TATİLSEPETİ.COM : KURBAN BAYRAMI'NDAKİ YURTDIŞI TURLARA TALEP PATLADI

Kurban Bayramı’nın ilk günlerinin hafta içine denk gelmesi, Ramazan Bayramı’nda olduğu gibi, tatil satışlarının artmasına yol açtı. Fakat Ramazan Bayramı’nda daha çok yurtiçi tatil seçenekleri tercih edilirken, bu bayram tatilciler daha çok yurtdışı turlara yöneldiler. Tatilsepeti.com’un verilerine göre Kurban Bayramı dönemine denk gelen yurtdışı tur satışlarında patlama yaşandı. Verilere göre, yurtdışı tatil satışları Ramazan Bayramı’na oranla yüzde 53 arttı.

Tatilsepeti.com Yönetici Ortağı Kaan Karayal, bu bayram yurtdışı tatil seçeneklerini tercih eden kişilerin, ortalama olarak gecelik oda başına 350 TL civarında bir harcama yaptıklarının söylenebileceğini belirtti. Ağırlıklı olarak 3 gece 4 günlük konaklamalar olduğunu ifade etti. Kurban Bayramı’na denk gelen dönemde binlerce kişiyi yurtdışına göndermeyi hedeflediklerini vurgulayan Karayal, bu dönemde en çok tercih edilen destinasyonların ise Paris, Amsterdam, New York, Roma ve Londra olduğunu söyledi.

Paris, romantik bir tatil arayışında olanların ilk tercihlerinden

Tatilsepeti.com’un araştırmasına göre, Paris’i en çok sevgililer ve yeni evli çiftler tercih ediyor. Bu tercihte Paris’in romantik atmosferinin, sanatsal ve kültürel faaliyetlerin rol oynadığı belirtiliyor. Tatilcilerin Paris’te ortalama kalış süresinin 3 gece 4 gün olduğu, harcanan bir günlük ortalama konaklama miktarının ise oda başı 450 TL olduğu ifade ediliyor.

Gençlerin favorisi: Amsterdam

Araştırmada, bu bayram tatilinde Amsterdam’a gitmeyi tercih eden kişilerin en çok 24-35 yaş grubunda olan gençler olduğu belirtiliyor. Amsterdam’a kalabalık arkadaş gruplarıyla gitmeyi tercih eden gençlerin bir günlük konaklama miktarı olarak ise oda başı yaklaşık 430 TL ödedikleri belirtiliyor. Kültür ve özgürlükler şehri olarak tanınan Amsterdam’daki eğlence mekanlarının, müzelerin ve kültürel aktivitelerin bu tercihte öne çıktığı belirtiliyor.

Uzun bir yurtdışı tatili düşünen, çalışan kesimin tercihi: New York

Tatilsepeti.com’un araştırmasına göre, bu bayram tatilinde New York’u tercih eden kişilerin çoğunluğunun tatillerini yıllık izinlerini de kullanarak uzattıkları ifade ediliyor. New York’a giden tatilcilerin çoğunlukla, beyaz yakalı çalışanlar olduğu belirtiliyor. Bu kişilerin iki haftalık kalış sürelerine bakıldığında ise, bayram tatilini yıllık izinleriyle uzattıkları ve Miami, Las Vegas gibi Amerika içerisinde ikinci bir destinasyonu da tercih ettikleri görülüyor. Alışveriş merkezleri, gökdelenleri, caddeleri, müzeleri ve restoranlarıyla, çalışan kesimin en çok tercih ettiği yurt dışı destinasyonlarından biri olan New York’ta bir günlük konaklama miktarının ortalama olarak oda başı 490 TL olduğu belirtiliyor.

Roma, büyük çocuklu ailelerin en çok tercih ettiği yurtdışı destinasyonlarından

Araştırmada, tarihi mekanları, gezilecek yerleri, müzeleri ve lokantalarıyla ünlü Roma’yı en çok genç çiftlerin, balayı çiftlerinin ve büyük çocuklu ailelerin tercih ettiği belirtiliyor. Roma’da bir günlük ortalama konaklama miktarının ise oda başı 420 TL olduğu ifade ediliyor.

Kültür turizmi için tercih Londra

Tatilsepeti.com’un araştırmasına göre, Kurban Bayramı’na denk gelen dönemde Londra’yı tercih edenlerin çoğunluğunun 28-45 yaş aralığındaki, çalışan, beyaz yakalı kesim olduğu belirtiliyor. Bu kişilerin daha çok kültür turizmi için Londra’yı tercih ettikleri vurgulanıyor. Araştırmada, Londra’da bir günlük konaklama miktarının ortalama oda başı 440 TL olduğu, ortalama kalış süresinin ise 3 gece 4 gün olduğu görülüyor.