TOSKAY, YÖRSİAD'IN KONUĞU OLDU TURİZMİ KONUŞTU

Bu ayın ilk konuğu ise MHP’nin 24.dönem Antalya Milletvekili birinci sıra adayı olan Tunca Toskay’dı. İZLEYİN...


YÖRSİAD Başkanı Semih Beken yaptığı açıklamasında, “ Genel seçimlere az bir süre kala Antalya’daki siyasi partilerimizin adayları ile bir araya geliyoruz. Geçtiğimiz ay Ak Parti Milletvekili adayı Menderes Türel’i konuk etmiştik. Bu ayın ilk konuğu ise MHP’nin Milletvekili olan ve 24.dönem Antalya Milletvekili birinci sıra adayı olan Tunca Toskay’dı. İl Başkanı Adnan Kaya ve diğer MHP Milletvekili adayları ile birlikte bizleri onurlandırdılar. Değerli görüşlerini bizler ile paylaştılar. Bundan sonra da siyasileri ağırlamaya devam edeceğiz. YÖRSİAD, her türlü siyasi görüşün yer aldığı üyelerden oluşmaktadır. Asla herhangi bir siyasi parti tarafında değiliz. Seçim öncesi her türlü siyasi görüşü dinliyoruz ve iş adamları olarak ekonomik ve ticari anlamda yapılabilecekleri, siyasilerimiz ile paylaşıyoruz.” dedi.
 

Toskay “YÖRSİAD gibi Türkiye’nin geleceğini emanet edeceğimiz bir nesil ile birlikte olmaktan dolayı büyük bir mutluluk duydum”

MHP’nin Milletvekili olan ve 24.dönem Antalya Milletvekili birinci sıra adayı olan Tunca Toskay, konuşmasının başında duyduğu memnuniyeti ifade ederken, “YÖRSAD’ın bu kadar büyük bir katılımla bizleri konuk ettikleri için öncelikle başta yöneticileri olmak üzere herkese teşekkür etmek istiyorum. Bir üniversitesi hocası, birazda yaşlı bir siyasetçi olarak sizin gibi genç ve güzel iş adamları ile, Türkiye’nin geleceğini emanet edeceğimiz bir nesil ile birlikte böyle güzel bir ortamda olmaktan dolayı büyük bir mutluluk duydum.”dedi.
 

“Turizm sektörü bir yasaya dayalı olarak, tur operatörleri, otelciler ve ulaşımcılar olarak, kuşbakışı bu meseleye bakabilmek için bir çatı örgüt altında toplanmaları gerekiyor”

Toskay, seçimin önemine değinerek, Antalya’daki projelerini de paylaştı. Özellikle turizm konusunda yapılacak birkaç çalışmayla meydanda olan birçok sıkıntının ortadan kalkacağını da belirten Toskay, “ Turizmdeki problemimiz şu. Yatak kapasitemiz çok iyi, otellerimiz çok kaliteli. Peki şikayetimiz nedir? Odalarımızı ucuza veriyoruz. Bir kere önce bunu toparlamamız gerekiyor. Ben turizm bütçesi ile ilgili iki defa meclis genel kurulunda konuştum. Benim söylediklerime iki bakanda hiç itiraz etmedi. Ama o tarihten bu tarihe kadar bir arpa boyu yol alınmadı. Turizm sektörü bir yasaya dayalı olarak, tur operatörleri, otelciler ve ulaşımcılar olarak, kuşbakışı bu meseleye bakabilmek için bir çatı örgüt altında toplanmaları gerekiyor. Oluşturdukları bu çatı ile yavaş yavaş fiyatları yükseğe, yukarı çekecek bir politikayı sabırla uygulamak zorundalar. Antalya’ya en büyüğü 3 bin ya da 3 binbeşyüz yolcu taşıyan, dört ya da beş tane Cruvizer gemisinin rahatlıkla yanaşıp, yolcularını boşaltıp, rahat rahat aldığı şekilde bir liman ve Antalya şehrinin de bu turizme uygun olduğun şekilde örgütlenmesi. Nedir bu? Mesela, turistlerin aksamadan, ayağını kırmadan yürüyecek bir kaldırımın olması. 40-50 otobüsün park edebileceği park alanınız olacak. Ücretsiz liman ile şehir arasında servis araçların olacak. Perakende sektörünü bu sektöre uygun şekilde yeniden organize edeceksin. Ondan sonra bu şehrin içinde iş yapamıyoruz, turizmden yararlanamıyoruz diyen esnafın hiçbir sıkıntısı kalmayacak. Şunu iddia ediyorum ki, Akdeniz havzasında Antalya’nın bu konuda rekabet edecek tek şehir vardır o da Barcelona’dır. Gerisi hikayedir. Bu arada alışveriş açısından da Antalya bir cennettir. Bu gemilerin yanaşması ve alışveriş için şehre çıkacak bir turistin 8 saate Antalya’ya bırakacağı rakam en az 250 dolardır. Bu da çok büyük bir rakamdır.“dedi.
 

“Antalya’da ulaşım sorunu içinden çıkılmaz bir sorun haline geldi”

Antalya2nın en önemli sorunlarının başında ulaşım sorunu geldiğini de belirten Toskay, “ Antalyanın en önemli sorunlarından bir tanesi de ulaşım sorunudur. Bu sorun adeta içinden çıkılmaz bir sorun haline geldi.  Antalya’nın bu şekilde yapılaşmasına, yollarının bu kadar dar ve bina yoğunluğunun bu kadar yüksek olmasının tarihi vebalı vardır. Her geçen gün Antalya trafiği içinden çıkılamayan bir hal almaktadır”

İş adamlarına spora destek verin çağrısı

İşadamlarına sporun desteklenmesi konusunda çağrıda bulunan Tunca Toskay, “ Genç bir nüfusumuz var. Antalya gibi bir şehirde kulüplerimiz var. Ben Antalya’nın basket takımını ve futbol takımını çok önemsiyorum. Ama turizmcilere ve iş adamlarına sesleniyorum. Futbol çok pahalı oldu Türkiye’de. Bir futbol kulübünü başa oynatmak çok zor Türkiye’de. Bu konuda ciddi bir kaynak lazım. Ama onun çok daha azıyla bir basket takımı Eurolig’de Finalfour’a gidebilir. Düşünebiliyor musunuz? Antalya’nın bir basket takımı Finalfour’a gitmiş ve bu finali burada oynatıyorsunuz. Ve bu konuda devamlı Antalya ismi geçiyor. Bunun Antalya’nın marke değerine inanılma katkısı olacağını düşünüyorum” dedi.

“Antalya’nın stadının olmaması çok üzücü”

“Antalya gibi bir şehirde bir stadyum olmamasını, maç için Mardan stadına gidilip gelinmesinin kabul edilebilecek bir şey olmadığını düşünüyorum” diyerek YÖRSİAD üyelerine seslenen Toskay, “ Bu konuda araştırmalarım var. Mahkeme kararlarının hepsini okudum. Bu serüveni de çok iyi biliyorum. Bana hiç kimse şunu anlatmasın. Yöneticiler mazeret üretemez. Eğer siz beş yıl burada Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapmışsanız, bu beş yılda oturup bir basketbol oynanacak salon, futbol oynanacak bir stadı yapamadıysanız bunun mazereti olmaz. Biz Dünya Basketbol Şampiyonasını bir ayağının Antalya’da yapılmasını kaçırdık. Bu kabul edilebilecek bir şey mi? Böyle bir fırsat kaç kez gelirdi Antalya’nın eline? Bu arada Antalya’nın bir başka sorunu da 2B sorunu. Bununla ilgili de bizim dosyamız hazır. Size açık net söylüyorum. Kim ne söylerse söylesin hikayedir. Bu işin köklü çözümü anayasa değişikliğinden geçer. Ama idari olarak bazı kanunlarda yapılabilecek değişikliklerle, vatandaşın çektiği bir takım sıkıntıları hafifletmek de mümkündür” dedi.
 

Toplantı sonunda katılımlarından dolayı başta MHP Milletvekili olan ve 24.dönem Antalya Milletvekili birinci sıra adayı olan Tunca Toskay ve diğer MHP Milletvekili adaylarına katılımlarından dolayı YÖRSİAD Başkanı Semih Beken tarafından plaket verildi.