''HEY TAKSİ''YOKSUL BOLİVYA'NIN ZENGİN KENTİ SANTA CRUZ'DA

‘Hey Taksi’ bu hafta, Bolivya’nın, adı ‘Dağların kutsal haçı’ anlamına gelen şehri Santa Cruz’da.. Kent, 15 yıllık taksici Juan Castro Manami’nin gözünden TRT-TÜRK ekranına geliyor..
İspanyol komutan Nuflo de Chavez  tarafından 1561’de kurulan Santa Kruz’un kalbi, 24 Eylül Meydanı’nda atıyor.. Uzun yıllar bakımsız kalan meydan, trafiğe kapatılıp temizlenince genç, yaşlı herkesin buluşma noktası haline geldi.. Santranç oynayanlar, kahve satıcıları ve turistler her akşamüstü meydanı dolduruyorlar..


24 Eylül Meydanı’ndaki en görkemli yapı ise Santa Cruz Katedrali.. 17. yüzyıldan kalan katedral, daha çok, kentteki gelir düzeyi yüksek vatandaşlar tarafından tercih ediliyor..
Dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan Bolivya’nın, en zengin kentlerinden Santa Cruz’da, hemen her gün bir Pazar kuruluyor.. Pazarlar da kentte yaşayanların gelir düzeyine göre ayrılmış durumda.. Rengarenk semt pazarlarında herşeyi bulmak mümkün..
Santa Kruz halkı, etnik ve ekonomik farklılıklar yüzünden 2008 yılında özerklik için referanduma gitti.. Kent halkının yüzde 85’i özerkliğe evet dedi.. Özerklik talebinin esas gerekçeleri ise, toprak reformu ve batıdaki yoksul eyaletlere Santa Kruz'dan kaynak aktarma planıydı.. Bu planların mimarı ise, Bolivya’nın ilk kızılderili Devlet Başkanı Evo Morales idi..
Santa Cruz, dünya politik tarihine ismini kazımış bir şehir. 1967’de Bolivya’dan gelen bir haber, tüm dünya devrimcilerini derinden sarsmıştı.. Efsanevi gerilla lideri Ernesto Che Guevara, o tarihte, Santa Kruz’un 150 kilometre batısındaki Valle Grande’ye bağlı, La Higuera köyünde öldürülmüştü.. Che’nin öldürüldüğü okul binasının önüne, 2004 yılında bir anıt yapıldı..
Dünyanın ikinci büyük demir cevheri rezervlerine ve oldukça geniş doğalgaz kaynaklarına sahip olan Santa Kruz, ülke genelinin aksine oldukça zengin bir şehir.. Bu zenginliğin bir bölümü ise narkotik trafiğinden kaynaklanıyor.. Kentte koka yaprağı kullanımı da çok yaygın..
Yoksul Bolivya’nın zengin kenti Santa Cruz’da, yerli çoğunluğun yanısıra, beyazlardan oluşan  kozmopolit bir azınlık yaşıyor.. İspanyol ve Katolik kültürünün etkisindeki bu renkli kentin, bir gün hayal ettiği gibi bağımsız olup olmayacağını zaman gösterecek....

TRT-TÜRK ekranına ‘Biz Buradayız’’ ve ‘Ve Zaman Durdu’ programını da taşımış olan GPR Prodüksiyon tarafından hazırlanan ‘Hey Taksi’nin yapımcılığını Gökhan Güvenç, genel koordinatörlüğünü Hakan Güvenç, yönetmenliğini ise Halit Ziya Demirtaş üstleniyor.