TÜRKİYE TERMAL KAYNAKLARI BAKIMINDAN AVRUPA'DA BİRİNCİ, DÜNYADA YEDİNCİ SIRADA

Romatizmadan cilt rahatsızlıklarına, kireçlenmeden bel fıtığına kadar birçok hastalığa iyi gelen termal suların faydaları saymakla bitmiyor. Sağlık turizmi arasında önemli bir yer tutan termal suların yüzyıllar öncesine dayanan bir geçmişi var. Kaplıcaların tesisleşmesiyle artık ismini termal tesislere bırakan, sağlığın yanında konforu da düşünerek yeni nesil gençleri de termal turizme çekmeyi hedefliyor.

4 Farklı termal suyu ile Türkiye’nin sağlık deposu haline gelen ve sadece Türkiye’de Kütahya Emet Termal Resort & Spa dışında başka hiçbir yerde olmayan, 24 saat yosun üreten doğal termal yosun havuzu sağlık dağıtıyor. Yurtdışında birçok enstitüde tedavi için kullanılan bu yosun Türkiye’de ise tamamen doğal olarak yeraltından 39 derece sıcaklıkta kaynayan termal su, güneş ile buluşması ile yosun partikülleri oluşuyor. Yosunlu sıcak su terleterek zayıflatma özelliğinin yanı sıra kollestrol, lipit, trigilserid gibi yağ yapıcı maddeleri parçalayıcı niteliktedir.

Ayrıca doğal yosunlu termal su metabolizmayı düzenleyerek vücuttaki toksinleri atmaya yardımcı olur ve doku elastikiyetini artırarak dokuları gençleştirir. Yosunlu termal suyun özellikleri bunlarla sınırlı değildir. .

Zayıflatma, akne ve çeşitli deri hastalıkları ağrılı romatizma, iltihabi kadın hastalıkları, gut hastalığı ve buna bağlı sinir hastalıkları, adale ağrıları, cildi sıkılaştırma özelliği, vücuttaki toksinleri ve zararlı maddeleri temizleme, selülit giderme, kalsiyum ve magnezyum oranı çok yüksek olduğu için kemik erimesine iyi geliyor. Damar yapısını güçlendirdiği için yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol gibi kalp damar hastalıklarına vücuttaki siğil hücreleri yok etmek için fayda sağlayan diğer özellikleridir.

Sağlık bakanlığı ve İstanbul üniversitesinin verdiği rapor doğrultusunda Karaderili Şirketler Grup bünyesindeki Yalova Termal Palace ve Emet Termal Resort & Spa tesislerinde sağlıklı suların iyi geldiği hastalıklar da saymakla bitmiyor.

Her türlü romatizma hastalıklarda, Ameliyat ve Travma Sonrası Tedavide, Adale, Kemik Vücut Ağrılarının Dindirilmesi Kanlanmayı Temin Ederek Tedavi ve Rehabilitasyon Olanağı Sağlar, Stres ve Buna Bağlı Rahatsızlıklar, Duruş, Hareket ve Denge Kusuru Tedavisi, Spor Yaralanmalarında Tamamlayıcı, Kemik Erimelerinde Güçlendirici Tedavi, Eklem Ve Eklem Dışı Kireçlenmelerde, Akne Ve Çeşitli Deri Hastalıklarının (Siğil Hücrelerinin Yok Edilmesi, Deri Hücrelerinin Yenilenmesi ) Tedavisinde, İltihabi Kadın Hastalıkları Kadın Ve Erkeklerde Romozon Üremesinde Destekleyici Olarak, Gut Hastalığı Tedavisinde. Öte yandan kaplıca suyu, çocuklarda duruş, hareket ve denge kusuru , en önemlisi de, 11 gün içinde sedef ve egzama hastalığını tedavi edici özelliği vardır.

Termal su içme olarak kullanıldığında:

Mide, bağırsak sistemi, karaciğer ve safra kesesi üzerinde kuvvetli etkileri bulunduğu, sindirimdeki safranın akımını hızlandırıcı, bağırsak hareketlerini düzenleyici kronik spastik, kabızlık gibi fonksiyonel bozuklukları tedavi edeceği; suyun alkali ve sülfat içeriği sebebiyle böbrek fonksiyonlarını düzelteceği ve bu nedenle böbrek taşları ve nekahetlerinde yarar sağlayıcı özelliği var.

Peki, Kimler Termal su (kaplıca) tedavisi göremez?

Ateşli hastalar, Hamileler, Verem hastaları, Kalp hastaları, Bulaşıcı hastalığı olanlar kaplıca tedavisi görmeleri sakıncalıdır.