TÜRKİYE PAZARA EN İYİ ŞEKİLDE DÖNECEKTİR!


DER Touristik’in Türkiye’deki incoming şirketi Destination Touristic Service Genel Müdürü Ertan Sakallı Halil Öncü'ye konuştu. İZLEYİN!...

Ertan Sakallı, özellikle çocuklu ailelerin tatil için güvenli bölge arayışları içinde olduklarını ifade ederek, “ Tüm Avrupa’da, Türkiye’nin de içinde bulunduğu tüm turizm destinasyonları ile ilgili bir güven sorunu var. Özellikle çocuklu aileler seyahat etmekten imtina ediyor ve bekliyor. Tabi bu güven sorunu da sürekli olan olaylardan, saldırılardan meydana geliyor. Bu sadece Türkiye ile ilgili bir sorun değil.. Örneğin Brüksel’de yaşanan havalimanı saldırıları tüketiciyi seyahat etmekten çok ciddi alıkoydu. Bu da tüketicide çok bir güven sorunu oluşturuyor Bu tarz bir kriz ve problemler geçtiğimiz yıllardaki gibi krizlerden değil ve çok daha fazla uluslararası. Çok daha fazla karmaşık bir yapı. Bu karmaşık yapı içerisinde çözümünde çok kısa süre içinde olamayacağı da ortada. Yine de olumlu bakmak lazım. Son haftalarda özellikle son bir aydır, Nisan- Mayıs ayları sonrasında Türkiye’ye bir eğilim, talep var. Bu aynı zamanda fiyatların aşağı çekilmesi ile, fiyatların daha uygun hale gelmesi ile yatak kapasitesinin rezervasyona müsait olması ile doğru orantılı. Biz bu talebi olumlu görüyoruz. Her ne kadar akut olayların ertesi haftasında daha düşük rezervasyon alsak da ,rezervasyon girişlerinde özellikle son bir buçuk aydır çok ciddi, bir artış görmekteyiz. Hatta bu dönem geçen senenin de üstüne çıktığı dönemler olmakta” dedi.

Güvenlik problemi  bu seneki en büyük handikabımız diyebilirim!

Avrupa ve Alman kamuoyunun medayatik bir toplum olduğuna da dikkat çeken Ertan Sakallı, “ Klasik bir operatör olarak hem önline hem de doğrudan satış raisebüro satışlarımız var. 12 bin tane seyahat acentesi ile çalışıyoruz. Kendi mülkümüz olan 2 bin 200 tane seyahat acentemiz var. Bütün Avrupa ve özellikle Alman kamuoyu medyatik bir toplum olduğu için bütün haberlerden ve özellikle yaşanan bu tür olumsuz olaylardan etkilenmekte. Biz bunu görüyoruz. Türkiye bu konuda gündemde olduğu zaman talep daha çok azalıyor. Türkiye gündemden düştüğü zaman talep daha fazla oluyor. Ama güvenlik problemi  bu seneki en büyük handikabımız diyebilirim ”dedi.Türkiye pazara en iyi şekilde dönecektir!

Türkiye’ye talebin olacağına inandıklarını ileten DER Touristik’in Türkiye’deki incoming şirketi Destination Touristic Service Genel Müdürü Ertan Sakallı, “ Özellikle Türkiye’nin konumu itibarı ile bölgeye çok yakın olması,  bu arada Suriye’deki krizle beraber ve sınırlarımızdaki olan olaylarla Türkiye’nin kötü haberler ile gündemde olması kaçınılmaz bir problem yarattı. Türkiye’nin geçtiğimiz yıllarda gösterdiği performansı nedeniyle çok ciddi bir Avrupalı ve Alman sabit kitlesi var.  Bununda semeresini önümüzdeki günlerde alacağımıza inanıyorum. Türkiye pazara en iyi şekilde dönecektir” dedi.

Bu ülkesel bir durum değil!

Ermeni yasa tasarısının Alman Parlamentosundan geçmesinin turizme olan yansımalarını da değerlendiren Sakallı,  “ Bütün Avrupa kamuoyunda bütün dergilerde, gazetelerde medyada genelde bu haberler sürmanşetten veriliyor. Şu anda bu haberler yayınlanıyor. Geçtiğimiz dönemlerde Fransa’da da aynı sorunlar vardı. Belçika’da kısmen bu sorunlar işlendi. Şu anda gündemde bu politik durum var. Almanya bu adımı attı. Kamuoyunda bu tartışılıyordu. Bunun da tabi müşteri üzerinde doğrudan etkisi oluyor. Aynısını geçen sene Yunanistan’da yardım ile beraber Merkel ile ilgili çok ciddi haberler yapılmıştı. Yunanistan’a da bu tepki verilmişti. Bu ülkesel bir durum değil. Bu tamamen ülkenin milli menfaatleri doğrultusunda veya milli duyguları doğrultunda basında çıkan negatif haberlerin insanlara yansıması.  Dün bunu Yunanistan için görmüştük, bugün Türkiye için var ama bu bunun çok fazla etkisinin olduğunu düşünmüyorum”dedi.