendir. 

Gaziantep: GDA bölgesinin gurme lezzetleriyle ünlü şehri Gaziantep özellikle bir lezzet uğruna binlerce kilometre yol giderim diyenlerin asla pişman olmayacağı bir şehirdir. Baklavadan, fıstıklı kebabına, katmerinden, lahmacununa kadar yüzlerce yöresel lezzeti keşfetme şansınız olacak.