AVRUPALILAR SONBAHARDA NEREYE SEYAHAT EDECEK?

Avrupa Seyahat Komisyonu (ETC) tarafından yayınlanan son ankete göre, İtalya, İspanya, Fransa ve Yunanistan sonbahar için 10 destinasyon içinde. Türkiye ilk 20 içinde.

AVRUPALILAR SONBAHARDA NEREYE SEYAHAT EDECEK?

ETC’nin “Yurt içi ve Avrupa İçi Seyahat için Duyarlılığı İzleme 8. Dalga” çalışmasına göre Avrupalıların % 70’inin Ocak 2022’nin sonuna kadar seyahat etmeyi planlıyor.

Hangi ülkeye gitmek istiyorlar?

Kısa vadeli seyahat planları olan Avrupalıların yarısından fazlası (yüzde 53), Yunanistan, İtalya, İspanya, Fransa ve Hırvatistan’ın hedef listelerinin başında yer alırken Türkiye tercihi onları izledi.

Destinasyonlarda artan Covid-19 vakalarına ilişkin endişelerin % 20 artmasına rağmen, artan sayıda Avrupalının hala seyahati düşünüyor.

Avrupalıların yarısından fazlasının (yüzde 54), önümüzdeki aylarda yurtdışına seyahat planlama konusunda daha iyimser. Yüzde 21’i şüpheli. Ankete katılanların yüzde 57’si AB Dijital Covid Sertifikasının bir sonraki tatillerini planlamayı ve sınırları geçmeyi kolaylaştırmasını bekliyor.

Avrupalı turist nelerden endişeli?

Seyahat planlarını etkileyen faktörler arasında karantina önlemleri (yüzde 18), destinasyonlarda artan Covid-19 vakaları (yüzde 16) ve seyahat sırasında değişen seyahat kısıtlamaları (yüzde 15) yer alıyor.

Kişisel sağlık ve güvenlikle ilgili en çok seyahat edenlerin endişeleri hava yolculuğu (yüzde 17), varış noktasında ulaşım (yüzde 15) ve kafe ve restoranlardır (yüzde 13).

EN POPÜLER 10 ÜLKE

İtalya %8,9

İspanya %8,1

Fransa %8.0

Yunanistan %6,8

Hırvatistan %6,4

Almanya %6,0

Portekiz %3.8

Belçika %3.6

Birleşik Krallık %3.6

Avusturya %3.6

Türkiye %3.2

Avrupa Seyahat Komisyonu (ETC)/European Travel Commission (ETC)