AZARBEYCAN PAZARINDA HEDEF YÜKSEK

AZARBEYCAN PAZARINDA HEDEF YÜKSEK
Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) ve Alanya Tanıtma Vakfı (ALTAV) Yönetim Kurulu Üyesi Elvan Güneş, Azerbaycan turizm pazarının nabzını tuttu. Güneş, yaptığı görüşmelerden elde ettiği bilgileri ve izlenimlerini şöyle aktardı: AITF Turizm Fuarı Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de 2-4 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirildi. 14’üncüsü düzenlenen turizm fuarına Turizm Tanıtma Müşavirliği olarak 8’inci kez ve 207 metrekare alan ile katılım sağlandı. Azerbaycan Tanıtma Müşaviri Ahmet Seyit Aslan Bey’in koordinasyonunda gerçekleştirilen fuara Alanya Tanıtma Vakfı (ALTAV) olarak iştirak ettik. Çok etkili ve verimli bir fuar süreci geçirdik. Bu pazarda yaklaşık yüzde 35 devalüasyon olmasına rağmen yüzde 40 artış planlanmış. Geçen yıl yaklaşık 630 bin kişi ülkemize gelmiş.

“HAFTADA 17-18 UÇAK GELECEK”

Pazarın yüzde 80’ini elinde tutan Summer Tur yetkilisi Mahir Ahmetov’dan edindiğim bilgiye göre 2015 yılı için Bakü’den Antalya’ya Azerbaycan Havayolları ile haftada 17-18 uçak gelecek. İlave olarak Türk Havayolları’ndan (THY) charter uçak kiralayabileceklerini de söyledi. Fuardan bir gün önce Fourseason Otel’de workshop düzenlediğini söyleyen Ahmetov, Ege ve Antalya bölgesinden toplam 57 otelcinin katılım sağladığını, Alanyalı otelcilerin de bu tür organizasyonlara yoğun katılım göstermesini beklediklerini ifade etti. Yaklaşık 500 kişiyi buluşturan bu etkinliğin bir fırsat olduğunu ve Alanya’nın da bu fırsatlardan yararlanmasını istediklerini söyledi. Gazipaşa- Alanya Havalimanı’na henüz uçmayı düşünmüyorlar. Bunun sebebi de satış yoğunluğu sıralamasının Akdeniz Bölgesi’nde Antalya, Kemer, Belek ve Alanya olması. Ayrıca birçok acente ezastyle.az ve tourinfo.az’nin hazırlamış olduğu paket turdan satış yapıyor. Azerbaycan halkının, tatil tercihi yaptığı ülkelerin en başında Türkiye geliyor. Bu ilgiyi fırsata çevirmemiz gerekli.

“CUMHURBAŞKANI ZİYARET ETTİ”

Türkiye standını Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, eşi ve Turizm Bakanı Ebulfez Qarayev ziyaret etti. Tanıtma Müşavirliği’nin isteğiyle sektör temsilcisi olarak kendilerine eşlik ettim. Diğer fuarlarda olduğu gibi yine basın ile yakın temaslarımız oldu.  World Travel Channel ve Azerbaycan TV’ye röportaj verdik. Basın yoluyla tanıtım kapsamda Litvanya Fuarı’nda yapmış olduğumuz girişimler sonucu davet ettiğimiz Gazeteci-Yazar Ausrine Semiene de 5-12 Nisan tarihleri arasında davetlimiz olarak Alanya’da çalışma yapacak. ALTAV olarak kendisini bir program dahilinde ağırlayacağız. Semiene, lrytas.lt, delfi.lt, 15min.lt haber portalları ve Valstieciu, Kauno Diena, Lietuvos zinios gazetelerinde yazarlık yapmaktadır.