TÜRK TURİZMCİLER ITB'YE ÇIKARMA YAPTI

6 Mart Çarşamba günü itibariyle kapılarını açan ITB Berlin Fuarı'nda Türk standlarında renkli görüntüler vardı...
 

Uluslararası Turizm Borsası (ITB) Fuarı Almanya'nın başkenti Berlin'de ziyaretçilerine kapılarını açtı.

Bu yıl 47'ncisi düzenlenen ve Endonezya'nın konuk ülke olduğu fuara, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 188 ülkeden 10 bin 86 şirket katılıyor.Dünyanın en büyük fuarlarından olan ITB'ye Türkiye 3 bin 79 metrekare alanda 105 stant ve 122 katılımcıyla katılıyor. Türkiye standının açılışını Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik yaptı. Arınç ve Çelik, Türk standlarını tek tek gezerek hatıra fotoğrafları çektirdi.Arınç, Manisa standına gelimndiğinde ise standtta bulunanlarla resim çektirdi ve mesir macunu dağıttı. Arınç. daha sonra basın mensuplarına da mesir macunu verdi.Türkiye standının tasarımının 2016 yılında Antalya'da düzenlenecek Dünya Botanik Exposu'ndan esinlenerek peyzaj tasarımı kullanıldı.Türkiye'de yetişen çiçekler ve bitkilerle tasarlanan standın yoğun ilgi çekeceğinin bekleniyor.

Kültür turizmin önemine de vurgu yapmak amacıyla Türkiye'deki kültürel ögelerin stantta yer buluyor. Burada farklı dönemlere ait 5 metre çapında 4 kubbe yer alıyor.Bunun yanı sıra Türkiye'den gelecek cam, ebru ve ahşap işleme ustalarının uygulamalı olarak çalışmalar yapılıyor ve örnekleri sergileniyor.


Turizm basını ITB'ye büyük ilgi gösteriyor

Türk standlarının olduğu salonun çok kalabalık olması nedeniyle gezenler güçlük çekiyor. Fuara Türkiye'den çok sayıda vali, belediye başkanı, dernek başkanları da katılıyor. Fuarda Olimpos Antik Kentinde bulunan ağaç evlerin benzeri de sergileniyor. ( turizmgazetesi.com )