SON DAKİKA BİLET ARAYANLAR, 'AMAN DİKKAT!'

Online seyahat bileti, araç kiralama ve otel rezervasyonu platformu Obilet.com, son dakika rezervasyonuna kalanlar için açılacak yeni seferler olabileceği müjdesini verdi.

SON DAKİKA BİLET ARAYANLAR, 'AMAN DİKKAT!'

Özellikle otobüs yolculuklarında bilet bulabilmenin hala mümkün olduğunu söyleyen Obilet.com Strateji ve Kurumsal Gelişim Direktörü Sertaç Keleş, teknolojiyi kullanan bir platform olarak müşterilerin “koltuk ve rota alarmı”nı tuşlayarak son dakika iptalleri ve ek seferlere anında rezervasyon yaptırabileceğini açıkladı.

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde şehirlerarası toplu ulaşım sektöründe ciddi bir hareketlilik yaşanıyor. Okulların tatile girmesiyle başlayan yaz hareketliliği bayram tatilinin 9 güne çıkmasıyla birlikte giderek artıyor. Ancak diğer taraftan birçok vatandaş, bayram seyahati için bilet bulamamaktan şikayetçi. Online seyahat bileti, araç kiralama ve otel rezervasyonu platformu Obilet.com, son dakika rezervasyonuna kalanlar için açılabilecek ek seferlere nedeniyle özellikle otobüs yolculuklarında hala bilet bulabilmenin mümkün olduğunu açıkladı. 

Obilet.com Strateji ve Kurumsal Gelişim Direktörü Sertaç Keleş, “Şu an birçok seferde araçlarda boş koltuk görülemediği doğru olsa bile, kullanıcılarımıza birkaç noktayı hatırlatmak isteriz. İlk olarak, taşıyıcı firmalar mevcut seferlerinde belli doluluğa ulaştıkları takdirde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan onay alıyor ve kendi filolarında bulunmayan kiralık otobüslerle ek seferler düzenliyor. Bayrama doğru açılan yeni ek seferlerin artışıyla ilave koltuk kapasitesi oluşacağını göreceğiz. İkinci olarak, bazı yolcuların erken tarihlerde farklı saat ve firmalardan bilet aldıklarını, ancak seyahat tarihi yaklaşırken bunları iptal ettiklerini görüyoruz. Bu sayede her yıl bayram öncesi bir miktar koltuk müsait hale geliyor” diye konuştu.

“Koltuk Alarmı” kuranlara otomatik mesaj gidiyor

Sertaç Keleş ayrıca, teknolojiyi kullanan bir firma olarak müşterilerine sundukları “Koltuk ve Rota Alarmı” seçenekleriyle de açılan yeni bilet ve seferleri anında takip edebileceklerini de açıkladı. Keleş “Platformumuzda yapılan sefer araması sonrasında ilgili araçta tüm koltukların dolu olduğu durumlarda kullanıcılar ‘Koltuk Alarmı’ butonumuza tıklayarak, o araçta müsait koltuk oluşması durumunda otomatik olarak haberdar olabiliyor. Ayrıca, o rotadaki tüm seferlerin dolu gözükmesi halinde bile, ‘Rota Alarmı’ özelliğimiz kullanılarak, hem sonradan ilave edilen ek seferlerle, hem mevcut seferlerden koltuk müsaitliği oluşanlarla ilgili uyarı alabiliyor. Rota alarmımız ilgili tarihteki tüm seferleri sürekli olarak tarayarak alarm kuran vatandaşlarımıza otomatik mesaj gönderiyor.” diye konuştu.

Keleş, biletlerin önemli bir kısmının online platformlardan satıldığı günümüzde, vatandaşların teknolojinin imkanlarını kullanarak bilet bulamama ya da son dakikaya kalma şikayetlerinden kurtulabileceğini söyledi.

“Stokçuluk yapanlara karşı denetimler artırılmalı”

Keleş, ayrıca bilet bulamama nedenlerinden birinin sektörün önemli sorunlarından biri olan ve stokçuluk olarak tabir edilen yöntemle sistemleri yanıltmak olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu: “Bazı bilet satış ofislerinin sahte rezervasyonlarla otobüsleri dolu gösterip, kendi müşterileri geldiğinde bu “naylon” rezervasyonları iptal ederek satış yapma yoluna girdiklerini görüyoruz. Türk Ticaret Kanunu’na göre suç teşkil eden ve kamuoyunda ‘stokçuluk ve karaborsacılık’ olarak bilinen bu davranışların önlenmesi için denetimlerin sıklaştırılmasının kamu yararına olacağını düşünüyoruz.”