TURİZMDE TÜRKİYE-YUNANİSTAN FARKI KAPANIYOR

Türkiye turizminin 2016’da yaşadığı daralma en çok İspanya ve Yunanistan’a yararken, Türkiye ile İspanya arasındaki fark da azalıyor.

Turizmdatabank’ın ülkelerin turizm istatistikleri 2016 verilerinde hareketle yaptığı analize göre,  Türkiye’nin 12 yıl önce geride bıraktığı Yunanistan 2015 ve 2016’da aradaki farkı kapatıyor.

Turizmde fark kapanıyor

2016 yılının 5 aylık sonuçlarına göre Yunanistan turizmi, ülkeye gelen ziyaretçi sayısını % 5 ila % 6 dolayında artırırken, toplamda 5 milyonu aşan turiste ulaştı.

Bu dönemde hızlı düşüş yaşayan Türkiye ise geçen yılın 11 milyona yaklaşan seviyesinden 8 milyon dolayına indi.Böylece turizm istatistikleri 2016 yılı tahmini bulgularına göre Türkiye ile Yunanistan arasındaki 5,8 milyonluk ziyaretçi farkı, bu yıl 3 milyona dolayına kadar inecek.
 
Türkiye turizmi verileri gösterecek

Ancak bu farkın, Yunanistan turizminin yaşadığı bazı sorunlardan dolayı daha fazla erimesi beklenmezken, farkı yaratacak esas unsurun Türkiye’de yaşanan daralma olacağı tahmin ediliyor.

Yunanistan’ın turizm politikalarına da yansıyan bu gelişmelerin; Yunanistan’ın turizm gelirleri, turizm istatistikleri ve toplamda Yunan turizmine büyük katkıları olması umuluyor.