TÜRK HAVA YOLLARI'NDAN 5 AIRBUS A330 SİPARİŞİ DAHA

Türk Hava Yolları büyüme planları çerçevesinde 2si kesin 3ü opsiyonlu olmak üzere toplam 5 adet Airbus A330-300 için sipariş anlaşması imzaladı. Bu ek siparişle A330 ailesi için yapılan toplam kesin sipariş sayısı 38’e ulaşmış oldu. Türk Hava Yolları ilk Airbus siparişini 1984 yılında verdi ve bugün havayolu filosunda 104 adet Airbus uçağı bulunuyor.  

Yeni uçaklar, Türk Hava Yolları’nın merkezi olan İstanbul’dan orta ve uzun menzilli uçuşlarda kullanılacak.  

Türk Hava Yolları Genel Müdürü Dr. Temel Kotil: “Dünyanın en hızlı büyüyen havayollarından bir tanesi olarak büyüme stratejimizi verimli, güvenilir ve karlı uçaklarla desteklememiş gerekiyor. Bu yeni A330 siparişimiz büyüme stratejimizi ve filomuzdaki uçakları yenilememizde bize hem verimliliğimiz hem de karlılığımız açısından avantaj sağlayacak” dedi.

Airbus COOsu John Leahy: “Türk Hava Yolları’nın tekrar A330’u seçmesinden dolayı oldukça gururluyuz. Bu sipariş A330’un sağladığı eşsiz ekonomik avantaj, esneklik ve yakıt verimliliğine duyulan güveni tasdik etmiş oldu. Pazardan gelen yüksek talep karşısında, daha fazla yük taşıma ve daha uzun menzillere uçma imkanı sağlayan versiyonları ile A330’u daha iyi yapma çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Airbus uçakları eşsiz kokpit ve operasyonel ortak kullanım özellikleri sayesinde havayollarına aynı havuzdan pilot, kabin ekibi ve bakım mühendisleri kullanma avantajı sunarak esneklik ve önemli ölçüde tasarruf sağlıyor.

250 – 300 yolcu kapasitesine sahip A330 ailesi uçakları, kargo, VIP ve askeri nakliye/tanker versiyonları ile bugüne kadar 1,200’den fazla sipariş aldı ve günümüzde 100 operatöre yakın havayolu 900 A330 ailesi uçağı kullanıyor. A330-300 hizmete girdiği ilk günden beri verimli operasyon maliyetleri ile dikkat çekiyor. Sayısız ürün geliştirmeler sayesinde kendi sınıfının en düşük maliyetli ve yetenekli uçağı olmaya devam ediyor. A330 ailesinin operasyon güvenirliliği ise yüzde 99’un üzerinde olmaya devam ediyor.

100 ile 500 yolcu kapasiteli uçak pazarında lider uçak üreticisi olan Airbus, müşterilerine en modern ve kapsamlı uçak ailesini sunuyor.