'TURİZM YATIRIMLARIMIZLA ZİRVEYİ ZORLAYAN BİR ÜLKEYİZ!'

AKTOB, Dünya, Türkiye ve Antalya'da sektörel gelişmeler ve turizm verilerinin ele alındığı eylül ayı dijital bültenini yayınladı.

'TURİZM YATIRIMLARIMIZLA ZİRVEYİ ZORLAYAN BİR ÜLKEYİZ!'

Bu ayki yayında yer alan ön yazısında açıklamalarda bulunan AKTOB Başkanı Kaan Kavaloğlu, "Etkinlikler, Festivaller, Golf Turizmi", "Yapay Zeka Devrimi", "Hayvan Dostu Konaklama İşletmesi Olmak"  ve turizm verileri hakkında bilgi ve değerlendirmelerde bulundu.

Turizm yatıtımlarızmızla zirveyi zorlayan bir ülkeyiz!

"Jeopolitik konumun yüklediği risk faktörlerinin yanı sıra, ülkey sunduğu doğu ve batının muhteşem ara kesit kültürü, modern ve geleneksel kültürün tüm milliyetleri kucaklayabiliyor olması, bu coğrafyanın yarattığı katma değerlerin bir kısmı. Zengin kültürel mirasımız, eşsiz doğal güzelliklerimizle turizm yatıtımlarızmızla zirveyi zorlayan bir ülkeyiz. Tarihsel vedoğal kaynaklarımız ve üst seviyede hizmet veren işletmelerimizle turizm arrzımız çok daha yüksek kapasitede ağırlama yapabilecek durumda. Kentimize gelen turistin otellerimizde karşılaştığı hizmet kalitesi ile destinasyon kalitesinin paralel gitmesi ise sürdürülebilir büyümenin temel taşı. Ülke ve şehirlerin uluslararası düzenlediği festival ve etkinlikler dünyanın pek çok ülkesinden ziyaretçiyi kendine çekerek ait oldukları bölgelere ekonomik ve sosyal katma değer sağlıyor. Antalya, son yıllarda uluslararası büyük üne sahip sanatçıların konserler verdiği,spor turnuvaları ve festival etkinlikleri ile dinamik bir performans sergiliyor. 1-3 Eylül tarihleri arasında düzenlenen 2. FOODFEST Antalya Gastronomi Festivali de Türk mutfağı ve Antalya’nın yerel lezzetlerini tanıtan bir değeri oldu."

Türkiye’de 23 golf sahası var, 17 tanesi Antalya’da 12 ay golfçülere hizmet veriyor!

"Birliğimizin hedeferi arasında yer alan 12 ay turizm, turizm çeşitliliği konusunda Antalya Bölgesi golf tesisleri, medikal merkezler, spor sahaları, kongre ve fuar merkezleri ile öne çıkıyor.Özellikle golf turizminin bölgemize olan katkısı kış dönemini canlandırmasının dışında, yaklaşık üst segment proflibölgemize çekiyor. Türkiye’de 23 golf sahası var, 17 tanesi Antalya’da 12 ay golfçülere hizmet veriyor. Antalya’nın ılıman sonbahar kış dönemini canlandıran golf turizminde, İspanya ve Portekiz’in saha sayısı bakımından oldukça gerisinde kalıyor. Ancak mevcut kapasitemiz ile dünyanın en iyi golf destinasyonu olarak gösterilen bir bölgesiyiz."

İspanya golften yılda yaklaşık 5 milyar dolar kazanıyor!

"Mevcut kapasitesi ile Akdeniz destinasyonları arasında golf turizminde İspanya ve Portekiz golf sahaları ve geliri bakımından pazar hakimiyetine sahip. İspanya golften yılda yaklaşık 5 milyar dolar kazanıyor. Yaklaşık 400 golf sahası var."

Golf turizmi teşvik edilmeli!

"Dünyada da golf turizminin teşvik edilmesine yönelik artan hükümet desteğinin, golf turizmi pazarının büyümesini ileriye taşıması beklenmektedir. Hükümetler, niş ürünün geliştirilmesi yoluyla ek döviz kazanmanın ve böylece ekonomik büyümeye katkıda bulunmanın bir yolu olarak golf destinasyonlarını yerli ve yabancı turistlere tanıtmaktadır. Direnç nedeniyle Golf turizmi endüstrisi küresel pazar büyüklüğü, bölgesel paylar, golf turizmi pazar payına sahip rakipler, golf turizmi pazar segmentleri, pazar eğilimleri, golf turizmi endüstrisinde gelişmek için ihtiyaç duyabileceğiniz diğer veriler dahil olmak üzere golf turizmi pazar istatistiklerine yönelik bir çalışma yaptık."